Tapeta do poprawki - jak usunąć niedoskonałości już położonej tapety?

Tapeta do poprawki - jak usunąć niedoskonałości już położonej tapety?

Dekorowanie ścian tapetami wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne, choć mało kto lubi to zajęcie. Jeśli mimo to coś się nie uda, możesz to poprawić. Skorzystaj z naszych rad!
Wioletta Górecka / 13.11.2018 21:02
Tapeta do poprawki - jak usunąć niedoskonałości już położonej tapety?

Tapetowanie to zajęcie, które oprócz wiedzy na temat tego, jak to robić, wymaga również sporo cierpliwości i odrobinę zręczności. Jednak czasem nawet mimo doskonałego przygotowania, już po nałożeniu tapety dostrzegamy niedoskonałości. Najczęściej pojawiają się bąble i pęcherzyki. Jak sobie z nimi poradzić?

Tapeta do poprawki - pęcherzyki i bąbelki

Najczęstszym problemem jest powstawanie bąbelków pod tapetą i odstające brzegi. 

Jeśli bąble pojawiły się w trakcie tapetowania i klej jest jeszcze wilgotny, wygładź powierzchnię gąbką lub gumowym wałkiem od środka w stronę krawędzi.

Jak powiesić obraz na ścianie bez robienia w niej dziur na gwoździe? 

Gdy klej już zasechł, a pod tapetą pozostały małe pęcherzyki, przebij je cienką igłą. Spore pęcherze usuniesz, nacinając ostrożnie tapetę w tym miejscu ostrym nożykiem lub żyletką. Nacięcie najlepiej wykonać na krzyż i delikatnie rozchylić tapetę. Następnie za pomocą cieniutkiego pędzelka lub strzykawki wprowadź pod tapetę odrobinę kleju i dokładnie dociśnij nacięcie gumowym wałkiem lub szczotką.

Po chwili usuń nadmiar kleju z powierzchni lekko wilgotną ściereczką. Rozcięcie powinno być niewidoczne! 

Tapeta do poprawki - odstające brzegi

Odstające brzegi tapety podważ nożem i wprowadź klej. Następnie dociśnij gumowym wałkiem lub szczotką i usuń nadmiar kleju.

Co zrobić, aby krawędzie tapety się nie odklejały? Najważniejszy jest dobór kleju. Innego bowiem wymagają tapety papierowe, a innego winylowe lub na podkładzie fizelinowym. Istotne jest też to, by smarując kawałek tapety klejem, ze szczególną starannością nanieść go właśnie na brzegi.

W przypadku tapet fizelinowych pamiętaj, że klejem smaruje się ścianę. Do podklejania krawędzi tapet najlepiej kupić klej w małej tubce, np. Metylan, 6 zł/60 g. 

To także może ci się przydać! 
Zobacz, jak wiele może zmienić tapeta! [ZDJĘCIA]
Jak wybrać tapetę? Oto wszystkie rodzaje!