Kapusta ozdobna - sadzonki, w doniczce, uprawa z nasion

Kapusta ozdobna fot. Adobe Stock
Kapusta ozdobna upiększa ogród zwłaszcza, gdy jest sadzona grupowo. Liście przebarwiają się na biało, żółto lub fioletowo.
Sylwia Kazimierczuk / 03.11.2019 12:50
Kapusta ozdobna fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Nasiona kapusty ozdobnej
  2. W doniczce
  3. Sadzonki

Nasiona kapusty ozdobnej

Jest to wdzięczna w uprawie roślina, która nie ma specjalnych wymagań, utrudniających jej rozrost. Podłoże powinno być przepuszczalne, luźne oraz umiarkowanie wilgotne, co zapewni jędrność podczas powstawania nowych liści.

Nasiona powinny być dobrej jakości, kupowane od sprawdzonego dostawcy, bez ryzyka przenoszenia chorób. Wysiew musi być wczesną wiosną – możesz wsypać je do niewielkiego pojemnika w pomieszczeniu lub na rozsadnik.

Dopiero od drugiej połowy maja przystępuj do rozsady kapusty w miejsce, w którym będzie na stałe. Zapewnij jej dobrze nasłonecznione miejsce, które pozwoli na odpowiednie wybarwienie liści, od białego po fioletowy odcień.

Uprawa w doniczce

Jest to roślina, która świetnie sprawdzi się w doniczkach, ze względu na swoje wymagania. Mogą być traktowane jako miejsce rozsadu, chwilowy pojemnik lub stałe miejsce zasadzenia. Jeżeli chcesz, aby taki kapusta ogrodowa mogła rozrastać się w zaciszu twojego domu, wysiew musi nastąpić wcześniej, niż planowany w ogrodzie. Najlepiej przystąpić do niego już w marcu. Duże donice z roślinami muszą być transportowane na zimę do wnętrz, aby mogły przetrzymać do wiosny.

Kapusta ozdobna w doniczce
fot. Adobe Stock

Sadzonki kapusty ozdobnej

W przypadku tej rośliny, najważniejsze jest podlewanie sadzonek – to główny warunek prawidłowego rozwoju. Podlewanie powinno się zaplanować na godziny poranne, jeszcze przed przedostaniem się promieni słonecznych do kapusty.

Jeżeli masz możliwość używania innej wody niż kranówka – tym lepiej! Woda wodociągowa powinna być zamieniona na deszczówkę lub odstałą. W pierwszej fazie rośnięcia nie dopuść, aby sadzonki były przechowywane w suchej ziemi – zatrzymasz w ten sposób proces rośnięcia.

W okolicy czerwca, podczas rozsadów w miejsca stałe, warto zaplanować powierzchnię ogrodu tak, aby roślina mogła być posadzona grupowo – w kępkach lub rzędach wygląda niezwykle zjawiskowo, zdobiąc działkę lub ogród. Po wycince mogą być stosowane jako część bukietów lub jako kwiat pojedynczy do wazonu.

Mimo, że jest to roślina dość łatwa w uprawie, nie obędziemy się problemów  związanych ze szkodnikami. Największym zagrożeniem są mszyce oraz śmietka kapuściana, która atakuje i podgryza podziemne, jak i inne części kapusty ozdobnej. Jeżeli nie robisz sadzonek samodzielnie – kupujesz w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie budowlanym – sprawdź, czy do ziemi nie przedostały się larwy, mogące uszkodzić korzenie.

Zobacz też inne porady dotyczące roślin:
5 roślin, które ozdobią twój ogród zimą Dlaczego ziemia w doniczkach robi się biała?

Redakcja poleca

REKLAMA