Skuteczny sposób na mszyce w ogrodzie: raz na zawsze pozbędziesz się ich domowym sposobem. Zobacz, jak działa ocet na mszyce

ocet na mszyce fot. Adobe Stock, Paul Maguire
Ocet na mszyce - to jeden z najskuteczniejszy domowych sposobów na pozbycie się tych wyjątkowo uporczywych i powszechnych ogrodowych szkodników. Mszyce czasem trudno usunąć nawet przy pomocy chemicznych środków. Okazuje się jednak, że opryski z octu mogą zastąpić wszystkie profesjonalne preparaty.
/ 19.05.2023 05:38
ocet na mszyce fot. Adobe Stock, Paul Maguire

Mszyce bywają prawdziwą plagą w ogrodzie. Atakują nie tylko rośliny kwitnące, ale także owoce i warzywa. Często ich pozbycie się jest bardzo trudne i czasochłonne. Na szczęście możesz szybko i sprawnie uratować swój ogród przy pomocy domowych sposobów. Wykorzystaj ocet i przygotuj skuteczny oprysk na mszyce.

Spis treści:

  1. Jak działa ocet na mszyce?
  2. Opryski na mszyce z octu
  3. Jaki ocet na mszyce?

Jak działa ocet na mszyce?

Ocet to znany i ceniony, a przede wszystkim skuteczny domowy sposób na mszyce oraz inne ogrodowe oraz domowe szkodniki. Nie tylko dlatego, że zapach octu jest bardzo drażliwy, ale przede wszystkim przez jego właściwości. Regularnie wykonywane opryski sprawiają, że mszyce będą omijać twój ogród szerokim łukiem.

Jednocześnie, jeśli chcesz, aby ocet nie zagroził twoim roślinom, musisz rozcieńczyć go z wodą w odpowiednich proporcjach.

Jak zrobić oprysk na mszyce z octu?

Skuteczny oprysk z octu przygotujesz dosłownie w kilka chwil. Rozcieńcz ocet w wodzie w proporcji 1:10. Przykładowo, na litr wody będziesz potrzebować 100 ml octu. Roztwór dokładnie wymieszaj, a następnie przelej do butelki z atomizerem i obficie spryskaj zainfekowane przez mszyce rośliny.

Do oprysku możesz dodać także kilka kropel płynu do mycia naczyń albo szarego mydła - możesz wcześniej zetrzeć je na tarce, aby dobrze się rozpuściło.

Jak często stosować oprysk z octu na mszyce?

W początkowej fazie walki z mszycami stosuj ten domowy oprysk co kilka dni, rozpylając roztwór dość obficie w miejsca, które są najbardziej zajęte przez szkodniki. Następnie możesz ponawiać oprysk raz w tygodniu, a następnie co 2-3 tygodnie. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się mszyc ze swojego ogrodu, ale także ochronisz rośliny przed kolejnym ich atakiem.

domowy sposób na mszyce ocet

fot. Ocet na mszyce/Adobe Stock, HENADZY

O jakiej porze dnia robić oprysk na mszyce?

Pamiętaj, aby opryski roślin przeprowadzać wieczorem. Drażniący zapach octu może odstraszać między innymi pszczoły, przez co kwitnienie czy owocowanie może być w konsekwencji mniejsze. Tak samo postępuj z chemicznymi i innymi domowymi środkami. Preparaty będą działać przez noc, a następnego dnia nie będziesz już czuć zapachu octu.

Jaki ocet na mszyce?

Klasyczny ocet spirytusowy, choć bardzo popularny i powszechnie występujący w kuchni, nie jest najlepszym składnikiem do przygotowania oprysków. Możesz oczywiście go użyć, jednak o wiele lepsze efekty uzyskasz, kiedy sięgniesz po ocet jabłkowy lub winny.

opryski z octu na mszyce

fot. Opryski z octu na mszyce/Adobe Stock, Delphotostock

Czytaj także:
Skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie
Zwalczanie stonki ziemniaczanej
Najczęstsze choroby storczyków

Redakcja poleca

REKLAMA