Najlepszy moment na wykopanie marchwi: czy można je zbierać po pierwszych przymrozkach albo zostawić w ziemi na całą zimę?

Jak wyrwać marchew? fot. Adobe Stock, Надежда Урюпина
Kiedy wykopać marchew? Warzywa te są często gotowe do zbiorów już po kilku tygodniach od posadzenia, ale nie musisz śpieszyć się z ich wykopywaniem. Dojrzałe marchwie są odporne na niskie temperatury, dzięki czemu mogą zostać w jesiennej ziemi nawet do pierwszych przymrozków. Zobacz, jak je wykopywać i jak przechowywać.
/ 19.09.2023 05:58
Jak wyrwać marchew? fot. Adobe Stock, Надежда Урюпина

Jaka jest najlepsza pora na wykopanie marchewek? Możesz robić to praktycznie przez całą jesień, jeśli nie zaskoczą cię bardzo niskie temperatury. Marchew dobrze znosi przymrozki, dlatego możesz też lekko przetrzymać ją w ziemi. Nawet kiedy zapomnisz o niej przez wiele tygodni, powinna ci to wybaczyć. Jak i kiedy wykopać marchew?

Spis treści:

  1. Kiedy wykopać marchewki?
  2. Czy można zostawić marchew w ziemi na zimę?
  3. Opóźnienie zbioru marchwi: konsekwencje

Kiedy wykopać marchewki?

Najlepsza pora na wykopanie marchwi to przełom września i października. W dużej mierze jesienny termin zbioru warzyw korzeniowych zależy od warunków pogodowych. Jeśli trafi się naprawdę ciepła jesień, możesz wykopywać je nieco później.

Jeśli zaś szybko pojawiają się mocne przymrozki lub nawet opady śniegu, marchewki warto wykopać wcześniej, mniej więcej w połowie września. Termin ten zależy też od momentu wysiewu - późna marchew będzie potrzebowała więcej czasu w glebie, niż te wysiane wcześnie.

Według kalendarza biodynamicznego połowa października to ostatni moment na to, aby zebrać dojrzałe plony. Dotyczy to wszystkich warzyw korzeniowych.

Kiedy wykopuje się marchew i pietruszkę?

fot. Kiedy wykopać marchewki/Adobe Stock, Anna

Czy można zostawić marchew w ziemi na zimę?

To, czy jesienny zbiór warzyw można opóźnić i zostawić marchewki na zimę w ziemi. Mówi się, że jeśli zapowiada się ciepła, a temperatury nie spadają poniżej -8 do -10 stopni, można bezpieczenie wykopać marchew dopiero wtedy, nawet po nadejściu pierwszych przymrozków.

Jednocześnie w krajach skandynawskich, w których zimy są naprawdę surowe, warzywa korzeniowe potrafią przetrwać nawet całą zimę. Po wykopaniu i przechowywaniu w temperaturze pokojowej marchew może lekko zmięknąć, ale nadal jest zdatna do spożycia i nadaje się do zup, sosów czy lekkich sałatek.

Przyjęło się, że w Polsce gotowe do zbioru odmiany marchwi zbiera się do końca października, jeśli jednak planujesz późnoletni lub wczesnojesienny siew, możesz przetrzymać je w glebie na kolejne tygodnie. Czasem odporność na zimno zależy od odmiany marchwii - niektóre z nich mogą gnić w niesprzyjających warunkach.

W ten sam sposób możesz potraktować buraki, pietruszkę, seler czy nawet ogórki. Jeśli chcesz ochronić je przed zimnem, możesz dodatkowo przykryć glebę słomą.

Czy można zostawic marchewkę w ziemi na zimę?

fot. Czy wykopać marchew przed nadejściem zimy/Adobe Stock, Viktor Iden

Opóźnienie zbioru marchwi: konsekwencje

Optymalny termin zbioru marchwi to druga połowa września i trwa do połowy października, ale jeśli opóźnisz ten okres, możesz nadal cieszyć się zdrowymi plonami, ale możesz także stracić cały warzywniak. Najważniejsze jest, aby śledzić prognozy pogody i pilnować, czy nie zanosi się na silne mrozy, szczególnie o poranku i wieczorem.

W przypadku marchwi lepiej jest wykopać je z lekkim opóźnieniem niż zrobić to zbyt wcześnie. To, co może się stać z przetrzymaną w ziemi marchwią, to więdnięcie i gnicie korzenia, a także naci.

Pamiętaj też, aby odpowiednio przechowywać warzywa po wykopaniu. Trzymaj je w przewiewnej skrzynce, a przed umieszczeniem marchwi w docelowym pojemniku lekko je wysusz i ogrzej lub schłodź do temperatury, która panuje w danym pomieszczeniu.

Czytaj także:
Przetwory z marchewki
Najlepszy naturalny nawóz do roślin
Warzywa, które wyhodujesz z resztek