Kwiaty ogrodowe jednoroczne
O urodzie ogrodu decydują przede wszystkim rośliny jednoroczne, np. aksamitki, goździki, astry, nagietki, nasturcje. Od ich posiania do ukazania się pierwszych kwiatów upływa zwykle kilka tygodni. Większość zakwita w połowie lata i kwitnie aż do końca października, pod warunkiem, że jesień jest słoneczna i ciepła. Niektóre gatunki takie jak, żagwin, ubiorek czy skalnica są dekoracyjne nawet po przekwitnięciu — nadają się więc do sadzenia na obrzeżach rabat.
- Aksamitka. Wyjątkowo mało wymagająca, a przy tym bardzo trwała. Rośnie nawet na niezbyt urodzajnej ziemi i dość dobrze znosi suszę (nawet jeśli nieco zmarnieje, odżywa po pierwszych deszczach). Potrafi zagłuszyć wokół siebie drobniejsze chwasty, rzadko choruje, sama się świetnie rozsiewa. Najładniej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym. Wysokim odmianom wybierzmy zaciszne miejsce. W czasie suszy warto rośliny podlewać. Aby aksamitkom nie brakowało pokarmu, w okresie kwitnienia należy je raz lub dwa razy zasilić nawozami.
- Nasturcja. Jest niskim pnączem. Kwitnie przez całe lato. Lubi miejsce słoneczne i raczej ubogą ziemię. Na glebie przenawożonej silnie się krzewi i tworzy dużo liści, ale słabo kwitnie. Jest wrażliwa na niską temperaturę.
- Nagietek. W zależności od gatunku jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Nie ma szczególnych wymagań, dobrze rośnie na niezbyt żyznej glebie. Lubi miejsce słoneczne, ale toleruje także częściowy cień. Nasiona wysiewamy wiosną (w kwietniu) lub jesienią od razu na grządkę. Kwitnie od czerwca do jesieni.
- Kosmos.Te wdzięczne, ładnie pachnące kwiatki są też nazywane onętkiem lub ponętkiem. Zdobią ogródek przez całe lato do późnej jesieni pod warunkiem, że systematycznie obcina się je do bukietów. W przeciwnym razie roślina szybko tworzy nasiona i przestaje kwitnąć. Kosmos nie ma specjalnych wymagań co do podłoża, ale lepiej udaje się na glebach lekkich. Lubi miejsce ciepłe i nasłonecznione, osłonięte od wiatru.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie
Sezonowe kwiaty letnie warto uzupełnić o wieloletnie byliny: funkie, rudbekie, nawłocie, języczki, lawendę. Zadowolą one tych, którzy marzą o pięknym ogrodzie bez wysiłku. Są bowiem trwałe, niezawodne, można je umiejętnie dobrać zarówno do zacienionych, jak i słonecznych miejsc.
- Lawenda. Jest to krzewinka, której ozdobą są pachnące, drobne fioletowe kwiatki. Wymaga miejsca ciepłego, słonecznego i żyznej, przepuszczalnej, szybko nagrzewającej się ziemi. Najlepiej posadzić wiosną gotowe sadzonki.
- Funkia. Jest wieloletnią byliną. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Wypuszcza ze środka rozety liści liliowe lub białe kłosy kwiatów, niektóre z nich pachną. Najlepiej rośnie na glebie bogatej w próchnicę lekko kwaśnej, ale na pewno nie zmarnieje także w słabszej ziemi. Woli miejsca zacienione i dość wilgotne.
- Rudbekia. Rozwija się późnym latem, gdy większość roślin traci już swoje kwiaty i kwitnie aż do mrozów. Jest bardzo efektowna, zwłaszcza jeśli posadzimy ją w większych, zwartych kępach. Nadaje rabatom słoneczny wygląd nawet w czasie pochmurnego dnia. Można uprawiać wiele gatunków, ale lepiej wybrać długowieczne, np. rudbekia nitida, które zadomowią się w ogródku na wiele lat. To wyjątkowo wytrzymała bylina zarówno na suszę, jak i przymrozki. Dobrze rośnie w każdej glebie, lubi miejsca słoneczne lub półcieniste, suche. Bardzo łatwo i szybko się rozmnaża z samosiewek, które wiosną kiełkują wokół rośliny matecznej. Można też dzielić kępy na wiosnę, gdy wzejdą.
-
Lilia. Do uprawy na rabatach najlepiej nadają się lilie trąbkowe. Wyrastają na wysokość ok. 1,5 m i kwitną bardzo obficie do jesieni. Wyróżniają się intensywnym pięknym zapachem oraz olbrzymimi kielichami. Są bardzo trwałe. Powinny rosnąć na jednym miejscu przez kilka lat, tworzą wówczas okazałe kwiatostany. Lilia powinna mieć "głowę w słońcu, a nogi w chłodzie". Najlepiej wybrać jej miejsce słoneczne, ale powierzchnię ziemi wokół korzeni dobrze jest wyłożyć warstwą ściółki. Potrzebuje przepuszczalnej, próchniczej, dobrze zdrenowanej ziemi. Podlewamy obficie, zwłaszcza przed kwitnieniem, gdy roślina wydaje pąki. Trzeba uważać, by nie moczyć liści.
Czytaj także:
Begonia -roślina, która cię zaskoczy
Jak założyć wonną rabatę
Jak pielęgnować róże