Róża pnąca - pielęgnacja, uprawa, najpiękniejsze gatunki

Róża pnąca fot. Adobe Stock, Liudmila
Róża pnąca lubi stanowiska umiarkowanie nasłonecznione i glebę żyzną i próchniczą. Nie wymaga silnego cięcia ani mocnego podlewania (wyjątkiem jest pierwszy rok po posadzeniu).
Małgorzata Machnicka / 05.08.2021 06:28
Róża pnąca fot. Adobe Stock, Liudmila

Róża pnąca to róża o długich pędach przypominających pnącza. Nazwa może być jednak nieco myląca, roślina ta nie posiada organów czepnych (po odpowiednim przymocowaniu do podpory, płoży się i wczepia się w nią kolcami).

Róże pnące sadzi się blisko pergoli, drewnianych lub metalowych kratek lub przy podporach. Pędy można prowadzić ukośnie lub poziomo, dzięki czemu można wpłynąć na obfitość kwitnienia roślin.

Do uprawy róży pnącej potrzeba cierpliwości - aby doczekać się „kwitnącej ściany" niekiedy trzeba czekać 3-4 lata.

Spis treści:

 1. Rodzaje róż pnących
 2. Róża pnąca - uprawa i pielęgnacja
 3. Kiedy i jak sadzić róże pnące?
 4. Róża pnąca - cięcie
 5. Róże pnące - najpiękniejsze odmiany

Rodzaje róż pnących

Róże pnące dzielą się na dwie grupy: Climber i Rambler. W obu z nich można wyróżnić odmiany, które kwitną raz w sezonie i te, które powtarzają kwitnienie.

Różne pnące z grupy Climber

Róże pnące z grupy Climber mają sztywne pędy i osiągają 2-3 m długości. Pną się pionowo. Rozwijają duże kwiaty i w znacznej większości powtarzają kwitnienie.

Różne pnące z grupy Rambler

Róże pnące z grupy Rambler mają elastyczne pędy i mogą dorastać nawet do 5 m. Obficie kwitną, mają jednak mniejsze kwiaty. 

Róża pnąca - uprawa i pielęgnacja

Róże pnące mają mniejsze wymagania glebowe niż wszystkie inne gatunki róż, są jednak bardziej narażone na szkodniki żerujące na liściach i pędach.

Stanowisko

Róże lubią stanowiska słoneczne (około 6 h dziennie), przewiewne, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie wiatru.

Nie należy sadzić ich w mocno nagrzewających się miejscach (od południowej strony) lub w zagłębieniach terenu.

Podłoże

Podłoże dla róż pnących powinno być przepuszczalne, żyzne i próchniczne. Większość gatunków jest odporna na mróz, szczególnie w przypadku odmian typu Ramblers. 

Podlewanie

Róże pnące należy obficie podlać zaraz po posadzeniu, ponieważ w tej fazie wzrostu bardzo źle znosi suszę. Róże pnące należy podlewać zawsze od dołu, aby nie zamoczyć liści, rano albo wieczorem, co 3-4 dni.

Rośliny te mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, który sam potrafi zadbać o swoje potrzeby. Podlewaj obficie w okresie największych upałów.

Nawożenie

Nawożenie w rok sadzenia róży pnącej nie jest konieczne, jeśli przed posadzeniem wymieszałaś glebę z kompostem albo obornikiem (nie stosuj świeżego obornika, ponieważ zniszczy korzenie roślin). 

Nawożenie warto rozpocząć w drugim roku po posadzeniu, najlepiej co 3-4 tygodnie od połowy kwietnia.

Zimowanie
Na zimę róże pnące należy okopczykować suchą ziemią (kopczyk wielkości ok. 20-25 cm) i osłonić przed słońcem i wiatrem jedliną.

Nie wolno okrywać róż folią - zaczynają wtedy błyskawicznie chorować. 

róża pnąca pielęgnacjafot. Róża pnąca/Adobe Stock, Maria_Savenko

Róża pnąca - jak sadzić?

Róże pnące z odkrytym system korzeniowym należy sadzić wiosną lub jesienią, natomiast sadzonki w pojemnikach można sadzić także w lecie.

Róże pnące nie wymagają dużo miejsca. Należy sadzić je około 30-50 cm od podpory i około 10 cm od krat montowanych na ścianach, aby korzenie róży mogły się równomiernie rozwijać. 

Cięcie róży pnącej

Niezwykle ważnym aspektem w uprawie róż pnących jest ich cięcie. Po każdej zimie należy przyciąć pędy chore i suche, a te zdrowe nad najwyższym zdrowym oczkiem. Cięcie wykonuje się dopiero po przekwitnięciu pędów. 

Róże pnące typu Ramblers przycinaj silnie co roku usuwając przekwitnięte i cienkie pędy, które wyrastają u podstawy krzewu. Dla pobudzenia rozkrzewiania się, możesz część pędów dwuletnich skrócić o połowę, co spowoduje zapełnienie luki po pozostałych wyciętych pędach.

Odmiany róż pnących powtarzających kwitnienie nie wymagają silnego cięcia. Co 2-3 lata usuwaj najstarsze i cienkie pędy nadmiernie zagęszczające krzew. 

Najpiękniejsze odmiany róży pnącej

Wśród róż pnących kwitnących raz w sezonie za jedną z najładniejszych uznawana jest Alchymist - ma duże, pomarańczowo-różowe kwiaty i silnie pachnie. Wśród róż pnących, powtarzających kwitnienie kremowo-biała Ilse Krohn Superior.

Róże pnące kwitnące raz w sezonie:

 • Alchymist,
 • American Pillar,
 • Bobbie James,
 • Lykkefund,
 • Paul's Scarlet Climber.

Róże pnące powtarzające kwitnienie:

 • Amadeus,
 • Ilse Krohn Superior,
 • Moonlight,
 • Rosarium Uetersen,
 • Santana.

Czytaj także:
Jak ukorzenić różę z łodygi?
Jak zabezpieczyć różę na zimę?

Tagi: róże

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA