Mięta meksykańska (kubańskie oregano) - poprawia nastrój i odpręża

mięta meksykańska fot. Adobe Stock, jonnysek
Mięta meksykańska, inaczej kubańskie oregano, to roślina przypominające miętę pieprzową. Jest wykorzystywana przede wszystkim w ziołolecznictwie. Można ją jeść, ale w dużych ilościach bywa toksyczna. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Jak ją hodować i jak wykorzystać?
Urszula Wilczkowska / 09.06.2022 09:09
mięta meksykańska fot. Adobe Stock, jonnysek

Mięta meksykańska, kubańska, grubolistna, arabska, oregano lub tymianek meksykański, hiszpański, kubański... Wbrew pozorom to wszystko nazwy jednej rośliny, która jak na złość nic wspólnego z żadnymi z tych ziół nie ma - a przynajmniej jeśli chodzi o jej rodzinę. Jest jednak ciekawą rośliną o wielu właściwościach prozdrowotnych.

Spis treści:

  1. Jak wygląda mięta meksykańska?
  2. Właściwości mięty meksykańskiej
  3. Gdzie kupić miętę meksykańską?
  4. Jak uprawiać miętę meksykańską?

Jak wygląda mięta meksykańska?

Mięta meksykańska, inaczej kubańskie oregano, to roślina, która do złudzenia przypomina miętę, jednak sama w sobie nie jest zaliczania do grupy ziół. Plectranthus amboinicus, bo tak brzmi łacińska nazwa tej rośliny, to bliski kuzyn popularnej u nas komarzycy, czyli plektrantusa koleusowatego. Swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim podobieństwu do popularnego zioła. Jej liście przypominają kształtem liście mięty, są jednak grubsze, bardziej mięsiste i gęsto owłosione.

Jego smak przypomina połączenie tymianku z oregano i miętą, stąd też jego zróżnicowane nazwy. Świetnie sprawdzi się w sałatkach, jednak nie w dużej ilości, ponieważ związki, które znajdują się w liściach, w dużym stężeniu mogą być toksyczne.

mięta meksykańska sadzonki
fot. Mięta meksykańska/Adobe Stock, Pum Nin

Właściwości mięty meksykańskiej

W krajach, z których pochodzi, plektrantus znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Pomimo swojej toksyczności wykorzystywana jest przez wielu zwolenników naturalnej medycyny. Doceniają oni przede wszystkim właściwości lecznicze tej rośliny. Mięta meksykańska to prawdziwe bogactwo olejków eterycznych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, a jej zapach doskonale koi nerwy, dzięki czemu warto postawić ją w każdym zakątku naszego mieszkania. Jej woń to świetny sposób na komary, mole i meszki, sprawdzi się więc nie tylko w mieszkaniu, ale i na tarasie podczas letnich miesięcy.

Gdzie kupić miętę meksykańską?

Chociaż jest to niezwykle popularna roślina, w sklepach ogrodniczych w zasadzie jest niedostępna. Jeśli chcesz mieć ją w swoim domu lub ogrodzie, musisz znaleźć więc kogoś, kto już ją wyhodował. Roślina ta łatwo się szczepi, dzięki czemu możesz poprosić właściciela mięty meksykańskiej o kilka listków, które następnie umieścisz w wodzie.

Mięta meksykańska błyskawicznie się ukorzenia, dzięki czemu możesz w krótkim czasie wyhodować swoją własną roślinę. Pamiętaj, aby po wsadzeniu jej do ziemi regularnie ją podlewać, ponieważ nie lubi suszy. Nie przepada też za nadmiernym przelewaniem, dlatego musisz nawadniać ją ostrożnie.

mięta meksykańska zastosowanie
fot. Mięta meksykańska w domu/Adobe Stock, V.R.Murralinath

Jak uprawiać miętę meksykańską?

Mięta meksykańska lubi ciepłe środowisko i nie wytrzyma zimowania na dworze. Jest jednak rośliną wieloletnią, więc spokojnie możesz trzymać ją wtedy w pomieszczeniu. Potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego, ale bez bezpośredniego światła. Nie przepada też za przeciągami ani ciepłem z grzejników. Zimą warto trzymać ją z daleka od bezpośredniego źródła ciepła, np. na parapecie, pod którym grzejnik jest rzadko używany.

Podłoże należy utrzymywać wilgotne, ale nie mokre ani zbyt przesuszone. Co jakiś czas warto też uszczknąć końcówki pędów, by roślina mogła się rozkrzewiać. Ucięte listki możesz wykorzystać w kuchni lub do stworzenia nowych sadzonek.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.04.2021

Czytaj także:
Ta roślina działa jak używka i może uzależniać
Mięta na balkonie i w ogrodzie
Uważaj na te zioła stosowane u dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA