Witaminowy preparat – jak wybrać?

Lista leków refundowanych w 2012 roku nie jest jeszcze ogłoszona / fot. Fotolia
Prócz stworzenia indywidualnego programu żywienia, opartego na wiedzy o niedoborach konkretnych witamin i minerałów, zawsze sprawdzaj skład preparatów witaminowych.
/ 10.09.2009 11:37
Lista leków refundowanych w 2012 roku nie jest jeszcze ogłoszona / fot. Fotolia

Witaminy też można przedawkować

Żywienie jest sprawą indywidualną, zależną od potrzeb danego organizmu, wynikających z płci, wieku i stanu zdrowia. Aby stosować preparaty witaminowe, należy wiedzieć, czego dokładnie potrzebujemy i w jakich dawkach.

Opracowaniem precyzyjnych dawek powinien zająć się specjalista. Zanim zaczniemy przyjmować preparaty, musimy być świadomi działania poszczególnych składników na organizm – także przeciwwskazań co do spożycia oraz skutków i objawów przedawkowania.

Multi

Najczęściej spotykanymi preparatami są multiwitaminy, zawierające witaminę A, B, C, D, E lub tabletki wielominerałowe, w których skład wchodzą wapń, magnez, żelazo, cynk i mangan – pierwiastki, których niedobory występują najczęściej.

Niezbędne kwasy tłuszczowe można przyjmować pod postacią kapsułek z olejem rybnym lub z nasion lnu (omega-3) lub preparatów zawierających olej z ogórecznika czy wiesiołka (Omega-6). W przypadku innych, indywidualnych zapotrzebowań (niedobór witaminy PP, B₅, B₆, cynku, chromu i innych) należy dobierać preparaty pod ich kątem.

Mnogość preparatów dostępnych na rynku (oraz rozpiętość ich cen) zmusza do racjonalnego wyboru. Nie spieszmy się z nim, zwłaszcza, że w grę wchodzi nasze zdrowie. Unikajmy preparatów, które spełniają co najmniej dwa z poniższych warunków:

  • są najtańsze,
  • mają atrakcyjne opakowania i obiecują cuda,
  • nie posiadają listy wszystkich składników umieszczonej na opakowaniu.

Czytaj też: Kiedy stosować suplementy diety?

Sprawdzamy skład

Skład preparatu jest rzeczą najważniejszą – zawsze go sprawdzajmy. Pewną trudnością mogą być nazwy chemiczne składników odżywczych, używane w takich spisach zamiast nazw witamin. Poniżej tabelka identyfikująca witaminy.

WITAMINA

NAZWA CHEMICZNA

A

retinol, beta-karoten (przekształca się w wit. A w organizmie)

B

tiamina

B

ryboflawina

PP (inaczej B)

niacyna, nikotynamid

B

kwas pantotenowy

B

pirydoksyna, pirydoksal

B₁₂

cyjanokobalamina

C

kwas askorbinowy, askorbinian np. wapnia/sodu

D, D, D

kalcyferol, ergokalcyferol, cholekalcyferol

E

tokoferol

Kwas foliowy

folian

Polecamy: Co warto wiedzieć o rukoli?

Redakcja poleca

REKLAMA