Te jesienne kwiaty ozdobią twoje mieszkanie, balkon i ogród: możesz je trzymać w gruncie, w donicy albo wykorzystać jako kwiaty cięte

Jesienne kwiaty, które możesz wykorzystać do udekorowania domu, balkonu czy ogrodu to np. astry, wrzosy, cynie, chryzantemy, ale ich gatunków jest dużo więcej. Możesz je przyciąć i trzymać w wazonie albo wysadzić do gruntu czy donicy i cieszyć się przez prawie cały jesienny sezon. Oto najpiękniejsze jesienne kwiaty.
/ 08.09.2023 08:50

Jesienne kwiaty to nie tylko wrzosy czy chryzantemy. Gatunków, które możesz zasadzić w ogrodzie lub w donicach i wystawić na balkon jesienią, jest więcej. Wiele z nich możesz także hodować jako kwiaty cięte i trzymać w wazonie. Tak przygotowana jesienna dekoracja domu będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale także pachnieć. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać do jesiennych aranżacji wnętrz.

Spis treści:

  1. Jesienne kwiaty do ogrodu i na balkon
  2. Jesienne kwiaty cięte: jakie gatunki wybrać?

Jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu

Dzięki jesiennym gatunkom kwiatów, możemy na dłużej zachować wspomnienia lata. Większość z nich kwitnie aż do pierwszych przymrozków, a niekiedy nawet dłużej - udaje im się jeszcze przetrwać noce, podczas których temperatury spadają niewiele poniżej zera. Jeśli szukasz jesiennych kwiatów doniczkowych, postaw na te, które zakwitają dopiero późnym latem lub nawet w październiku. Wbrew pozorom jest ich trochę.

Symbolem jesieni są oczywiście wrzosy - to kwiaty, które kwitną jesienią i latem, na ich zakup decydujemy się najczęściej we wrześniu. Niewiele osób wie jednak, że jesiennych kwiatów jest dużo więcej. Można wprost przebierać w kolorach, sadzić je na rabatach i w donicach. Jesienny kwiat ma wysoką odporność na niskie temperatury.

Donice możesz ustawić przed drzwiami lub na tarasie (jeśli mieszkasz w domu lub mieszkaniu na parterze), a mniejsze skrzynki i pojemniki świetnie będą prezentować się nawet na małym balkonie.

Jesienne kwiaty cięte - jakie wybrać?

Jesienne kwiaty są ozdobą ogrodów i klombów, ale pięknie prezentują się też w wazonach. Jeśli szukasz gatunków, które nadają się na jesienne kwiaty cięte, wybierz astry, cynie, dalie lub złocienie, czyli popularne chryzantemy.

Kwiaty cięte mogą być naprawdę trwałe, zwłaszcza jeśli zetniesz je o poranku. Aby przedłużyć trwałość ciętych kwiatów, możesz dodać do wody odrobinę płynnej odżywki do roślin, a także wybrać nieco większy wazon, żeby roślinom nie było za ciasno i nie musiały „walczyć” o wodę.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie został opublikowany 08.10.2014.

Czytaj także:
Co przycinać we wrześniu?
Biała dynia w dekoracji wnętrz
Jesienne porządki krok po kroku