POLECAMY

Zabezpiecz róże przed zimą

W naszym klimacie prawie wszystkie róże wymagają okrywania. Okrycie powinno chronić krzewy w zimie nie tylko przed mrozem, ale też nadmiernym nasłonecznieniem, dużą wilgotnością i silnymi wiatrami.
/ 8 miesięcy temu
Zabezpiecz róże przed zimą fot. Fotolia

Do okrywania róż najlepiej zabrać się dopiero pod koniec października lub w listopadzie, gdy wyraźnie się ochłodzi. Nawet korzystnie jest, jeśli pierwsze przymrozki zastaną krzewy bez przykrycia. Mróz spowoduje naturalne zakończenie wegetacji, co ma duże znaczenie dla dobrego przezimowania. Zbyt wcześnie zabezpieczone róże często giną z nadmiaru wilgoci i braku dostępu powietrza do korzeni. Duże zniszczenia powoduje nie tyle niska temperatura, co jej częste i duże wahania.

Czym okrywać róże

Okrycie powinno być nie za grube, przewiewne. Nie może dopuszczać do gromadzenia się wody i gnicia. Najtańszym materiałem zabezpieczającym jest ziemia, która świetnie chroni róże przed nagłymi spadkami temperatury, a z drugiej strony osłania przed słońcem, powodującym odmarzanie w marcowe dni.
Oprócz ziemi można użyć piasku, trocin, gałązek drzew iglastych. Przed przykryciem należy usunąć z krzewów wszystkie liście, aby nie pleśniały i nie gniły. Nie wolno też przycinać pędów, bo i tak, nawet, gdy są najlepiej okryte, część wierzchołków ulegnie przemarznięciu. A, im dłuższy będzie pęd, tym większa jego część prawdopodobnie pozostanie nie uszkodzona.

Jak zabezpieczyć krzewy róż krzewiastych

Wystarczy je po prostu obsypać ziemią. Kopczyk powinien mieć ok. 30 cm wysokości. Pędy muszą z niego wystawać. Zatrzymują śnieg i umożliwiają dostęp powietrza do korzeni w razie powstania skorupy lodowej. Jeśli podczas bezśnieżnej zimy nastaną duże mrozy (poniżej - 15 st. C), warto dodatkowo przykryć róże warstwą suchych liści, igliwiem, rozdrobnioną korą.

Jak zabezpieczyć róże pnące

Rozpoczynamy od obsypania korzeni ziemią. Następnie zdejmujemy pędy z podpór, związujemy, układamy na ziemi i okrywamy liśćmi lub gałązkami roślin iglastych. Nie należy ziemią okrywać całej korony ponieważ pędy mogą się "wydelikacić" i później wiosną, gdy pojawią się przymrozki łatwiej przemarzać. Poza tym, podczas łagodnej zimy róże pnące często tworzą korzenie przybyszowe, co jest dla nich niekorzystne.
Jeśli niemożliwe jest zdjęcie pędów z podpór, należy je okryć na rusztowaniach matami, jutą czy agrowłókniną.

Jak zabezpieczyć róże pienne (na pniu)

Pienne nie oznacza – pnące. Róże pienne szczepione są na wysokich pniach podkładek (z reguły mają one ok. 1m wysokości). Wymagają szczególnie dużo opieki zarówno podczas uprawy, jak i w zimie. Wokół korzeni, u nasady pnia, usypujemy niewielki kopczyk ziemi, co zabezpieczy je przed wahaniami temperatury. Koronę związujemy sznurkiem, a następnie owijamy słomą, matami, agrowłókniną, papierem i ponownie obwiązujemy. Do okrywania nie należy w żadnym wypadku stosować materiałów nieprzewiewnych.

Jak zabezpieczyć krzewy róż w pojemnikach

Późną jesienią, przed nastaniem mrozów najlepiej umieścić drzewo wraz z donicą w wykopanym dołku, a następnie starannie okryć całą roślinę jutą, matami słomianymi, agrowłókniną.

Jak zabezpieczyć róże parkowe

Korzenie, podobnie jak w przypadku róż krzewiastych obsypujemy ziemią. Róże parkowe są dość wytrzymałe. Najbardziej zagrażają im duże wahania temperatury. Aby zabezpieczyć przed nimi pędy, wystarczy osłonić je (zwłaszcza od strony południowo-zachodniej) dużymi gałęziami świerkowymi wetkniętymi w ziemię.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)