oleander - zimowanie fot. Adobe Stock

Jak przezimować oleander, by obficie kwitł w kolejnym sezonie?

Oleander potrzebuje okresu spoczynku, by kwitnąć długo i obficie w kolejnym roku. Zimowanie oleandra w pokoju to zły pomysł - roślina zacznie tracić liście i zawiązywać nowe, poskręcane i nieładne.
/ 19.10.2020 09:54
oleander - zimowanie fot. Adobe Stock

Oleander kwitnie od maja do połowy października, często zdobi balkony i tarasy. Kwiat jest wrażliwy na mróz, dlatego zazwyczaj uprawia się go w donicach, by na zimę można było go łatwo schować do pomieszczenia. Zimowanie oleandra w pokoju dziennym może jednak roślinie zaszkodzić. Gdzie i w jakiej temperaturze zimować oleander?

Spis treści:

  1. Jak przezimować oleander?
  2. Pielęgnacja oleandra po zimie
  3. Hartowanie oleandra przed wystawieniem na zewnątrz

Oleander - zimowanie 

Oleander wymaga okresu spoczynku w niższej temperaturze. Optymalna temperatura zimowania oleandra wynosi od 5 do 8 stopni. Pomieszczenie, w którym będzie zimować oleander, powinno być przy tym widne (nie może to być piwnica bez okna) i zabezpieczone przed przeciągami.

Zimą podlewaj oleander bardzo rzadko, jednak nie zapominaj o nim zupełnie. Bryła korzeniowa nie powinna przeschnąć.

Nie zimuj oleandra w pokoju dziennym, ponieważ roślina po kilku tygodniach zacznie brązowieć i gubić liście. W kolejnym roku opóźni to kwitnienie i sprawi, że nowe listki będą brzydko poskręcane.

Pielęgnacja oleandra po zimie

Zimowanie oleandra czyli okres jego spoczynku, powinno trwać do połowy lutego / początku marca. To właśnie na przełomie lutego i marca trzeba wstawić roślinę do jasnego pokoju i zacząć normalnie podlewać.

Od kwietnia warto zasilać roślinę nawozem, po to, by pobudzić ją do wzrostu i kwitnienia.

Na zewnątrz można go wystawić dopiero po zakończeniu okresu przymrozków, wcześniej hartując. Oleander trzeba nawozić aż do września i obficie podlewać.

Wiosną można też przyciąć 1/3 pędów tuż nad ziemią.

Hartowanie oleandra przed wystawieniem na zewnątrz

Roślinę możesz wystawić na zewnątrz dopiero wtedy, gdy niebezpieczeństwo przymrozków minie. Nie należy jednak robić tego od razu. Przez tydzień wystawiaj donicę z oleandrem na taras na kilka godzin, chowając na noc do domu.

Dopiero po takim zahartowaniu rośliny, możesz zostawić oleander na dworze.

Dowiedz się jak przezimować inne kwiaty:
Jak przezimować pelargonie?
Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?
Jak zabezpieczyć róże na zimę?