Jak wybrać rodzaj tapety?

Wybór tapety a także właściwe jej położenie to bardzo duży wysiłek. Ale za to jaki opłacalny!
Jak wybrać rodzaj tapety? fot. Fotolia

Tapeta może fantastycznie udekorować nasze pokoje. Niesamowite wzory, które dzięki niej mogą pojawić się na ścianach naszego wnętrza, mogą całkowicie zmienić jego wystrój. Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiedniej dla nas tapety, warto sprawdzić, jakie rodzaje tapet dostępne są na rynku.

1. Tapety winylowe

To tapety zmywalne. Na swojej wierzchniej warstwie pokryte są wytrzymałym na uszkodzenia winylem (wewnętrzna warstwa jest papierowa). Dlatego można je spokojnie czyścić używając środków chemicznych i nie martwiąc się o nieestetyczny efekt takiego zabiegu. Tapety winylowe sprawdzają się w miejscach, gdzie czyste ściany to jedynie niepoważne marzenie. W związku z tym idealnie nadają się do kuchni czy łazienek. Są odporne nie tylko na tłuszcz i brud, ale również na wodę i ogień. Istnieją dwa rodzaje takich tapet:
  • płaskie - czyli cienkie i gładkie, posiadające błyszczącą powłokę
  • spienione - pozwalają na zamaskowanie nierówności ściany

2. Tapety papierowe

Mogą być zarówno jedno- jak i dwuwarstwowe. Nie są odporne na zmywanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Są za to tańsze i łatwiejsze do usunięcia. Za ich kupnem przemawia też ilość wzorów na nich nadrukowanych.

3. Tapety z włókna szklanego

Wyglądem przypominają kawałek płótna. Są odporne na wodę i ogień. Znajdują zastosowanie w kuchni. Można je przykleić zarówno nad kuchenką, jak i nad zlewem. Są odporne na uszkodzenia wywołane szorowaniem czy innymi działaniami. Co ważne, można je malować np. farbą winylową. Minusem tapet tego typu jest fakt, że usunięcie ich ze ściany graniczy z cudem.

4. Tapety na fizelinie

Fizelina zbudowana jest z włókien tekstylnych oraz celulozowych. Jest to najczęściej zalecana tapeta. Warto ją zakupić szczególnie wówczas, gdy ściany naszego mieszkania to gipskartonowe płyty. Ich najważniejszą cechą jest fakt, że bardzo łatwo je przykleić do ściany - wystarczy tylko położyć na nią klej. Druga cecha wiąże się z usuwaniem tej tapety. Czynność ta bowiem również nie sprawia większego problemu.

5. Tapety korkowe

Tapety korkowe zbudowane są z dwóch warstw - papierowej oraz korka. Ich główną zaletą jest niezwykła zdolność do ocieplenia wnętrza. Przyczyniają się również do jego wyciszenia. Po pokryciu warstwą lakieru tapety korkowe mogą znaleźć swoje zastosowanie w kuchni lub łazience.

Zobacz artykuły na temat łazienek:

6. Fryzy

Inaczej zwane bordiurami. Znajdują zastosowanie jako zamiennik lamperii lub listwy wykończeniowej. Przyklejane pod sufitem lub w połowie wysokości ściany. Pomagają np.  ukryciu nierówno uciętej tapety. Obecnie nie są już tak popularne jak jeszcze dziesięć lat temu...

7. Fototapety

Modne kilkanaście lat temu fototapety przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Najczęściej wykonane są z papieru (rzadziej z flizeliny). Jest to rodzaj dekoracyjnej tapety. W ofercie producentów można znaleźć tysiące ich wzorów. Każdy zatem wybierze coś dla siebie. Można również wydrukować własny obraz. To dobry pomysł na stworzenie klimatycznego, oryginalnego wnętrza.

8. Tapety z materiału - tekstylne

Materiałowe tapety swój triumf święciły w czasach literackiego pozytywizmu. Dziś nie przypominają już swoją budową tekstylnego obicia ekskluzywnych, hotelowych ścian (obecnie złożone są z dwóch warstw: papierowej lub fizelinowej oraz materiałowej), ale nadal są niezwykle popularne. Szczególnie we wnętrzach, którym nadajemy specyficzny, wzniosły charakter. Różnorodność wzornictwa tych tapet oraz mnogość splotów tkaniny sprawiają, że ich utrzymanie wymaga nie lada wysiłku.

9. Tapety natryskowe

Tapety natryskowe należą do rodzaju tapet płynnych. Nakłada się je warstwami - najpierw pierwszą złożoną z farby lub kleju i drugą, na którą składają się jedwab, celuloza lub bawełna. W wyniku takiego nałożenia tapety powstaje chropowata powierzchnia pełna jedno- lub wielobarwnych kropek. Tapetę tego typu można pokryć warstwą lakieru. Staje się ona wówczas dość odporna na wilgoć oraz zabrudzenia.

10. Tapety wypukłe, tzw. raufaza

Tapety tego typu idealnie ukrywają niedoskonałości ścian. Wykonane są z kilku warstw papieru oraz włókien drzewnych. Ich niska cena oraz wielofunkcyjność przemawiają za zakupem tego typu dekoracji ściennej. Dużym minusem tej tapety jest jednak jej nieodporność na wilgoć i wodę.

Zobacz też nasze pomysły na nietypowe zastosowania przedmiotów:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/10 miesięcy temu
polecam tu jeszcze zajrzeć porzed wybraniem tapety: w w w. vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/ile-kosztuje-polozenie-tapety-w-pokoju-o-powierzchni-20-m2/
/2 lata temu
jak mnie wkurzają takie samoodpalające się filmiki!!!! to powinno byc zakazane
/3 lata temu
No rzeczywiście ten xwall ma fajne tapety może sobie zamówię;) tylko nie wiem czy się zdecyduję na fototapetę z jakimś mocnym motywem, chyba wolę tradycyjnie mniejsze wzorki
POKAŻ KOMENTARZE (3)