Jak przezimować oleander, by obficie kwitł w kolejnym sezonie? Oto sprawdzone sposoby na zimowanie oleandrów

oleander zimowanie fot. Adobe Stock, YuliiaMazurkevych
Jak przezimować oleandry, aby pięknie zakwitły w kolejnym sezonie w nie zmarzły podczas chłodnych dni? Oleander potrzebuje okresu spoczynku, by kwitnąć długo i obficie w kolejnym roku. Zimowanie rośliny w domu to zły pomysł - zdecydowanie lepiej będzie się czuła w ogrodzie lub w chłodnej piwnicy czy składziku.
/ 28.09.2023 14:27
oleander zimowanie fot. Adobe Stock, YuliiaMazurkevych

Oleander kwitnie od maja do połowy października, często zdobi balkony i tarasy. Kwiat jest wrażliwy na mróz, dlatego zazwyczaj uprawia się go w donicach, by na zimę można było go łatwo schować do pomieszczenia. Zimowanie oleandra w pokoju dziennym może jednak roślinie zaszkodzić. Gdzie i w jakiej temperaturze zimować oleander?

Spis treści:

  1. Jak przezimować oleander?
  2. Pielęgnacja oleandra po zimie
  3. Hartowanie oleandra przed wystawieniem na zewnątrz

Oleander: zimowanie 

Oleander wymaga okresu spoczynku w niższej temperaturze. Optymalna temperatura zimowania dla tej rośliny wynosi od 5 do 8 stopni. Oznacza to, że możesz trzymać ją przez zimę np. w piwnicy lub ogrodowej szopie.

Pomieszczenie, w którym będzie zimować oleander, powinno być przy tym widne (nie może to więc być piwnica czy składzik bez okna) i odpowiednio zabezpieczone przed przeciągami.

Zimą podlewaj oleander bardzo rzadko, jednak nie zapominaj o nim zupełnie. Bryła korzeniowa nie powinna przeschnąć. Uprawa oleandra wymaga szczególnej opieki w okresach przejściowych.

Nie zimuj oleandra w pokoju dziennym, ponieważ roślina po kilku tygodniach zacznie brązowieć i gubić liście. W kolejnym roku opóźni to kwitnienie i sprawi, że nowe listki będą brzydko poskręcane.

oleander zimowanie w domu

fot. Oleander: zimowanie w domu/Adobe Stock, Horváth Botond

Czy oleander może zimować w ogrodzie?

Oleander nie może zimować w gruncie. To roślina w typie śródziemnomorskim i nie przetrwa niskich temperatur w ziemi. Uprawiaj ją w donicy, a na zimę przenieś do chłodnego pomieszczenia. Oleander możesz zimować w ogrodzie tylko wtedy, kiedy zima jest wyjątkowo ciepła, co w naszym klimacie rzadko się zdarza.

Nie okrywaj też oleandra włókniną - niewiele to da w kwestii zimowania rośliny w ogrodzie. Znacznie lepszym pomysłem będzie przeniesienie go do piwnicy. Oleander nie może być też zimowany w domu - jest tam zbyt wysoka temperatura i roślina na pewno zgubi liście.

Pielęgnacja oleandra po zimie

Zimowanie oleandra, czyli okres jego spoczynku, powinno trwać do połowy lutego/początku marca. To właśnie na przełomie lutego i marca trzeba wstawić roślinę do jasnego pokoju i zacząć normalnie podlewać.

Od kwietnia warto zasilać roślinę nawozem, po to, by pobudzić ją do wzrostu i kwitnienia. Na zewnątrz można go wystawić dopiero po zakończeniu okresu przymrozków, wcześniej hartując. Oleander trzeba nawozić aż do września i obficie podlewać. Wiosną można też przyciąć oleander 1/3 pędów tuż nad ziemią.

czy oleander może zimować w ogrodzie

fot. Zimowanie oleandra w ogrodzie/Adobe Stock, jchizhe

Hartowanie oleandra przed wystawieniem na zewnątrz

Roślinę możesz wystawić na zewnątrz dopiero wtedy, gdy niebezpieczeństwo przymrozków minie. Nie należy jednak robić tego od razu. Przez tydzień wystawiaj donicę z oleandrem na taras na kilka godzin, a potem chowaj na noc do domu.

Dopiero po takim zahartowaniu rośliny, możesz zostawić oleander na dworze mniej więcej w pierwszej połowie maja.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.10.2020.

Czytaj także:
Jak przezimować pelargonie?
Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?
Jak zabezpieczyć róże na zimę?

Redakcja poleca

REKLAMA