Projekty łazienki fot. Adobe Stock

Projekty łazienki – sprawdzone rady, które pomogą urządzić łazienkę!

Dobre projekty łazienki to warunek konieczny estetycznego i funkcjonalnego wnętrza. Możesz zamówić projekt u architekta wnętrz, ale da się go także przygotować samemu. Oto kilka cennych porad.
Barbara Lasota / 23.11.2018 21:32
Projekty łazienki fot. Adobe Stock

Myślisz, że łazienka o powierzchni niespełna 4 m kw. nigdy nie będzie funkcjonalna ani efektowna i żadne projekty łazienki nie mają sensu? Zmień zdanie!

To może być ładny, przytulny salonik kąpielowy. I wszystko, co niezbędne, może się tu zmieścić. Da się zrobić nawet kilka wersji projektu takiego pomieszczenia. Wykonanie projektu łazienki ma największy sens przed generalnym remontem. Ale również po remoncie można pomyśleć o korekcie.

Projekty łazienki – najpierw pomiar

Zanim przystąpisz do projektowania, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach! 

 • Zapisz na kartce jaka jest długość, szerokość i wysokość łazienki. Jeśli jest w niej wnęka, również ją zmierz.
 • Narysuj kształt łazienki na kartce lub na komputerze w skali.
 • Zaznacz, gdzie jest odpływ kanalizacji, jak idą rury wodne i kanalizacyjne.
 • Zaznacz, gdzie jest usytuowana kratka wentylacyjna.
 • Zaznacz punkty świetlne, wyłączniki, gniazdka.
 • Jeśli wyposażenie ma być nowe, zorientuj się w sklepie lub w internecie, jakie wymiary mają: wanny, brodziki, kabiny, umywalki, wc, pralki. Wybór jest duży i na ogół nie ma problemu z zakupem węższego lub płytszego sprzętu.
 • Zdecyduj, czy chcesz mieć wannę czy kabinę.
 • Zdecyduj, czy sedes ma być na stelażu, z podwieszaną miską czy tzw. kompakt.
 • W przypadku małej łazienki, rozważ zakup umywalki w komplecie z szafką podumywalkową. Z reguły daje to oszczędność miejsca.
 • Jeśli masz zamiar kłaść nową glazurę, weź pod uwagę, że po położeniu płytek wymiary łazienki zmienią się (warstwa kleju, grubość płytek). Uwzględnij to w projekcie łazienki. Gdy pomieszczenie jest małe i każdy centymetr się liczy, może to mieć wpływ na wpasowanie np. umywalki lub pralki.

7 najmodniejszych propozycji płytek do łazienki - to zawsze będzie modne! (zdjęcia)

Wybór kafli lub co zamiast kafli?

Teraz czas na dalsze planowanie i prace!

 • Wykończenie ścian i podłogi

Podejmij decyzję, czy na podłodze i na ścianie chcesz mieć kafle. Są najwygodniejsze, ale sprawdza się też egzotyczne drewno, dobre panele, wykładzina zmywalna, a na ścianie nawet odporna na szorowanie i na wodę farba lub  tapeta winylowa. Wszystko zależy od tego jak eksploatowana jest łazienka.

Jeśli decydujesz się na glazurę lub gres na ścianie, to zdecyduj, do jakiej wysokości mają sięgać kafelki. Do sufitu czy może tylko do wysokości 1,5 m? A może kafle mają być tylko nad wanną lub nad brodzikiem i nad umywalką, a reszta ścian będzie wykończona w inny sposób? Zaznacz to wszystko na swoich projektach łazienki.

 • Wybierz kolorystykę ścian i podłogi

W małych łazienkach najbardziej sprawdzają się jasne kolory i raczej gładkie ściany i podłogi. Wielkość kafli ma mniejsze znaczenie, choć drobna mozaika woli większe przestrzenie niż klitki.

Nowoczesny, klasyczny, skandynawski, włoski, francuski... Dzięki temu dopasujesz wszystkie elementy, aby stworzyły spójną całość.

Może wanna z funkcją prysznica?

Jeśli koniecznie chcesz mieć wannę (a z pewnością ma ona zalety), to może zaprojektuj ją ze specjalnym panelem z deszczownicą i składanym parawanem. Dzięki temu możesz w niej brać prysznic.

Zaznacz sprzęty na projekcie łazienki

 

 • Narysuj gdzie ma stanąć wanna lub kabina z brodzikiem i jakich będzie rozmiarów. Zobacz, czy na pewno zmieści się tam, gdzie jest odpływ kanalizacyjny.
 • W podobny sposób narysuj, gdzie będzie umywalka, wc i pralka.
 • Jeśli zabrakło kilku centymetrów na standardową pralkę, upewnij się czy są takie, które się u ciebie zmieszczą. Pamiętaj, że są modele np. o głębokości tylko 35 cm i takie, które co prawda mają standardową głębokość (ok. 60 cm, ale za to są wąskie, np.45 cm. Dużo jest także małych umywalek, choć pamiętaj, że wygodne korzystanie umożliwia tylko taka, która ma nie mniej niż 45 cm.

Jak zawsze mieć przyjemny zapach w łazience?

Jeszcze lepiej, gdyby miała 50cm szerokości. W bardzo małej łazience raczej trudno znaleźćć miejsce na umywalkę nablatową, bo nie ma miejsca na blat. W większych takie modele sprawdzają się świetnie. W małej łazience optymalnym rozwiązaniem jest umywalka z szafką,w której możesz trzymać kosmetyki lub detergenty.

 • Jeżeli widzisz, że w miarę wygodna wanna się nie mieści, zastąp ją kabiną prysznicową.

Korekta projektów łazienki

Jeśli wykonany projekt łazienki nie spełnia twoich oczekiwań, a  jesteś przed generalnym remontem łazienki, na pewno możesz poprawić jej funkcjonalność. Możliwości jest sporo.

 • Możesz inaczej poprowadzić rury wodne i/lub kanalizacyjne. Dzięki temu da się zaprojektować usytuowanie umywalki, pralki lub brodzika z kabiną prysznicową na innej ścianie. Możliwe, że taki projekt łazienki będzie lepszy. Pomyśl.
 • Trudniej jest zmienić usytuowanie sedesu, ale i to jest możliwe.
 • Możesz inaczej poprowadzić instalację elektryczną. Dzięki temu możliwe będzie funkcjonalniejsze i ładniejsze doświetlenie łazienki.
 • Pamiętaj tylko, aby pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratki wentylacyjnej. W łazience konieczna jest dobra wentylacja.

Projekty łazienki – dodatkowe elementy

Dobry projekt powinien uwzględniać także detale.

 • Lustra

Przy projektowaniu łazienki nie możesz zapomnieć o lustrze. Absolutne minimum, to lustro nad umywalką. Ale, w małym pomieszczeniu czas stosuje się grę luster, aby optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze. Jeśli zaprojektujesz duże lustro także na drugiej ścianie, to pomyśl o przyklejeniu go zamiast płytek. Nie ma sensu wieszać lustra na płytkach i płacić raz za oklejenie tego fragmentu ściany płytkami, a potem przykrywać je taflą lustrzaną, która też kosztuje.

 • Suszarka na pranie

Często nawet w małej łazience chcemy móc suszyć pranie. Najlepiej sprawdzają się suszarki sufitowe. Może psują trochę estetykę pomieszczenia, ale nie zajmują cennego miejsca. Jeśli nie podoba ci się takie rozwiązanie, pozostają modele opierane o wannę, stawiane na podłodze i składane itp.

 • Grzejnik

O nim również trzeba pamiętać, robiąc projekty łazienki. W niektórych łazienkach, bardzo małych, są tylko rury centralnego ogrzewania i często wystarczają, aby w pomieszczeniu było ciepło. Ale dobrze jest mieć w łazience choćby niewielki grzejnik drabinkowy na jednej ze ścian. Może być podłączony do centralnego ogrzewania lub do prądu. W tym drugim przypadku ułatwi suszenie ręczników podczas wilgotnego, chłodnego lata.

 • Wodomierze

W budynkach wielorodzinnych zakłada je administracja. Jeśli się chce zmienić ich położenie,trzeba to zaznaczyć na projekcie i uzyskać zgodę administracji. Gdy chcemy je ukryć w jakiejś zabudowie, zróbmy to tak,aby był do nich swobodny dostęp,gdy przyjdzie czas na wymianę. Trzeba je także móc odczytać.

Gdzie szukać pomocy

Jeśli nie jesteś pewna, że sobie poradzisz sama z projektem, lub zrobiłaś go, ale chciałabyś, aby to ktoś zweryfikował, możesz pojechać ze swoim rysunkiem do supermarketu budowlanego, np. Obi, Castorama, Leroy Merlin. Tam pracownicy działu  łazienkowego mogą ci sporo podpowiedzieć. Niektóre sklepy robią gotowe projekty łazienki w programie komputerowym za darmo, jeśli klient kupuje wyposażenie łazienki w ich sklepie.

Polecamy także:
Jaką umywalkę wybrać
Projekt kuchni za darmo. Zobacz kto może go zrobić

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/01.10.2018 13:00
kiedy będzie projekt łazienki 3 m2 ?
/18.09.2018 21:05
mam łazienkę 3m2 to jest hardkor