kiedy sadzić jarzębinę fot. Adobe Stock

Kiedy sadzić jarzębinę? Uprawa jarzębiny krok po kroku

Najlepszą porą na sadzenie jarzębiny jest wiosna - tuż po ostatnich przymrozkach. Aby posadzić jarzębinę poczekaj więc, aż ziemia nie będzie zamarznięta. Dzięki temu drzewo jesienią będzie owocować.
Małgorzata Świgoń / 29.03.2021 13:44
kiedy sadzić jarzębinę fot. Adobe Stock

Kto nie zna jarzębiny? Z jej pomarańczowych owoców, które pojawiają się na roślinie pod koniec lata, dzieci chętnie robią korale, a jej gałązki pięknie wyglądają w wazonach.

Kiedyś jarząb pospolity zwany jarzębiną był uważany za roślinę opiekuńczą, która odstrasza czarownice i złe duchy. Z tego samego powodu zabierano jej gałązki ze sobą w podróż. Dziś z owoców jarzębiny można przygotować dżem lub sok, dużym powodzeniem cieszy się także nalewka z jarzębiny.

Spis treści:

 1. Kiedy dojrzewa jarzębina?
 2. Jak wybrać dobre sadzonki jarzębiny?
 3. Kiedy sadzić jarzębinę?
 4. Jakie odmiany jarząbu sadzić?
 5. Owoce jarzębiny - zdrowe i smaczne

Kiedy dojrzewa jarzębina?

Jarząb nie ma dużych wymagań, nie przeszkadza mu słaba, kamienista gleba. Dobrze sobie radzi w każdych warunkach. Maksymalnie wyrasta na wysokość 10-15 cm.

Ma liście nieparzystopierzaste, złożone z 9-15 listków. Kwiaty białe, zebrane w gęste, płaskie baldachogrona pojawiają się w maju. Owoce zaczynają się wybarwiać już w lipcu, ale dojrzewają w pełni we wrześniu.

O tym, jak długo utrzymują się na roślinach decydują genetyczne cechy gatunku i warunki pogodowe. Im zima jest łagodniejsza, tym później znikają.

Jak wybrać dobrą sadzonkę jarzębiny?

Jeśli zdecydujesz się posadzić jarzębinę we własnym ogródku i zamierzasz kupić krzew, przede wszystkim zwróć uwagę, by miał on dobrze rozwinięte korzenie lub rozrośniętą bryłę korzeniową oraz przynajmniej trzy główne pędy z kilkoma bocznymi.

Kora na pędach nie powinna być uszkodzona. Nie kupuj roślin z obłamanymi gałązkami.

kwiaty jarzębinyfot. Kwiaty jarzębiny / Adobe Stock

Kiedy posadzić jarzębinę?

Najlepszą porą jest jesień lub wiosna. Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić także latem.

Jarzębina - sadzenie krok po kroku

 • Zacznij od wykopania dołka -  powinien być dwukrotnie większy od średnicy bryły korzeniowej.
 • Następnie dobrze spulchnij dno.
 • Wsyp kilkucentymetrową warstwę kompostu.
 • Obejrzyj uważnie korzenie rośliny. Jeśli podczas transportu przeschły, zanurz je na kilka godzin w dużym naczyniu z wodą.
 • Umieść roślinę w dołku, rozłóż równomiernie korzenie, by nie były pozwijane.
 • Zasypuj je ziemią jednocześnie poruszając lekko krzewem, by ziemia wypełniła przestrzenie między korzeniami.
 • Wyrównaj powierzchnię ziemi wokół rośliny, udepcz ją lub mocno uklep i obficie podlej.

Jakie odmiany jarząbu sadzić?

Jest kilka ciekawych odmian godnych polecenia. Oto kilka z nich:

 • Penula. Ma nieregularną koronę i zwisające, często powykręcane pędy. Przypomina nieco wierzbę płaczącą. Wysokość zależy od miejsca szczepienia.
 • Autumn Spire Flanrock. Odmiana kolumnowa, osiąga ok. 5 m wysokości. Bardzo obficie owocuje. Jej owoce mają kolor żółty. Polecana do niewielkich ogrodów.
 • Joseph Rock. Ciekawa odmiana o stożkowatej lub owalnej koronie, dorasta do wysokości 9 m. Ma zmienne zabarwienie (czerwone, pomarańczowe lub miedziane). Owoce mają kolor bursztynowy.
 • Pink Veil. Nieduże drzewo wyrasta na wysokość ok. 5 m. Liście pierzaste ciemnozielone z niebieskawym odcieniem. Roślina ma niezwykle oryginalne różowe owoce, chętnie zjadane przez ptaki.

Owoce jarzębiny - zdrowe i smaczne

Owoce nie nadają się do jedzenia na surowo, ale po przemarznięciu (tracą wówczas goryczkę), przerobione na dżemy, sok czy marmolady są smaczne i mają nawet właściwości lecznicze.

Jarzębina zawiera sporo witaminy C (tyle co cytrusy), prowitaminę A, witaminy P, PP, pektyny, sole mineralne, kwasy organiczne, garbniki. Ma właściwości przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, moczopędne.

Przetwory z jarzębiny powinny jeść osoby cierpiące na stany zapalne nerek i kamicę moczową. Niegdyś wykorzystywano je do leczenia szkorbutu. Medycyna ludowa poleca odwary z owoców na wzmocnienie serca, poprawę trawienia, nieżyt żołądka i jelit, złagodzenie reumatyzmu.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 19.02.2019.

Zobacz inne krzewy i drzewa do ogrodu:
Drzewka ozdobne - najpiękniejsze drzewa do ogrodu
Wysokie krzewy do ogrodu
Drzewa kwitnące na różowo