POLECAMY

Olbrzym w doniczce

Duże kwiaty doniczkowe są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale też zwykle odporniejsze od innych. Jeśli marzy ci się duża roślina w salonie skorzystaj z naszych propozycji.
Olbrzym w doniczce fot. Fotolia


Duże kwiaty doniczkowe do domu – jest ich sporo, wybraliśmy te, które naprawdę osiągają całkiem słuszne rozmiary. Oto nasz wybór:

Szeflera (Schefflera)
Mimo, że ten duży kwiat doniczkowy potrzebuje dużo światła i powietrza nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia i przeciągów. Podlewamy go umiarkowanie, ale regularnie, np. raz na tydzień. Od marca do sierpnia nawozimy raz na dwa tygodnie nawozem uniwersalnym.  W okresie spoczynku – od października do lutego powinien przebywać w temp. ok. 12-15° C. Jeśli roślina stoi w ciepłym i suchym pomieszczeniu musimy ją często zraszać.  Dobrze znosi przycinanie, gdy więc wyrośnie zbyt wysoko możemy bez obawy przyciąć wierzchołek. To sprawi też, że nabierze bardziej krzaczastego pokroju.

Dizygoteka (Dizygotheca)
Pochodzi z wysp na Morzu Południowochińskim. Należy do dużych roślin doniczkowych, które lepiej rosną w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych, przez cały rok ciepłych. Wiosną i latem podlewamy ją umiarkowanie letnią, miękką wodą, gdy ziemia przeschnie. Zimą wystarczy to robić raz na tydzień. Zawsze usuwamy nadmiar wody z podstawki. Od marca do sierpnia nawozimy raz na 2 tygodnie nawozem uniwersalnym. Rośliny, zwłaszcza młode, dobrze jest zraszać, bo suche powietrze powoduje zwijanie i opadanie liści.

Chamedora (Chamaedorea elegans)
Pochodzi z lasów monsunowych, tworzy trzcinowate pędy. Powinna stać w półcienistym, umiarkowanie ciepłym miejscu, najlepiej przy oknie północnym. Szybko przystosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Trzeba ją chronić przed ostrym słońcem. Latem należy ją zraszać i podlewać dość obficie. Zimą woli miejsce chłodniejsze i potrzebuje mniej wody. Odporna na szkodniki. Dobrze jej robi co jakiś czas krótka kąpiel pod prysznicem.

Medinila (Medinilla magnifica)
Ten kwiat doniczkowy ma duże liście, bardzo dekoracyjne i okazałe kwiaty, które mogą osiągnąć nawet 50 cm długości. Uroda medinilli naprawdę zachwyca. Ten duży kwiat doniczkowy jest idealny do salonu. Wnętrze ozdobione tak piękną rośliną wydaje się efektowne, luksusowe.  Choć jej ojczyzną są Filipiny można ją uprawiać w naszych mieszkaniach. Wymaga jednak dość troskliwej opieki. Lubi miejsca jasne i ciepłe. Zimą trzeba ją jednak przenieść do chłodniejszego pomieszczenia, by mogła zawiązać pąki kwiatowe. Roślinę należy dość obficie podlewać, by ziemia nie wysychała.

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona)
W swojej ojczyźnie - Republice Południowej Afryki osiąga wysokość nawet 20 metrów. Należy do wyjątkowo wysokich kwiatów doniczkowych, osiąga nawet około 1-3 m. Potrzebuje dość dużo światła, dobrze toleruje bezpośrednie nasłonecznienie. Zimą podlewamy go oszczędnie, tylko tyle, by nie przesuszyć bryły korzeniowej. Od wiosny do lipca-sierpnia zasilamy go co dwa tygodnie pożywką dla kaktusów w płynie.

Licuala grandis 
Bardzo oryginalna, ale dość trudna w uprawie palma. Należy do kwiatów doniczkowych dużych, które pochodzą z tropikalnych obszarów Azji Wschodniej. Jej liście tworzą niezwykle dekoracyjne, szerokie wachlarze. Lubi ciepłe, półcieniste miejsce i wilgotne powietrze. Podlewamy ją na tyle obficie letnią wodą, by wypływała na podstawkę i nie usuwamy jej. Roślinę można z powodzeniem uprawiać metodą hydroponiczną.

A oto inne kwiaty doniczkowe domowe zielone, które także osiągają spore rozmiary: filodendron, lipka pokojowa (Sparmannia africana), sansewieria, róża chińska (Hibiscia), palmy, agawa, cytrusy, nolina, asparagus, zamiokulkas.
 

Duże kwiaty doniczkowe, które lubią cień

Wśród kwiatów doniczkowych wysokich przeważają te, które lubią słońce. Jeśli jednak twoje mieszkanie jest dość ciemne, wybierz:

  •  Cissus rombolistny  (Cissus rhombifolia). Jest pnączem, które bardzo bujnie rośnie i może osiągnąć znaczny rozmiar, nawet do 6 metrów.
  •  Dracena (Dracaena marginata). Nie lubi silnego słońca. Osiąga wysokość od 50 cm do 2,5 metra.
  •  Fatsja japońska (Fatsia japonica. Szybko rośnie, w doniczce osiąga 1,80 m.
  •  Fikus sprężysty (Ficus elastica). Może stać w odległości 2-3 m od okna. W domu w doniczce wyrasta na wysokość 3 m.
  • Monstera dziurawa (Monstera deliciosa). W domu może osiągnąć nawet 3 metry. Poradzi sobie w cienistym miejscu. W miarę wzrostu trzeba podpierać ja palikami.
     

Wystaw je na balkon

Jeśli roślina stoi na kwietniku, który da się bez trudu przesunąć wystaw ją latem na balkon lub taras. Szczególnie z tej zmiany miejsca i urlopu na świeżym powietrzu będą zadowolone: oleander, juka, drzewka cytrusowe, agawa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)