niskie iglaki fot. Adobe Stock

Niskie iglaki do ogrodu - 4 najpopularniejsze gatunki

Niskie iglaki są łatwe w uprawie, a co najważniejsze piękne przez cały rok. Nadają się więc nawet do ogrodów o małej powierzchni, a także do uprawy na balkonach lub tarasach.
/ 14.05.2020 09:50
niskie iglaki fot. Adobe Stock

Niskie iglaki to tzw. mutanty krótkopędowe. Na roślinach o normalnych rozmiarach w wyniku infekcji wirusowej czy grzybowej powstają gałązkowe wyrośla. Szkółkarze zachowują te formy, rozmnażają wegetatywnie i po pewnym czasie powstają nowe miniaturowe odmiany.

Zasady sadzenia niskich iglaków są takie same, jak sadzenia ich dużych odpowiedników. Musimy zapewnić im kwaśne podłoże, odpowiednie nasłonecznienie. Gdy iglaki sadzimy do pojemników musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu, a po około czterech latach należy przesadzić je do gruntu.

Niskie iglaki wolno rosną. Roczny przyrost mają nie większy niż 20 cm. Po 10 latach osiągają maksymalnie wielkość 3 m wysokości i szerokości. Mają urozmaicone ulistnienie, świetnie wyglądają wśród wrzosów, można je zestawić z kwiatami jednorocznymi.

Oferta karłowatych odmian roślin iglastych jest aktualnie bardzo bogata i z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zobaczcie najpopularniejsze odmiany niskich iglaków.

Tuja zachodnia, żywotnik

Żywotnik zachodni to wyjątkowo regularnie kulista odmiana dorastająca do ok. 50 cm wysokości. Jest to odmiana tui młodociana, tzn. nie ma łusek na pędach tylko delikatne miękkie, zielone (a w zimie czerwonawe) igiełki. Nadaje się m.in. na skalniaki, do obsadzania wzdłuż chodników w małych ogródkach. To odmiana niskiego iglaka, doskonała na niewysokie żywopłoty i do kompozycji w dużych pojemnikach.

Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i dość dużego nasłonecznienia. Dobrze znosi zanieczyszczone środowisko. Choć jest mrozoodporna, nie jest polecana do terenów z obfitymi opadami śniegu, gdyż może być przez śnieg deformowana.

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy 'Sungold' to piękna, karłowata odmiana o półkolistym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat około 0,5 m wysokości. Pędy sznurkowate, przewisające. Kolor zmienny, żółtozielony lub złocisty. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne.

cyprysik groszkowy

fot. Adobe Stock

Roślina polecana na stanowiska silnie nasłonecznione, w cieniu prawie całkowicie zielenieje, do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych. Choć cyprysik groszkowaty jest odporny na mróz i zanieczyszczenia przemysłowe, to silne wiatry i posadzenie na otwartym terenie może narazić roślinę na brązowienie igieł i zrzucenie bocznych gałązek.

Świerk biały "Conica"

Bardzo popularny krzew, tworzący gęste, regularne stożki. Wysokość od 30 do 50 cm. Pędy cienkie, sztywne, igły krótkie, delikatne, zielone. Szczególnie ciekawie wygląda późną wiosną, kiedy pojawiają się nowe przyrosty igieł w kolorze żółtozielonym.

świerk conica

fot. Adobe Stock

Świerk "Conica" polecany jest do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych, pojemników.  Wymaga pełnego nasłonecznienia, żyznej i starannie pielęgnowanej gleby. W czasie długotrwałej suszy należy go intensywnie podlewać.

Sosna górska

Niski rozpostarty krzew o powolnym wzroście o krótkich, ciemnozielonych kłujących igłach. Polecany do małych ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych i alpinariów, do umacniania skarp i uprawy w pojemnikach. Nie wymaga wilgotnego podłoża, może rosnąć nawet na wydmach. Sosna górska jest odporna na zanieczyszczenia przemysłowe.

sosna górska

fot. Adobe Stock

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.05.2012

Zobacz więcej ogrodniczych ciekawostek:
Jak pozbyć się kreta, nie robiąc mu krzywdy
Goździki - kwiaty na balkon i do ogrodu
Najmocniej pachnące odmiany kwiatów

Tagi: iglaki