Rozcieńcz z wodą i wlej do kretowiska. Pozbędziesz się szkodników raz na zawsze, uciekną od tego zapachu gdzie pieprz rośnie

ocet na kreta fot. Adobe Stock, kubais
Ocet na kreta to skuteczny sposób na odstraszenie tych ogrodowych szkodników. Jest też przy okazji relatywnie humanitarnym rozwiązaniem, ponieważ działa poprzez intensywny, drażniący zapach. Ocet wystarczy rozcieńczyć z wodą i wlać do kretowiska. Krety nie lubią intensywnych zapachów, dlatego na pewno nie wróci w to miejsce.
/ 13.05.2024 05:10
ocet na kreta fot. Adobe Stock, kubais

Krety nie lubią intensywnych zapachów, ponieważ mają bardzo wyczulony węch, co jest rekompensatą za słaby, niemal niedziałający wzrok. Z tego powodu ostra woń octu skutecznie odstrasza nie tylko krety, ale także wiele innych ogrodowych szkodników, w tym kuny i łasice, nornice czy owady (mszyce, przędziorki, etc.).

Spis treści:

  1. Jak działa ocet na kreta?
  2. Jak stosować ocet na kreta?
  3. Jakie inne zapachy odstraszają krety?

Jak działa ocet na kreta?

Ocet to substancja silnie drażniąca. Jeśli kret będzie miał z nim kontakt, może nawet umrzeć. Jeśli jedynie będzie czuć jego zapach, zadziała to na niego odstraszająco. Krety, jako zwierzęta wrażliwe na zapachy, zdecydowanie unikają wszystkich aromatów, które uważają za nieprzyjemne.

Co prawda mogą po czasie spróbować wrócić w to samo miejsce, ale często obierają zupełnie inny kierunek i szukają nowego miejsca na drążenie podziemnych korytarzy.

Ocet uważany jest za skuteczny, a jednocześnie humanitarny sposób na krety, dlatego też jest często pierwszym wyborem ogrodników-hobbystów. Jest genialna alternatywą dla pułapek, petard czy trutek. Zastąpią także odstraszacze dźwiękowe. Ogromną zaletą tej metody jest także cena - ocet potrafi kosztować grosze.

ocet na krety

fot. Ocet na kreta/Adobe Stock, Marina Lohrbach

Jak stosować ocet na kreta?

Ocet wystarczy wlać do kretowiska, ale warto najpierw go rozcieńczyć. Na jedną część octu przypada 10 części wody. Taką mieszankę wlej do jednego kretowiska i od razu je zasyp. Następnego dnia zrób to w kolejnym kopcu i powtarzaj, aż zakopiesz wszystkie kretowiska. Dlaczego nie należy tego robić od razu? Ponieważ kretowi trzeba zostawić miejsce do ucieczki.

Mieszankę przygotowuj na bieżąco, aby zapach octu był możliwie jak najbardziej intensywny. Odstraszone krety długo nie będą chciały wracać do twojego ogrodu.

Jakie inne zapachy odstraszają krety?

Krety są wrażliwe nie tylko na zapach octu, ale także inne intensywne aromaty. Do kretowiska możesz wrzucić także np. rozgnieciony czosnek wymieszany z olejkiem rycynowym. Świetnie sprawdzi się także posadzenie w ogrodzie roślin, których krety nie lubią. To np. aksamitki, czosnek, komosy oraz czarny bez.

Zapach będzie dla kretów silnie wyczuwalny także podczas drążenia korytarzy, dlatego nie będą chciały "zapuszczać się" w te tereny.

jak działa ocet na kreta

fot. Ocet na kreta/Adobe Stock, Martin Mecnarowski

Czytaj także:
Ocet na mszyce: jak stosować?
Właściwości octu jabłkowego
Naturalny wróg kreta to...

 

Redakcja poleca

REKLAMA