jak powiesić obraz bez wiercenia fot. Adobe Stock

Jak powiesić obraz bez wiercenia - 6 sposobów

By powiesić obraz bez wiercenia, nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi. Możesz użyć np. rzepów, samoprzylepnych haczyków lub taśmy magnetycznej.
Weronika Kwaśniak / 13.01.2021 07:02
jak powiesić obraz bez wiercenia fot. Adobe Stock

Jeśli chcesz powiesić w pokoju lustro lub obrazek, wcale nie musisz dziurawić ściany! Nie jest już konieczny młotek ani wiertarka.

Rzepy

Najczęściej są sprzedawane w formie taśmy lub zestawu kilku pasków (15-30 zł). Za ich pomocą można przymocować zasłonkę z lekkiej tkaniny, lambrekin, mały obrazek lub inną dekorację lub spiąć plączące się kable. Te do zawieszania tkanin i obrazków mają jedną stronę samoprzylepną.

Kawałek rzepa zamocuj do ściany, drugi identyczny odcinek do przedmiotu, który chcesz powiesić, a następnie połącz ze sobą rzepy.

Kleje

Możesz nim przykleić niemal wszystko do wszystkiego, np. tablicę z numerem domu do ściany budynku, drewniany wieszak do metalowych drzwi garażu czy posklejać elementy półki, zamiast mocować je wkrętami. Klej jest idealny do tego, by powiesić obraz bez wiercenia. Kleje są odporne na wodę i mróz.

Samoprzylepne haczyki

Wykonane z lekkiego tworzywa. Te w wersji mini pakowane są po kilka lub kilkadziesiąt sztuk (cena to ok. 10 zł) i służą do wieszania dekoracyjnych zawieszek na ścianie, na półce lub w oknie.

Na nieco większych mogą wisieć klucze lub np. kuchenne akcesoria. Mocowanie jest proste - odklej samoprzylepny pasek i mocno dociśnij haczyk do powierzchni. Po ich usunięciu nie pozostaje żaden ślad.

Magnetyczna taśma

Jest trwała i bardzo elastyczna. Łatwo się ją przycina nożyczkami. Nadaje się zarówno do płaskich, jak i wypukłych powierzchni. Jedna strona jest samoprzylepna, a druga namagnesowana.

Pozwala powiesić niewielkie metalowe przedmioty przyciągane przez magnes, np. klucze, nożyczki, agrafki itp. Może ułatwić uporządkowanie akcesoriów w kąciku majsterkowicza lub kąciku krawieckim.

Klejące taśmy

Mogą być jednostronne lub dwustronne. Niektóre przeznaczone są do mocowania np. wykładziny do podłogi, aby się nie przesuwała.

Za pomocą innych można przyczepić lekkie przedmioty, np. dekoracje papierowe, świecące paski ledowe, ale są i takie taśmy, które utrzymają ciężar kilku kilogramów. Zanim kupisz, zwróć uwagę na przeznaczenie, szerokość i wielkość rolki. Przed zastosowaniem, usuń z łączonych powierzchni brud ściereczką zwilżoną alkoholem.

Mocujące plastry

Na ogół sprzedawane są w kompletach po kilka lub kilkanaście sztuk. Najczęściej mają wymiary 2 x 4 cm, ale są i większe. Służą do wieszania niewielkich oprawionych obrazów lub fotografii. Ciężar dekoracji nie może przekraczać 2 kg.

Aby powiesić obraz bez wiercenia, wszystkie plastry przytwierdź do ściany w bliskiej odległości od siebie, następnie dociśnij do nich tył ramy.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.08.2015 na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz więcej przydatnych porad:
Jak prać czarne ubrania, by nie straciły koloru?
Jak prać firanki, by nie były pogniecione?
Co zrobić, żeby pralka nie skakała?
Co zrobić, kiedy ulatnia się gaz?

Tagi: obraz