Oplątwa – jak ją uprawiać, podlewać i rozmnażać? Czego potrzebuje tropikalna tillandsia? Oto wszystkie zasady jej uprawy

oplątwa fot. Adobe Stock, noppharat
Oplątwa, znana też jako tillandsia, to tropikalna roślina powietrzna. Jej uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie są łatwe. Jako epifit w ogóle nie potrzebuje doniczki i ziemi, żeby rosnąć. Wystarczy jej powietrze, z którego pobiera składniki odżywcze, rozproszone światło i wodę.
/ 28.10.2023 05:21
oplątwa fot. Adobe Stock, noppharat

W naturze oplątwy rosną w lasach tropikalnych, gdzie swobodnie zwisają sobie z gałęzi drzew lub rosną na ich pniach. Lubią też przyczepić się do kamieni. Istnieje ponad 1000 gatunków tillandsii, które zachwycają różnorodnymi kształtami i barwami. Do uprawy w domu przeznaczone są te wyhodowane z nasion lub rozłogów. Są one o wiele mniejsze niż te występujące naturalnie. Znajdziesz je w większości dużych sklepów ogrodniczych lub w internetowych. Nadają się nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Oplątwa dobrze wygląda w każdym, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Co ciekawe, to jedna z najpiękniejszych roślin do łazienki. Warunki, które tam panują, są dla niej idealnie, o ile w łazience jest okno.

Spis treści:

  1. Jak wygląda oplątwa?
  2. Oplątwa  uprawa bez ziemi
  3. Oplątwa – jakie stanowisko wybrać?
  4. Oplątwa  zraszanie, podlewanie i kąpanie
  5. Co zrobić, żeby oplątwa zakwitła?
  6. Jak rozmnażać oplątwę?

Jak wygląda oplątwa?

Wygląd oplątwy jest bardzo charakterystyczny. To niewielka, ale efektowna rozeta liściowa. Liście tillandsii są cienkie, pokryte niewielkimi włoskami z białym lub srebrzystym nalotem. To ważna cecha budowy tych roślin. Dzięki nim oplątwa pobiera wodę z powietrza, a następnie magazynuje ją, chroniąc się przed nadmierną utratą wilgoci. Przez liście pobiera też składniki pokarmowe z powietrza. Warto uprawiać także inne gatunki pochłaniające wilgoć. Jest to m.in. skrzydłokwiat

Oplątwa - uprawa bez ziemi

Tillandsia należy do roślin, które najlepiej uprawiać w powietrzu. Uprawa aeroponiczna to metoda bezglebowa. Korzenie i liście oplątwy są w niej całkowicie wystawione na zewnątrz, a więc mają stały dostęp do światła i powietrza. Wszystko, czego oplątwa, potrzebuje do prawidłowego rozwoju, pobiera z powietrza. Opcjonalnie możesz z niej też stworzyć aranżacje imitujące naturalne warunki życia oplątwy. W tym celu umieść ją w szczelinie kawałka pnia, a następnie połóż go np. na regale lub komodzie. Efektowną dekorację stworzysz też, jeśli umieścisz w dużym słoju drobne kamienie i mech i na nich ułożysz oplątwę.

Oplątwa na pniu

Oplątwa na pniu/Adobe Stock, Cheattha

Oplątwa - jakie stanowisko wybrać?

Oplątwa, jako epifit, ma konkretne wymagania, ale dość minimalistyczne. Jest łatwa w uprawie. Zadbaj po prostu o to, żeby miała jasne stanowisko z rozproszonym światłem i odpowiednią cyrkulację powietrza. Unikaj jednak miejsc narażonych na bezpośrednie nasłonecznienie. Zwróć też uwagę, żeby tillandsia nie była narażona na przeciągi. Pomieszczenie, w którym będziesz uprawiać oplątwę, powinno mieć stałą temperaturę, ok. 21-25°C. 

Oplątwa - zraszanie, podlewanie i kąpanie

Niezależnie od tego, jak będziesz uprawiać oplątwę, musisz zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. Tylko wtedy będzie rosła prawidłowo. Zraszaj ją wyłącznie odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Zabieg wykonuj 2-3 razy w tygodniu. Zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest suche, oplątwa potrzebuje większej uwagi. Wtedy zraszaj ją co drugi dzień. W sezonie grzewczym warto też umieścić w pobliżu roślin nawilżacz powietrza, który przyda się także innym gatunkom potrzebującym wysokiej wilgotności, np. storczykom lub anturium.

Tillandsia nie potrzebuje klasycznego podlewania, ponieważ nie rośnie w glebie. Raz na jakiś czas możesz jej za to zrobić kąpiel. Dotyczy to roślin, które uprawiasz w formie zwisającej. Raz na dwa tygodnie zanurz oplątwę w ostudzonej przegotowanej wodzie na 2-3 minuty, a następnie osusz papierowym ręcznikiem. Takie kąpanie oczyszcza i nawilża liście. 

zraszanie oplątwy

Zraszanie oplątwy/Adobe Stock, DimaBerlin

Co zrobić, żeby oplątwa zakwitła?

Choć tillandsia to roślina powietrzna i jest efektowna sama w sobie, to prawidłowa pielęgnacja może spowodować, że roślina zakwitnie. Możesz trochę przyspieszyć ten proces. W tym celu na kilka dni zamknij oplątwę w foliowej torebce razem z bardzo dojrzałymi jabłkami. Etylen, który będzie się wydobywał z owoców, może przyspieszyć rozwój kwiatostanów, ale nie zawsze tak się dzieje. Ta metoda przyspieszania dojrzewania sprawdzi się nie tylko do pobudzania kwitnienia, ale także w przypadku dojrzewania owoców i warzyw, np. papryki. Dzięki niej szybciej osiągną właściwą dojrzałość.

kwitnąca oplątwafot. Kwitnąca oplątwa/Adobe Stock, Tycson1

Jak rozmnażać oplątwę?

Oplątwę możesz samodzielnie rozmnożyć z odrostów korzeniowych. Wybierz najbardziej okazałą tillandsię i oderwij od niej odrosty z korzonkami. Następnie umieść je w podłożu torfowym lub ziemi do storczyków, żeby się ukorzeniły. Jeśli nie udało ci się pobrać odrostów z korzonkami, rozdziel fragmenty oplątwy wyrastające ze środka i umieść je w szklance z wodą. Po kilku lub kilkunastu dniach powinny na nich pojawić się korzenie. Wtedy przesadź rośliny do ziemi. Ukorzenione będziesz mógł już uprawiać bezglebowo, w dowolnej formie. 

Czytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze
Kwiaty zwisające cieniolubne
Duże rośliny doniczkowe

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA