Jesienne kwiaty na balkon to nie tylko wrzosy. Zobacz, co warto postawić na balkonie

jesienne kwiaty na balkon fot. Adobe Stock, FotoHelin
Jeśli szukasz pomysłu na jesienne kwiaty na balkon, sięgnij po coś więcej, niż wrzosy i chryzantemy. Mamy dla ciebie kilka pomysłów na obsadzenie balkonu każdej wielkości, a także tarasu. Jeśli zależy ci na kwiatach kwitnących, postaw na astry lub wrzośce. Możesz także umieścić na balkonie donice z iglakami.
/ 15.08.2022 05:58
jesienne kwiaty na balkon fot. Adobe Stock, FotoHelin

Jakie jesienne kwiaty na balkon warto posadzić, aby ozdobić przestrzeń i nieco ocieplić chłodny, wrześniowy i październikowy czas? Rośliny, które nieodłącznie kojarzą się z jesienią, to nie tylko wrzosy i chryzantemy, choć oczywiście nie można o nich zapomnieć. Czym jeszcze warto obsadzić balkony i tarasy?

Spis treści:

  1. Chryzantemy
  2. Wrzosy i wrzośce
  3. Astry
  4. Hebe
  5. Niskie iglaki

Jesienne kwiaty na balkon: chryzantemy

Przez lata miały łatkę kwiatów cmentarnych, a trzymane w domu kojarzyły się z przyciąganiem śmierci. Niepotrzebnie! Chryzantemy to piękne rośliny o dużych kwiatostanach w wielu kolorach. Kwitną od września do listopada – aż do pierwszych dużych przymrozków. Lubią słoneczne stanowiska i wilgotną glebę. Świetnie rosną zarówno uprawiane w gruncie, jak i w skrzyniach czy doniczkach.

Mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary i formować się w kształt kuli, dlatego dobrze będą prezentować się na większych balkonach lub wyeksponowane gdzieś na stoliku.

jesienne kwiaty na balkon chryzantemafot. Jesienne kwiaty na balkon: chryzantema/Adobe Stock, Мария Ежова

Jesienne kwiaty na balkon: wrzosy i wrzośce

Trudno wyobrazić sobie jesień bez wrzosów na balkonie czy w domu. Te niezwykłe, wieloletnie rośliny o drobnych kwiatach. Są tanie, ale dość wymagające, jeśli chodzi o uprawę. Czasem zakwitają już w drugiej połowie lipca, choć najczęściej ich czas to wrzesień. Zdarza się, że kwitną aż do końca listopada.

Wrzośce z kolei to małe krzewinki, bardzo podobne do wrzosów. Zwykle sadzi się je do gruntu, ale mogą rozwijać się także w większych donicach i skrzyniach.

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce, lubią kwaśną glebę i umiarkowane podlewanie. Dobrze czują się w pełnym słońcu. Jeśli rosną w ziemi uniwersalnej lub gruncie, warto podlewać je wodą z dodatkiem soku z cytryny lub stosować specjalne nawozy.

jesienne kwiaty na balkon wrzosfot. Jesienne kwiaty na balkon: wrzosy i wrzośce/Adobe Stock, abrilla

Jesienne kwiaty na balkon: astry

Astry, inaczej kwiaty marcinki lub michałki, to gatunek roślin jednorocznych i bylin. Pięknie prezentują się zarówno na małych, jak i dużych balkonach. Dobrze czują się także na rabatach i skalniakach.

Zakwitają już w sierpniu i kwitną aż do pierwszych przymrozków. W odpowiednich warunkach mogą mieć nawet 2 metry wysokości, choć taka sytuacja zdarza się raczej tylko wtedy, kiedy astry rosną w gruncie.

Mają niewielkie wymagania, jeśli chodzi o uprawę. Lubią słoneczne stanowisko i nie kwitną tak obficie w półcieniu. Potrzebują stale wilgotnej gleby, bo nie tolerują nawet krótkiej suszy. To chyba najpopularniejsze jesienne kwiaty na balkon.

jesienne kwiaty na balkon asterfot. Jesienne kwiaty na balkon: astry/Adobe Stock, Danita Delimont

Jesienne kwiaty na balkon: hebe

Hebe to niewielka, dekoracyjna roślina, która idealnie sprawdza się w donicach i skrzyniach. Lubi towarzystwo wrzosów i ma do nich podobne wymagania. Jednocześnie jest wrażliwa na zimno i nie toleruje mrozów.

W naturalnych warunkach może dorastać nawet do 2 metrów, jednak w Polsce uprawiana jest jako niewielka krzewinka. Lubi miejsca słoneczne lub lekko zacienione, ale koniecznie osłonięte od wiatru. Potrzebuje kwaśnej ziemi i umiarkowanego podlewania.

jesienne kwiaty na balkon hebefot. Jesienne kwiaty na balkon: Hebe/ Adobe Stock, John Caley

Jesienne kwiaty na balkon: niskie iglaki

Niskie iglaki do ogrodu czy na balkon to doskonała propozycja dla osób, które chcą cieszyć się wieloletnimi roślinami. Niektóre gatunki mogą być uprawiane w donicach, np. tuje, jałowce i żywotniki, a także niektóre odmiany cyprysów. Iglaki potrzebują zasobnego podłoża, torfowego, wzbogaconego piaskiem, korą lub perlitem.

jesienne kwiaty na balkon iglakifot. Jesienne kwiaty na balkon: niskie iglaki/Adobe Stock, chamillew

Czytaj także:
Ciekawe kwiaty na balkon
Zielone kwiaty na balkon
Wytrzymałe kwiaty na balkon

Redakcja poleca

REKLAMA