Zachodni celebryci ją kochają, ale może zaszkodzić. Te objawy sugerują, że tobie może nie pomagać

Soplówka jeżowata skutki uboczne fot. Adobe Stock, joanna wnuk
Skutki uboczne soplówki jeżowatej wciąż nie zostały dokładnie poznane. Wśród odnotowanych przez naukę na razie wymienia się zaburzenia żołądkowe oraz reakcje alergiczne. Wśród przeciwwskazań do stosowania soplówki wymienia się: ciąże i karmienie piersią, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, alergię, zaburzenia krzepliwości krwi oraz zabiegi operacyjne. Choć soplówkę uznaje się za prawdopodobnie bezpieczny do jedzenia i stosowania w celach leczniczych grzyb, należy zachować ostrożność podczas jego przyjmowania.
Ewa Cwil / 07.06.2024 05:32
Soplówka jeżowata skutki uboczne fot. Adobe Stock, joanna wnuk

Rzadko mówi się o skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach do stosowania soplówki jeżowatej. To nie znaczy, że ich nie ma. Są i warto je znać i pamiętać, że mogą wystąpić także inne reakcje, gdyż grzyb nie został jeszcze dogłębnie przebadany. Zwykle wszyscy skupiają się na właściwościach soplówki jeżowatej, choć i one ciągle są badane. Zobacz, kiedy nie stosować tego grzyba w postaci suplementów oraz w potrawie.

Spis treści:

  1. Skutki uboczne soplówki jeżowatej
  2. Soplówka jeżowata – przeciwwskazania

Skutki uboczne soplówki jeżowatej

Efekty i skutki uboczne soplówki jeżowatej nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane przez środowiska naukowe. Nadal grzyb ten jest więc domeną medycyny naturalnej, w której zarówno jej skuteczność stosowania jak i działania niepożądane nie są rejestrowane. Dlatego ciągle możemy jeszcze nie wiedzieć o wszystkich działaniach tego grzyba.

Jedynym odnotowanym przez naukę skutkiem ubocznym przyjmowania soplówki jeżowatej są zaburzenia ze strony układu pokarmowego:

  • zaburzenia żołądkowe,
  • nudności,
  • biegunka,
  • dyskomfort w jamie brzusznej.

Soplówki używa się też czasami na skórę w celu przyspieszania gojenia się ran. Skutki uboczne takiego stosowania nie są nauce znane, co nie znaczy, że nie mogą wystąpić.

O innych skutkach ubocznych stosowania soplówki możemy wciąż nie wiedzieć. Wiadomo natomiast, że świat nauki w odniesieniu do tego grzyba używa określenia „prawdopodobnie bezpieczny” do krótkotrwałego przyjmowania doustnego. W dotychczasowych badaniach obejmujących podawanie soplówki jeżowatej w ilości do 1 g dziennie do 16 tygodni nie zaobserwowano żadnych poważniejszych skutków ubocznych, a ich nasilenie było umiarkowane.

Soplówka jeżowata przeciwwskazaniafot. Soplówka jeżowata przeciwwskazania/ Adobe Stock, IgorCheri

 

Soplówka jeżowata – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania soplówki jeżowatej wymienianych jest obecnie 5 sytuacji, w których jej stosowanie może zaszkodzić lub wpłynąć niekorzystnie na leczenie:

  • ciąża i karmienie piersią – choć nie wiadomo, czy i w jaki sposób soplówka mogłaby zaszkodzić płodowi lub dziecku, na wszelki wypadek nie należy jej w tym czasie przyjmować;
  • cukrzyca – soplówka jeżowata może obniżać poziom cukru we krwi, dlatego diabetycy, także leczeni insuliną, powinni podczas przyjmowania grzyba czy ekstraktów z niego monitorować poziom cukru, aby nie dopuścić do hipoglikemii;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi – soplówka jeżowata może obniżać krzepliwość krwi, co sprzyja powstawaniu wybroczyn i siniaków, i zwiększa ryzyko krwotoków, zwłaszcza u osób z hemofilią oraz przyjmujących leki rozrzedzające krew;
  • zabiegi operacyjne – także ze względu na obniżanie zdolności krwi do krzepnięcia nie należy stosować soplówki w okresie okołooperacyjnym, aby nie zwiększać ryzyka krwawień.
  • choroby autoimmunologiczne – chodzi o takie choroby jak np. stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto i inne. Soplówka może nasilać działanie układu odpornościowego, co może powodować nasilenie dolegliwości wynikających z chorób autoimmunologicznych.

Choć w oficjalnych naukowych źródłach nie ma więcej przeciwwskazań do stosowania soplówki, to czasami mówi się o tym, że w rzadkich przypadkach grzyb może wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki i napadu astmy. Dlatego każdy, kto ma alergię na grzyby, nie powinien na własną rękę się nią leczyć, ani nawet jej jeść jako potrawy.

Źródła:
1. Maes MF, van Baar HM, van Ginkel CJ., "Occupational allergic contact dermatitis from the mushroom White Pom Pom (Hericium erinaceum)", Contact Dermatitis. 1999 May;40(5):289-90. doi: 10.1111/j.1600-0536.1999.tb06073.x. PMID: 10344494..https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10344494/
2. Nakatsugawa M, Takahashi H, Takezawa C, Nakajima K, Harada K, Sugawara Y, Kobayashi S, Kondo T, Abe S, "Hericium erinaceum (yamabushitake) extract-induced acute respiratory distress syndrome monitored by serum surfactant proteins", Intern Med. 2003 Dec;42(12):1219-22. doi: 10.2169/internalmedicine.42.1219. PMID: 14714963..https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14714963/

Czytaj także:
Czym są adaptogeny i co o nich mówią badania naukowe?
Właściwości zdrowotne liści wiśni
Dlaczego warto jeść skorzonerę i jak ją przyjmować?
 

Redakcja poleca

REKLAMA