jak przycinać geranium fot. Adobe Stock, Maksim Shebeko

Kilka ruchów sekatorem, a twoja pelargonia bujnie zakwitnie na wiosnę. Zobacz, jak przycinać geranium, aby je odmłodzić

Jak przycinać geranium? Ta roślina nie potrzebuje mocnego cięcia, aby mogła ponownie rozkwitnąć. Pelargonia to wieloletni kwiat, dlatego po zimie potrzebna jej będzie kosmetyczne odmłodzenie. Często wystarczy jedynie lekko uszczknąć listki, aby roślina wypuściła młode pędy i bujnie zakwitła.
/ 26.04.2023 05:42
jak przycinać geranium fot. Adobe Stock, Maksim Shebeko

Co zrobić, żeby odmłodzić geranium i poprawić jego wiosenno-letnie kwitnienie? Kluczem jest odpowiednie przechowywanie pelargonii podczas zimowych miesięcy, a także delikatne cięcie, które warto przeprowadzić na wiosnę. Jak się za to zabrać?

Spis treści:

  1. Jak przycinać geranium?
  2. Jak odmłodzić geranium?
  3. Czy geranium zimuje?

Jak przycinać geranium?

Jeśli chcesz, aby twoje geranium pięknie zakwitło po zimowym odpoczynku, warto lekko je przyciąć. Nie musi to być wielkie strzyżenie, wręcz przeciwnie. Pelargonie lubią delikatne uszczykiwanie pędów. Wykorzystaj więc niewielki sekator ogrodowy i ostrożnie przytnij wierzchołki pędów.

Takie działanie pobudzi roślinę do wzrostu i sprawi, że pięknie zakwitnie, rozwijając mnóstwo kolorowych kwiatostanów.

Kiedy przycinać geranium? Najlepiej zrobić to pod koniec w połowie lub pod koniec kwietnia. Wówczas możesz mieć już pewność, że minęły wiosenne przymrozki, więc można bezpiecznie wynieść roślinę na balkon. Ustaw ją w docelowym miejscu albo przesadź i dopiero wtedy zacznij przycinanie. Uprawa geranium jest możliwa zarówno w gruncie, jak i skrzyni czy donicy.

Jeśli zauważysz suche pędy, je także usuń tuż pod miejscem, w którym roślina zmieniła barwę. Dzięki temu pobudzisz ją do wzrostu, bo nie będzie już wysyłać składników odżywczych do martwych, wysuszonych pędów.

jak odmłodzić geranium

fot. Jak przycinać geranium/Adobe Stock, dinar12

Jak odmłodzić geranium?

Geranium możesz odmłodzić albo poprzez wiosenne przycinanie, a raczej uszczykiwanie pędów, albo poprzez rozsadzenie rośliny. Duże pelargonie mogą mieć zbyt mało przestrzeni w donicy, dlatego wiosną warto lekko je przerzedzić.

Podczas przesadzania geranium rozdziel bardzo ostrożnie korzenie, a następnie umieść po kilka sadzonek w różnych donicach. Dzięki temu pelargonia pięknie się rozrośnie i bardzo bujnie zakwitnie, ponieważ będzie miała dużo miejsca na tworzenie nowego systemu korzeniowego.

Pamiętaj też, aby tuż po przesadzeniu i przycięciu geranium nie nawozić go - w świeżej ziemi jest wystarczająco dużo składników odżywczych. Pierwsze nawożenie możesz przeprowadzić ok. 4-6 tygodni po przesadzeniu do nowej donicy albo wysadzeniu geranium do gruntu.

Czy geranium zimuje?

Geranium to roślina wieloletnia, ale nie najlepiej radzi sobie w polskich warunkach jesienią i zimą. Z tego powodu musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. Na szczęście zimowanie pelargonii doniczkowej nie wymaga jej wykopywania (tak jak np. w przypadku zimowania dalii). Jeśli uprawiasz geranium w donicy, wystarczy, że przeniesiesz ją w całości w cieplejsze miejsce. Może to być piwnica, zamknięta weranda lub miejsce przy oknie w domu.

Jeśli uprawiasz pelargonie w gruncie, przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, musisz ją wykopać, owinąć agrowłókniną, a następnie schować w chłodnym miejscu w domu (np. w pudełku po butach).

przycinanie geranium

fot. Jak przycinać geranium/Adobe Stock, anjokan

Czytaj także:
Jak uprawiać pelargonię kaskadową?
Najpiękniejsze odmiany pelargonii
Jak zrobić sadzonki pelargonii?