W naturze oplątwy rosną w lasach tropikalnych, gdzie swobodnie zwisają sobie z gałęzi drzew lub rosną na ich pniach. Lubią też przyczepić się do kamieni. Istnieje ponad 1000 gatunków tillandsii, które zachwycają różnorodnymi kształtami i barwami. Do uprawy w domu przeznaczone są te wyhodowane z nasion lub rozłogów. Są one o wiele mniejsze niż te występujące naturalnie. Znajdziesz je w większości dużych sklepów ogrodniczych lub w internetowych. Nadają się nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Oplątwa dobrze wygląda w każdym, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Co ciekawe, to jedna z najpiękniejszych roślin do łazienki. Warunki, które tam panują, są dla niej idealnie, o ile w łazience jest okno.
Spis treści:
- Jak wygląda oplątwa?
- Oplątwa – uprawa bez ziemi
- Oplątwa – jakie stanowisko wybrać?
- Oplątwa – zraszanie, podlewanie i kąpanie
- Co zrobić, żeby oplątwa zakwitła?
- Jak rozmnażać oplątwę?
Jak wygląda oplątwa?
Wygląd oplątwy jest bardzo charakterystyczny. To niewielka, ale efektowna rozeta liściowa. Liście tillandsii są cienkie, pokryte niewielkimi włoskami z białym lub srebrzystym nalotem. To ważna cecha budowy tych roślin. Dzięki nim oplątwa pobiera wodę z powietrza, a następnie magazynuje ją, chroniąc się przed nadmierną utratą wilgoci. Przez liście pobiera też składniki pokarmowe z powietrza. Warto uprawiać także inne gatunki pochłaniające wilgoć. Jest to m.in. skrzydłokwiat
Oplątwa - uprawa bez ziemi
Tillandsia należy do roślin, które najlepiej uprawiać w powietrzu. Uprawa aeroponiczna to metoda bezglebowa. Korzenie i liście oplątwy są w niej całkowicie wystawione na zewnątrz, a więc mają stały dostęp do światła i powietrza. Wszystko, czego oplątwa, potrzebuje do prawidłowego rozwoju, pobiera z powietrza. Opcjonalnie możesz z niej też stworzyć aranżacje imitujące naturalne warunki życia oplątwy. W tym celu umieść ją w szczelinie kawałka pnia, a następnie połóż go np. na regale lub komodzie. Efektowną dekorację stworzysz też, jeśli umieścisz w dużym słoju drobne kamienie i mech i na nich ułożysz oplątwę.
Oplątwa na pniu/Adobe Stock, Cheattha
Oplątwa - jakie stanowisko wybrać?
Oplątwa, jako epifit, ma konkretne wymagania, ale dość minimalistyczne. Jest łatwa w uprawie. Zadbaj po prostu o to, żeby miała jasne stanowisko z rozproszonym światłem i odpowiednią cyrkulację powietrza. Unikaj jednak miejsc narażonych na bezpośrednie nasłonecznienie. Zwróć też uwagę, żeby tillandsia nie była narażona na przeciągi. Pomieszczenie, w którym będziesz uprawiać oplątwę, powinno mieć stałą temperaturę, ok. 21-25°C.
Oplątwa - zraszanie, podlewanie i kąpanie
Niezależnie od tego, jak będziesz uprawiać oplątwę, musisz zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. Tylko wtedy będzie rosła prawidłowo. Zraszaj ją wyłącznie odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Zabieg wykonuj 2-3 razy w tygodniu. Zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche, oplątwa potrzebuje większej uwagi. Wtedy zraszaj ją co drugi dzień. W sezonie grzewczym warto też umieścić w pobliżu roślin nawilżacz powietrza, który przyda się także innym gatunkom potrzebującym wysokiej wilgotności, np. storczykom lub anturium.
Tillandsia nie potrzebuje klasycznego podlewania, ponieważ nie rośnie w glebie. Raz na jakiś czas możesz jej za to zrobić kąpiel. Dotyczy to roślin, które uprawiasz w formie zwisającej. Raz na dwa tygodnie zanurz oplątwę w ostudzonej przegotowanej wodzie na 2-3 minuty, a następnie osusz papierowym ręcznikiem. Takie kąpanie oczyszcza i nawilża liście.
Zraszanie oplątwy/Adobe Stock, DimaBerlin
Co zrobić, żeby oplątwa zakwitła?
Choć tillandsia to roślina powietrzna i jest efektowna sama w sobie, to prawidłowa pielęgnacja może spowodować, że roślina zakwitnie. Możesz trochę przyspieszyć ten proces. W tym celu na kilka dni zamknij oplątwę w foliowej torebce razem z bardzo dojrzałymi jabłkami. Etylen, który będzie się wydobywał z owoców, może przyspieszyć rozwój kwiatostanów, ale nie zawsze tak się dzieje. Ta metoda przyspieszania dojrzewania sprawdzi się nie tylko do pobudzania kwitnienia, ale także w przypadku dojrzewania owoców i warzyw, np. papryki. Dzięki niej szybciej osiągną właściwą dojrzałość.
fot. Kwitnąca oplątwa/Adobe Stock, Tycson1
Jak rozmnażać oplątwę?
Oplątwę możesz samodzielnie rozmnożyć z odrostów korzeniowych. Wybierz najbardziej okazałą tillandsię i oderwij od niej odrosty z korzonkami. Następnie umieść je w podłożu torfowym lub ziemi do storczyków, żeby się ukorzeniły. Jeśli nie udało ci się pobrać odrostów z korzonkami, rozdziel fragmenty oplątwy wyrastające ze środka i umieść je w szklance z wodą. Po kilku lub kilkunastu dniach powinny na nich pojawić się korzenie. Wtedy przesadź rośliny do ziemi. Ukorzenione będziesz mógł już uprawiać bezglebowo, w dowolnej formie.
Czytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze
Kwiaty zwisające cieniolubne
Duże rośliny doniczkowe