Zakładanie i pielęgnacja trawnika - podpowiadamy, jak sobie poradzić z tym zadaniem!

Piękny trawnik to podstawa i chluba każdego ogródka. Przeraża cię myśl o zakładaniu i utrzymaniu go? Niepotrzebnie! Podpowiemy ci, jak to zrobić, by trawa była soczysta!
/ 25.04.2008 13:49

Pierwszym etapem jest wybór rodzaju trawnika. Dobór nasion powinien być przeprowadzony pod kątem warunków wzrostu i użytkowania.

Innej mieszanki traw musimy użyć w miejscach nasłonecznionych i często używanych, a innej w miejscach zacienionych.

Zakładanie trawnika - wybór nasion zgodnie z jego przyszłym przeznaczeniem!

Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nasz trawnik będzie przeznaczony do celów rekreacyjnych (intensywnie użytkowany, odporny na deptanie), czy będzie to trawnik w stylu ogrodu angielskiego (o wysokich walorach estetycznych), czy w końcu będzie to trawnik naturalny (nadający się na wszystkie rodzaje podłoża). Naturalny nie oznacza, ze wysieje się sam, wygląda on ładniej od trawnika rekreacyjnego i ma większą wytrzymałość od trawnika angielskiego.

Po wyborze mieszanki nasion (należy dokładnie dobrać ilość mieszanki do obszaru zasiewanego, aby w trakcie pracy nie zabrakło, nie zalecane jest późniejsze dosiewanie), możemy przystąpić do przygotowania podłoża.

Pierwszy etap to usunięcie istniejącej roślinności, można to zrobić ręcznie, ale łatwiej jest zastosować preparat chwastobójczy, w którym substancją czynną biologicznie jest glifosat. Po trzech tygodniach od zastosowania można przystąpić do prac.

Kolejny krok to zastosowanie substancji użyźniających lub nawozów organicznych (jesienią) lub nawozów sztucznych (wiosną).

Gleby o niekorzystnym składzie, jałowe, nieprzepuszczalne lub za bardzo przepuszczalne należy uzupełnić:

  • Glebę ciężką lub gliniastą – Torfem jasnym 5-10 litrów na m2 – warstwa piasku o grubości 1 cm.
  • Glebę lekką lub piaszczystą – Torfem jasnym5-10 litrów na m2 – warstwa ziemi gliniastej lub piaskowo gliniastej grubości 5 cm.

Podłoże pod zasianie traw można przygotować o każdej porze roku, co najmniej tydzień przed jego obsianiem.

Jak najlepiej nawozić kwiaty doniczkowe? Oto kilka rad!

Ziemię należy przekopać na głębokość ok. 20 cm szpadlem lub co najmniej mocno wzruszyć glebogryzarką.

Następnie powierzchnie należy zniwelować grabiami, rozbić bryły ziemi i usunąć resztki roślin.
Powierzchnie wyrównać szpadlem, zebrać kamienie, a następnie równo ubić ziemię, najlepiej za pomocą ręcznego walca, ale można do tego celu użyć dwóch długich desek (należy je przekładać i chodzić po nich tak aby cała powierzchnia przyszłego trawnika była wyrównana.

Po tym zabiegu można zebrać ew. resztę kamieni (która pokazała się po ubijaniu). Kolejną czynnością jest ponowne grabienie.

Wysiewanie nasion - kolejny etap zakładania trawnika

Najlepiej wysiewać trawy od początku kwietnia do końca maja, a następnie od końca sierpnia do końca września.

Trawę siejemy gdy ziemia jest wilgotna i nagrzana. Nie zaleca się siania w czasie opadów lub przy wietrze. Średnio na 100 m2 trawnika wychodzi od 3 do 4 kg mieszanki. Dokładne dozowanie umieszczone jest na opakowaniu.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się chwastów należy wykonać fałszywy siew – przygotować glebę jak do siania, pozwolić wyrosnąć chwastom, a następnie usunąć je środkiem chemicznym. Przed przystąpieniem do siania należy nasiona wymieszać.

Gotowe mieszanki składają się z różnej wielkości, a co za tym idzie różnym ciężarze nasion. Warto też dodać do nasion preparat zwalczający mrówki. Trawnik należy obsiewać w sposób krzyżowy, tak aby nasiona w sposób równomierny pokrywały całą powierzchnie. Zasada jest podobna jak przy malowaniu. Jeżeli zaczynamy w poprzek, to drugi raz musimy obsiewać wzdłuż.

7 porad związanych z zakładaniem trawnika jesienią!

Drugi etap zakładania trawnika 

Aby uzyskać lepszy wygląd oraz by trawa była mocniejsza w miejscach bardziej narażonych warto gęściej obsiewać krawędzie trawnika.

Następnie nasiona należy przysypać cienką (mniej niż 1 cm) warstwą ziemi. Powierzchnię trzeba wyrównać grabiami, w taki sposób, aby nie potworzyły się skupiska nasion. Kolejny krok to ubijanie, można to zrobić walcem lub przy pomocy dwóch desek.

Kolejnym etapem jest pielęgnacja. Zasada jest prosta - im więcej wody tym lepiej. Oczywiście z niczym nie można przesadzać, nadmiar wody może wypłukać nasiona lub ściągnąć szkodniki (ślimaki – aby temu zapobiec można zastosować odpowiedni środek).

Trawnik podlewamy drobnym rozproszonym strumieniem. Gdy nie mamy czasu, warto zaopatrzyć się w zraszacz.

Piękna trawa w ciągu 1 dnia? To możliwe - kup trawę z rolki!

Trawa wschodzi w różnym czasie, wszystko zależy od użytej mieszanki nasion. Najczęściej pierwsze oznaki wegetacji pojawiają się po 2-3 tygodniach. Pierwsze koszenie można przeprowadzić gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm. Należy ją przyciąć do wysokości 5-6 cm, po koszeniu należy trawę ubić tak aby korzenie miały lepszy kontakt z glebą. Kolejne koszenia należy przeprowadzać regularnie gdy trawa podrośnie o 1/3 długości.

Po drugim koszeniu należy rozpylić selektywny środek chwastobójczy przeznaczony do młodych trawników. Po 4-5 koszeniach należy rozpylić środek do zwalczania chwastów dwuliściennych.
Wiosną kosimy trawnik raz w tygodniu, latem średnio co 15 dni, na jesieni – do końca września – raz w tygodniu. Ostatnie koszenie przeprowadzamy na początku listopada. Powinno być ono nieco dłuższe (zostawiamy źdźbła o wysokości 5-6 cm), tak aby trawa mogła zmagazynować energię na zimę.

Nie należy kosić mokrego trawnika, po przycinaniu należy zebrać wszystkie pozostałości. Zapobiegnie to tworzeniu się próchnicy i rozrostowi mchu.

Pielęgnacja trawnika

Aby trawnik przez cały czas prezentował się pięknie, trzeba pamiętać o trzech zasadach jego pielęgnacji:

  • Areacja- mechaniczne napowietrzanie darni (poprzez nakłuwanie).
  • Wertykulacja – pionowe nacinanie zbitej darni w celu napowietrzenia, powinna być przeprowadzana łącznie z wygrabianiem zbutwiałych szczątków roślinnych.
  • Regularne koszenie, usuwanie mchów i szkodników.
Tekst pochodzi z serwisu

Zobacz więcej na temat ogrodu!
Trawnik uległ częściowemu zniszczeniu? Zobacz, jak szybko go zreperować!
Sposób na jeszcze piękniejszy ogród? To trawy ozdobne! 
W jakich sytuacjach sztuczny trawnik będzie najlepszym rozwiązaniem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/15.12.2016 13:39
Zgadzam się. Ja tez korzystałam z fachowych usług Pana Marka Gurgula. Zleciłam jego firmie zakładanie całego ogródka łącznie z trawnikiem oraz jego pielęgnację. Jestem zadowolona z efektów i po okresie zimowym pewnie zlecę im regenerację
/25.10.2016 14:58
Najlepiej z pomocą fachowców, bo samemu to jednak trudno park-m.pl - oni nam urządzali ogród i wyszło przepięknie, tak jak jak chcieliśmy. Dostaliśmy mnóstwo wskazówek jak postępować dalej z trawnikiem, ze wszystkimi roślinami, tak więc nie jesteśmy już tak zieloni jak na początku ;)
/02.06.2016 22:29
Ja również niedawno miałam kłopot z wyborem odpowiedniej mieszanki. Wybrałam uniwersalną od firmy kalnas i nie żałuję. Wygląda bardzo ładnie.
POKAŻ KOMENTARZE (4)