Moja mama miała rację, to najlepszy termin na wyciągnięcie sekatora. Jagoda przystrzyżona i pięknie rośnie

kiedy przycinać jagodę kamczacką fot. Adobe Stock, Katarzyna
Kiedy przycinać jagodę kamczacką? Idealny termin to moment tuż po zbiorach. Usuń wtedy wszyscy stare pędy, ponieważ na nich roślina gorzej owocuje. Dodatkowo jagody nie przycina się od razu po posadzeniu, a dopiero po kilku latach. Cięcie warto wykonywać tuż przy ziemi, aby w całości pozbyć się starego pędu.
/ 30.05.2024 05:51
kiedy przycinać jagodę kamczacką fot. Adobe Stock, Katarzyna

Jagoda kamczacka to krzew o pięknych, nietypowo wyglądających owocach, które idealnie sprawdzają się do przeróżnych dań na słono, słodko oraz do przetworów. Warto wiedzieć, jak ją przycinać, aby obficie owocowała i bez trudów przetrwała sezon jesienno-zimowy.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać jagodę kamczacką?
  2. Jak przycinać jagodę kamczacką?
  3. Co zrobić, żeby jagoda kamczacka owocowała?

Kiedy przycinać jagodę kamczacką?

Jagodę kamczacką zawsze przycinamy tuż po zbiorach, a dodatkowo nie od razu po posadzeniu. Najlepiej krzew czuje się, kiedy przez 4-5 lat rośnie samodzielnie i rozwija się bez ingerencji ostrych narzędzi. Dopiero w piątym sezonie warto złapać za sekator, ponieważ jagoda jest już wtedy wystarczająco duża i ma sporo pędów, które już są stare i nie będą wydawać wielu owoców.

Jagoda kamczacka najlepiej owocuje na jednorocznych pędach, ale musisz uważać, aby nie zostawić tylko bardzo młodych pędów. Nadmierne przycinanie może osłabić roślinę. W dobrych warunkach może mieć nawet 1,5 metra wysokości, a jednorazowo nie powinno się jej przycinać bardziej, niż o 1/3 wysokości. Odpowiednio przycinana może rosnąć i owocować nawet 40 lat!

kiedy i jak przycinać jagodę kamczacką

fot. Kiedy przycinać jagodę kamczacką/Adobe Stock, nickkurzenko

Jak przycinać jagodę kamczacką?

Przycinanie zacznij od dokładnego obejrzenia rośliny. Sprawdź, czy gdzieś nie zostały jeszcze owoce i czy żaden pęd nie jest chory ani uszkodzony. Takie usuń od razu tuż przy miejscu, z którego wychodzą. Używaj zawsze ostrego sekatora lub nożyc ręcznych, który nie ma rdzawych śladów.

Następnym krokiem jest usunięcie starych, suchych i mocno zdrewniałych pędów z wnętrza krzewu. Dzięki temu przerzedzisz go i umożliwisz dostęp światła do środka rośliny. To ważny zabieg, który często warunkuje obfity wzrost i kwitnienie w kolejnym sezonie.

Bardzo ważne jest także obcięcie pędów, które są położone bardzo nisko przy ziemi lub płożą się po gruncie. Nie są one roślinie potrzebne, a wręcz zabierają wodę oraz składniki odżywcze, które mogłyby być kierowane do młodych, rozwijających się pędów.

Te wszystkie zabiegi to tzw. cięcie prześwietlające, które warto przeprowadzać co 2 lata. W pozostałych sezonach wykonuj jedynie cięcie kosmetyczne, usuwając stare pędy i te najbardziej niepotrzebnie. Nie ma jednak potrzeby mocnego skracania rośliny za każdym razem.

Co zrobić, żeby jagoda kamczacka owocowała?

Aby zapewnić swojemu krzewowi obfite i długie owocowanie, musisz zadbać nie tylko o właściwe przycięcie krzewu w każdym sezonie, ale również o odpowiednie przygotowanie gruntu oraz nawożenie. Przede wszystkim warto zadbać o słoneczne stanowisko - w cieniu jagoda może owocować bardzo słabo lub nawet wcale.

Dodatkowo jagoda kamczacka wymaga tzw. zapylenia krzyżowego, a więc przenoszenie pyłku pomiędzy innymi roślinami. Dlatego warto mieć w ogrodzie także kwiaty i owoce z zupełnie innych gatunków i odmian.

Dobrze jest także stosować obornik lub kompost - wyłóż go dookoła krzewu, aby wzbogaciły glebę i wsparły przenikanie składników aktywnych.

jak i kiedy przycinać jagodę kamczacką

fot. Przycinanie jagody kamczackiej/Adobe Stock, Milan

Czytaj także:
Przetwory z jagody kamczackiej
Nalewka z jagody kamczackiej
Sok z jagody kamczackiej

Redakcja poleca

REKLAMA