Niskie iglaki do ogrodu

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć iglaków. Są łatwe w uprawie, a co najważniejsze piękne przez cały rok.

W żadnym ogrodzie nie może zabraknąć iglaków. Są łatwe w uprawie, dość wytrzymałe, a co najważniejsze zimozielone, czyli piękne przez cały rok.

Krzewy iglaste wolnorosnące, czy karłowate odmiany iglaków nadają się nawet do ogrodów o małej powierzchni, a także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Dzięki różnorodności barw i form roślin iglastych, możemy naszym ogrodom nadawać rozmaity charakter. Iglaki mogą być w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym. Mogą mieć kształt stożkowy, kulisty lub kolumnowy. Gałęzie iglaków mogą być zwieszające się lub płożące.

Niskie iglaki do ogrodu

Fot. plantsgallery.blogspot.com

Przy doborze roślin kierujmy się warunkami panującymi w ogrodzie. Zwracajmy szczególną uwagę na mrozoodporność oraz wytrzymałość na wysuszające mroźne wiatry. Niektóre odmiany (szczególnie te importowane) nigdy nie będą miały szans na przetrwanie w naszym klimacie. Równie istotny jest rodzaj gleby w naszym ogrodzie, jeżeli np. gleba jest piaszczysta, musimy wybierać iglaki tolerancyjne na niedostatki wody.

Karłowe iglaki to tzw. sporty czyli mutanty krótkopędowe. Na roślinach o normalnych rozmiarach w wyniku infekcji wirusowej czy grzybowej powstają gałązkowe wyrośla. Szkółkarze zachowują te formy, rozmnażają wegetatywnie i po pewnym czasie powstają nowe miniaturowe odmiany.

Zasady sadzenia miniaturowych iglaków są takie same, jak sadzenia ich dużych odpowiedników. Musimy zapewnić im kwaśne podłoże, odpowiednie nasłonecznienie. Gdy iglaki sadzimy do pojemników musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu, a po około czterech latach należy przesadzić je do gruntu.

Iglaki karłowate wolno rosną. Roczny przyrost mają nie większy niż 20 cm. Po 10 latach osiągają maksymalnie wielkość 3 m wysokości i szerokości. Mają urozmaicone ulistnienie, świetnie wyglądają wśród wrzosów, można je zestawić z kwiatami jednorocznymi.

Oferta karłowatych odmian roślin iglastych jest aktualnie bardzo bogata i z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zobaczcie najpopularniejsze odmiany niskich iglaków.

 

Tuja zachodnia, żywotnik

Żywotnik zachodni  to wyjątkowo regularnie kulista odmiana dorastająca do ok. 50 cm wysokości. Jest to odmiana tui młodociana tzn. nie ma łusek na pędach tylko delikatne miękkie, zielone, a w zimie czerwonawe igiełki. Nadaje się m. in na skalniaki, do obsadzania wzdłuż chodników w małych ogródkach, doskonała na niskie żywopłoty i do kompozycji w dużych pojemnikach. Wymaga gleb żyznych, wilgotnych i dość dużego nasłonecznienia. Dobrze znosi zanieczyszczone środowisko. Choć jest mrozoodporna nie polecana jest do terenów z obfitymi opadami śniegu, gdyż może być przez śnieg deformowana.

Niskie iglaki do ogroduNiskie iglaki do ogrodu

Fot. floraworld.pl

Niskie iglaki do ogroduNiskie iglaki do ogrodu

Fot. plantsgallery.blogspot.com

 

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy 'Sungold' to piękna, karłowata odmiana o półkolistym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat około 0,5 m wysokości. Pędy sznurkowate, przewisające. Kolor zmienny, żółtozielony lub złocisty. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Polecana na stanowiska silnie nasłonecznione, w cieniu prawie całkowicie zielenieje, do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych. Choć jest odporny na mróz i zanieczyszczenia przemysłowe, to silne wiatry i posadzenie na otwartym terenie może narazić roślinę na brązowienie igieł i zrzucenie bocznych gałązek.

Niskie iglaki do ogrodu

Fot. drzewa.com.pl

Niskie iglaki do ogroduNiskie iglaki do ogrodu

Fot. iglaki24.pl

Niskie iglaki do ogroduNiskie iglaki do ogrodu

Fot. floraworld.pl

 

Świerk biały "Conica"

Bardzo popularny krzew, tworzący gęste, regularne stożki. Wysokość od 30 do 50 cm. Pędy cienkie, sztywne, igły krótkie, delikatne, zielone. Szczególnie ciekawie wygląda późną wiosną, kiedy pojawiają się nowe przyrosty igieł w kolorze żółtozielonym. Świerk "Conica" polecany jest do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych, pojemników.  Wymaga pełnego nasłonecznienia, żyznej i starannie pielęgnowanej gleby. W czasie długotrwałej suszy należy intensywnie podlewać.

Niskie iglaki do ogroduNiskie iglaki do ogrodu

  Fot. drzewa.com.pl

Występuje w Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie.

 

Sosna górska

Niski rozpostarty krzew o powolnym wzroście o krótkich, ciemnozielonych kłujących igłach. Polecana do małych ogrodów przydomowych, ogrodów skalnych i alpinariów, do umacniania skarp i uprawy w pojemnikach. Nie wymaga wilgotnego podłoża, może rosnąć nawet na wydmach. Odporna na zanieczyszczenia przemysłowe.

Niskie iglaki do ogrodu

Fot. krzewycedar.pl

Niskie iglaki do ogrodu

  Fot. mojogrod.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)