Jak zabezpieczyć róże na zimę?

jak zabezpieczyć róże na zimę fot. Adobe Stock
Prawie wszystkie róże wymagają okrywania. Zabezpieczenie róż na zimę chroni nie tylko przed mrozem, ale też nadmiernym nasłonecznieniem, dużą wilgotnością i silnymi wiatrami.
Małgorzata Świgoń / 21.10.2020 13:20
jak zabezpieczyć róże na zimę fot. Adobe Stock

Od września nie usuwaj suchych kwiatów róży i nie przycinaj pędów. Dzięki temu roślina zawiąże owoce, a pędy nie będą narażone na przemarznięcie.

Spis treści:

  1. Kiedy zabezpieczać róże na zimę?
  2. Czym okrywać róże?
  3. Jak zabezpieczyć róże krzewiaste?
  4. Jak zabezpieczyć róże pnące?
  5. Zabezpieczenie na zimę róż piennych
  6. Jak zabezpieczyć róże w pojemnikach?
  7. Jak zabezpieczyć róże parkowe?

Kiedy zabezpieczać róże na zimę?

Do okrywania róż najlepiej zabrać się dopiero pod koniec października lub w listopadzie, gdy wyraźnie się ochłodzi. Nawet korzystnie jest, jeśli pierwsze przymrozki zastaną krzewy bez przykrycia. Mróz spowoduje naturalne zakończenie wegetacji, co ma duże znaczenie dla dobrego przezimowania.

Zbyt wcześnie zabezpieczone róże, często giną z nadmiaru wilgoci i braku dostępu powietrza do korzeni. Duże zniszczenia powoduje nie tyle niska temperatura, co jej częste i duże wahania.

Czym okrywać róże? 

Okrycie powinno być nie za grube, przewiewne. Nie może dopuszczać do gromadzenia się wody i gnicia. Najtańszym materiałem zabezpieczającym jest ziemia, która świetnie chroni róże przed nagłymi spadkami temperatury, a z drugiej strony osłania przed słońcem, powodującym odmarzanie w marcowe dni.

Oprócz ziemi możesz użyć piasku, trocin, gałązek drzew iglastych. Przed przykryciem usuń z krzewów wszystkie liście, aby nie pleśniały i nie gniły. Nie przycinaj już pędów, bo i tak, nawet, gdy są najlepiej okryte, część wierzchołków ulegnie przemarznięciu. A im dłuższy będzie pęd, tym większa jego część prawdopodobnie pozostanie nieuszkodzona.

zabezpieczanie róż na zimę korą i trocinami
fot. Adobe Stock

Jak zabezpieczyć krzewy róż krzewiastych?

Wystarczy je po prostu obsypać ziemią. Kopczyk powinien mieć ok. 30 cm wysokości. Pędy muszą z niego wystawać. Zatrzymują śnieg i umożliwiają dostęp powietrza do korzeni w razie powstania skorupy lodowej.

Jeśli podczas bezśnieżnej zimy nastaną duże mrozy (poniżej - 15 stopni), dodatkowo przykryj róże warstwą suchych liści, igliwiem, rozdrobnioną korą.

Jak zabezpieczyć róże pnące?

Rozpocznij od obsypania korzeni ziemią. Następnie zdejmij pędy z podpór, zwiąż, ułóż na ziemi i okryj liśćmi lub gałązkami roślin iglastych. Nie należy ziemią okrywać całej korony, ponieważ pędy mogą stać się zbyt delikatne i później wiosną, gdy pojawią się przymrozki, łatwiej przemarzać. Poza tym, podczas łagodnej zimy róże pnące często tworzą korzenie przybyszowe, co jest dla nich niekorzystne.

zabezpieczenie róż na zimę
fot. Adobe Stock

Jeśli niemożliwe jest zdjęcie pędów z podpór, okryj je na rusztowaniach matami, jutą czy agrowłókniną.

Wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania ogrodu na zimę, kupisz z dużą zniżką, podając ten kod rabatowy Leroy Merlin.

Zabezpieczenie na zimę róż piennych

Pienne nie oznacza – pnące. Róże pienne szczepione są na wysokich pniach podkładek (z reguły mają one ok. 1m wysokości). Wymagają szczególnie dużo opieki zarówno podczas uprawy, jak i w zimie. Wokół korzeni, u nasady pnia, usyp niewielki kopczyk ziemi, co zabezpieczy je przed wahaniami temperatury.

Koronę zwiąż sznurkiem, a następnie owiń słomą, matami, agrowłókniną, papierem i ponownie obwiąż. Do okrywania nie należy w żadnym wypadku stosować materiałów nieprzewiewnych.

Jak zabezpieczyć krzewy róż w pojemnikach?

Późną jesienią, przed nastaniem mrozów, najlepiej umieścić drzewo wraz z donicą w wykopanym dołku, a następnie starannie okryć całą roślinę jutą, matami słomianymi, agrowłókniną.

Jak zabezpieczyć na zimę róże parkowe?

Korzenie, podobnie jak w przypadku róż krzewiastych obsyp ziemią. Róże parkowe są dość wytrzymałe. Najbardziej zagrażają im duże wahania temperatury.

Aby zabezpieczyć przed nimi pędy, wystarczy osłonić je (zwłaszcza od strony południowo-zachodniej) dużymi gałęziami świerkowymi, wetkniętymi w ziemię. Żadnego zabezpieczania na zimę nie wymagają za to dzikie róże.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 17.10.2017.

Czytaj więcej na temat róż:
Jak dbać o róże, by kwitły pięknie aż do jesieni?
Jak hodować domowe róże?

Redakcja poleca

REKLAMA