Alergia na grzyby – co powinieneś o niej wiedzieć? Jak objawia się u dziecka?

Alergia na grzyby - co powinieneś o niej wiedzieć fot. Adobe Stock/peopleimages.com
Alergię na grzyby można podzielić na natychmiastową oraz na opóźnioną. Grzyby nie są popularnym alergenem pokarmowym, więc nie mówi się o niej często. Alergie pokarmowe to rodzaj zatruć pokarmowych wywołanych przez nadwrażliwość na substancje występujące w grzybach.
/ 03.08.2022 12:21
Alergia na grzyby - co powinieneś o niej wiedzieć fot. Adobe Stock/peopleimages.com

Na nietolerancje związane z grzybami jadalnymi narażone są w szczególności osoby starsze. Oprócz alergii pokarmowej wystąpić mogą również zatrucia.

Spis treści:

  1. Alergia na grzyby jadalne – objawy
  2. Alergia na grzyby u dziecka – po czym poznać?

Alergia na grzyby jadalne – objawy

Grzyby leśne jadalne po odpowiednim przygotowaniu są bardzo smaczne. Jednakże czasem z nieuwagi lub niewiedzy zdarzyć się może, że zjemy trującego grzyba. Wiąże się to z poważnymi skutkami zdrowotnymi. Jednakże trzeba pamiętać, że grzyby nie są częstymi alergenami pokarmowymi, więc alergia na nie pojawia się stosunkowo rzadko.

Alergię na spożywane grzyby można podzielić na:

  • opóźnioną – pierwsze symptomy pojawienia się alergii pojawiają się od 45 minut do 3 dni. Czasem pojawić się mogą ostre reakcje chroniczne. Alergia ta może wystąpić nawet od małej ilości grzybów. Zdarza się, że zamiast problemów z układem pokarmowym, występują obrzęki węzłów chłonnych oraz ból głowy,
  • natychmiastową – występuje wstrząs anafilaktyczny. Uwalnia się wtedy wielkie ilości histaminy oraz innych substancji chemicznych. Osoby z nadwrażliwością mogą nawet umrzeć na wskutek zjedzenia grzybów. Reakcja ta może również przebiegać łagodniej oraz swój początek może ujawnić się od 2 sekund do dwóch godzin.

Alergia na grzyby u dziecka – po czym poznać?

Organizm dziecka nie jest przystosowany do prawidłowego trawienia spożywanych grzybów. Lepiej temu zapobiegać i nie podawać dzieciom grzybów nieznanych, a jeśli już chcemy, to w małej ilości. U dzieci częściej występują alergie pokarmowe, więc należy z większą uwagą patrzeć na to, co się mu podaje.

Alergia na grzyby występuje rzadko, jednakże jeśli u twojego dziecka zostanie ona rozpoznana, to należy przestrzegać zaleceń alergologa. Należy wtedy wyeliminować jakiekolwiek grzyby w diecie dziecka. Warto zwrócić uwagę na różne mieszanki przypraw, ponieważ występować w nich mogą grzyby suszone.

Niespodziewana alergia wywołana spożyciem grzybów przez dziecko objawiać się może:

  • astmą,
  • wyciekiem z nosa wodnistej wydzieliny,
  • świądem nosa,
  • zapaleniem spojówek,
  • kichaniem.

Czytaj także:
Uczulenie (alergia) na gluten - objawy, badania i leczenie 
Objawy alergii - jak może się objawiać uczulenie?
Wapno na alergię. Czy wapń faktycznie działa na objawy uczulenia?

Redakcja poleca

REKLAMA