Łazienka na poddaszu fot. Adobe Stock, adpePhoto

Łazienka na poddaszu - jak zaprojektować łazienkę ze skosami?

Łazienka na poddaszu może być trudna do urządzenia zwłaszcza wtedy, jeśli ma niewielki metraż. Sporo zależy do tego, jaką wysokość ma ścianka kolankowa.
Małgorzata Machnicka / 15.07.2021 09:02
Łazienka na poddaszu fot. Adobe Stock, adpePhoto

Łazienka na poddaszu jest trudniejsza w zaprojektowaniu niż łazienka, w której wszystkie ściany są proste. Aranżację łazienki na poddaszu zacznij od zmierzenia ścianki kolankowej (to ta, na której opiera się konstrukcja dachu) - im jest wyższa, tym większe możliwości aranżacyjne. Ustawienie sprzętów i mebli determinuje również kąt nachylenia dachu. 

Spis treści:

  1. Łazienka na poddaszu z wanną
  2. Łazienka na poddaszu z prysznicem
  3. Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem
  4. Mała łazienka na poddaszu
  5. Łazienka na poddaszu - inspiracje

Łazienka na poddaszu z wanną

Jeśli twoja łazienka na poddaszu ma spory metraż, warto pokusić się o zamontowanie wanny. Hitem są wanny wolnostojące, które wprowadzają klimat jak w SPA (łazienka w stylu SPA to jeden z wiodących trendów w aranżacji wnętrz).

Minimalna wysokość ścianki kolankowej, która pozwala na umieszczenie pod nią wanny to około 130 cm. Jeśli ścianka jest niższa, wannę możesz nieco od niej odsunąć, a tuż pod ścianą zaaranżować szafki lub półki.

Świetnym rozwiązaniem, które pozwala wykorzystać każdą wolną przestrzeń, jest zamocowanie pod wanną schowków (jak na zdjęciu poniżej). To dodatkowe miejsce do przechowywania, które eliminuje z metrażu zbędne meble.

łazienka na poddaszu z wanną projektfot. Łazienka na poddaszu z wanną/Adobe Stock, XtravaganT

Łazienka na poddaszu z prysznicem

Idealne rozwiązanie do małych łazienek. Pamiętaj, aby prysznic lokować tam, gdzie sufit jest najwyżej, to zdecydowanie poprawia komfort kąpieli. 

Prysznic warto oddzielić od reszty łazienki przeszkloną ścianką - matową lub przeźroczystą szczególnie wtedy, jeśli w pomieszczeniu jest okno dachowe - pod prysznicem również będzie dzienne światło (te wzorzyste, plastikowe, przesuwne dodatkowo są już niemodne).

Prysznic w łazience na poddaszu może być z niskim brodzikiem, ale na korzyść wizualną zdecydowanie lepiej wpływa prysznic zupełnie go pozbawiony.

łazienka na poddaszu z prysznicem projektfot. Łazienka na poddaszu z prysznicem/Adobe Stock, adpePhoto

Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem

Spory metraż łazienki na poddaszu pozwala również na zamontowanie wanny i prysznica. W aranżacji poniżej prysznic z niskim brodzikiem został obudowany przeźroczystym szkłem, dzięki czemu pomieszczenie nie zmniejszyło się optycznie.

Przed prysznicem i tuż pod oknem połaciowym umieszczona została wolnostojąca wanna. Strefa kąpielowa wydzielona została płytkami, które imitują drewno, pozostała część podłogi wyłożona została szarym gresem. 

łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem projektfot. Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem/Adobe Stock, victor zastol'skiy

Mała łazienka na poddaszu

Jeśli twoja łazienka na poddaszu ma niewielkie rozmiary, starannie zaplanuj wszystko, co musi się w niej znaleźć. Marzysz o wannie? Dobrym rozwiązaniem będzie wanna narożna, którą zdecydowanie łatwiej jest wkomponować w całość niż wannę klasyczną. 

Warto sięgać po jasne kolory, w łazience na zdjęciu poniżej postawiono na biel - białe są nie tylko płytki (dodatkowo mają szkliwioną powierzchnię, która odbija światło), ale również ściany i cała armatura. Na tym niewielkim metrażu zmieścił się nawet grzejnik i bidet.

mała łazienka na poddaszufot. Mała łazienka na poddaszu/Adobe Stock, pinkyone

Łazienka na poddaszu - inspiracje

Prezentujemy 3 różne łazienki na poddaszu w 3 różnych stylach. Każda z nich jest zupełnie wyjątkowa!

Łazienka na poddaszu w wiejskim klimacie

Drewniany sufit z widocznymi belkami (całość pomalowana została na biało) aż się prosi o aranżację łazienki w klimacie wiejskiej chaty. Centralnym punktem pomieszczenia jest wolnostojąca wanna w klimacie retro. 

Obok niej zostały ustawione drobne meble i dodatki, które podkreślają charakter wnętrza. Wieszak na ręczniki imitujący drabinę, drewniany stołek, vintage'owa lampa na metalowych nogach oraz kilka świec i roślin.

łazienka na poddaszu inspiracjefot. Łazienka na poddaszu w wiejskim klimacie/Adobe Stock, victor zastol'skiy

Łazienka na poddaszu w stylu glamour

Styl glamour jest wprost stworzony dla łazienek na poddaszu o dużym metrażu. W aranżacji poniżej postawiono na drewnianą podłogę, białą armaturę - prostą w formie wannę i umywalkę na stelażu oraz ciemnodrewnianą szafkę. Dodatkiem są czarne i srebrne elementy oraz lustro z podzieloną na kwadraty taflą.

łazienka na poddaszu glamourfot. Łazienka na poddaszu w stylu glamour/Adobe Stock, Robert Kneschke

Łazienka na poddaszu z marmurem

Marmur w łazience lub płytki, które go imitują, wyglądają niezwykle elegancko. Nic dziwnego, że to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań do dużych pomieszczeń.

W poniższej aranżacji łazienki na poddaszu zastosowano rewelacyjny trik - wannę i prysznic ustawiono w pierwszej strefie z oknem, a sedes i bidet oddzielono murowaną ścianką działową. 

łazienka na poddaszu projektfot. Łazienka na poddaszu z marmurem/Adobe Stock, Cees

Czytaj także:
Łazienka w kolorze butelkowej zieleni - najpiękniejsze inspiracje
Metamorfoza łazienki w stylu PRL
Łazienki w loftowym stylu - najmodniejsze wnętrza