Pamiętajmy, że alkohol lepiej rozpuszcza się w wodzie niż w tłuszczu. Kobiety szybciej się upijają i potrzebują mniejszej dawki alkoholu w odróżnieniu od płci męskiej. Dzieje się tak dlatego, że w ciele kobiety jest mniejsze stężenie wody niż u mężczyzn, a ponadto kobiety mają mniejsze stężenie enzymu rozkładającego alkohol (tzw. dehydrogenaza alkoholowa).
Zatem część alkoholu nie ulega rozkładowi i dostaje się do krwi, a następnie do różnych narządów i komórek. Teraz już znamy przyczynę szybszego upijania się kobiet i wcale to nie zależy od masy ciała, jak wielu z nas sądzi.
Wydawałoby się, że im więcej zjemy, tym będziemy się lepiej czuli. Jest to błędne myślenie. Liczy się jakość, a nie ilość spożywanego pokarmu zakrapianego alkoholem. Należy pamiętać, że im potrawa tłustsza, tym bardziej spowolnione zostaje wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i tym wolniej alkohol dociera do żołądka i jelit.
Następuje proces, który spowalnia wchłonięcie alkoholu do krwi. Bardzo ważne jest, aby nie popijać alkoholu napojami gazowanymi, ponieważ dodatkowo sprzyjają wchłanianiu etanolu.
Zobacz też: Ból głowy po alkoholu
Czynniki wywołujące kaca
- aldehyd octowy - gromadzenie się go w organizmie wywołuje nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy. Objawy te spowodowane są rozszerzaniem się naczyń krwionośnych;
- alkohol etylowy - jest substancją moczopędną, przyczynia się do odwodnienia organizmu i wypłukuje z niego mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez, potas, wapń oraz cynk. Powolny „zabójca mózgu” zniekształca przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi, co w efekcie powoduje nieprawidłowe działanie centralnego układu nerwowego;
- substancje dodatkowe - są to takie, które decydują o rodzaju alkoholu (siarczany - uzyskiwane, w sposób sztuczny, fenole - uwalniane z winogron, pozyskiwane w procesie fermentacji). Co dziwniejsze są bardziej toksyczne niż sam etanol; zaliczamy je do alkoholi barwionych: szampana, czerwone wino, brandy, whisky. To one są najczęstszym czynnikiem bólu głowy.
Kac – jak mu zapobiegać?
Zanim zdecydujemy się wypić alkohol:
- oczyśćmy organizm z toksyn - wypijajmy od 1,5 - 2l płynów, wody i soków warzywno-owocowych,
- usprawnijmy wątrobę, wypijmy świeżo wyciśnięty sok z marchwi czy buraka.
W czasie imprezy warto:
- pomiędzy kolejnymi drinkami lub kieliszkami pamiętać o piciu dużej ilości wody;
- wybierać czysty alkohol, gdyż jest bezpieczniejszy niż mieszanki, które mają dodatek cukru, przez co przyspieszają wchłanianie alkoholu (tak jak napoje gazowane) - najlepsza jest czysta wyziębiona wódka;
- pić powoli - im szybciej pijesz, tym więcej alkoholu wchłania się do organizmu i utrata samokontroli jest nieunikniona;
- ograniczyć liczbę wypalanych papierosów, ponieważ dym potęguje toksyczne działanie etanolu na organizm;
- przed położeniem się spać wypić jak najwięcej wody z cytryną.
Zobacz też: Jak leczyć kaca?
Wybieraj takie produkty, które będą stopniowo uwalniać cukier do krwi oraz będą zasobne w potas, magnez i witaminy, np.: płatki zbożowe, musli z jogurtem naturalnym, orzechy, banany oraz sałatki ze świeżych warzyw. Wsłuchaj się w organizm on Ci najlepiej podpowie, których składników odżywczych mu brakuje.
Kierunek: apteka
Możemy oczywiście wybrać się do apteki i dostarczyć organizmowi witamin z grupy B (B1, B6) w sposób farmakologiczny. Pomocne okażą się również środki przeciwbólowe, zawierające ibuprofen (Ibuprofen, Ibufron, Ibum, Nurofen) lub kwas acetylosalicylowy (Polopiryna, Aspiryna, Upsarin).
- Tabletki musujące (np. seria Plusssz) Mulitiwitamina + Mg, Mulitiwitamina + Wit. C, Multiwitamina + Multiminerały. Mogą przynieść poprawę samopoczucia podczas leczenia kaca, poprzez dostarczanie wypłukanych witamin, a dzięki przymusowemu rozpuszczeniu dostarczają płynów.
- Napoje izotoniczne (np. Izostar Long Energy, Olimp Izo Plus) wyrównują w organizmie poziom elektrolitów oraz uzupełniają sole mineralne wypłukane przez alkohol. Należy pić je powoli, małymi łykami, aby organizm przyswajał dostarczane minerały.
- Napoje energetyzujące są zalecane dla sportowców, ale dostarczą naszemu osłabionemu organizmowi energii, poprawią nastrój, usprawnią koncentrację, pozwolą powrócić d formy.
- 2 KC Drink - jak sama nazwa wskazuje to pomoc dla „upadającego” organizmu, zawiera wszystkie komponenty minerałów, witamin, które usunęliśmy podczas imprezowej nocy.
- Preparaty wspomagające pracę wątroby (Hepatil, Essentiale Forte, Raphacholin - dostępne w aptekach), wspomagają wątrobę i przyśpieszają metabolizm alkoholu.
- Napary z dziurawca.
- Preparaty antykacowe (Alka-Seltzer, Alka-Prim) dostępne są w aptekach bez recepty, a także w sklepach i kioskach. Pomagają w bólach głowy, mięśni, stawów.
- Preparaty KC (2KC, Prevet, Woman, Xtreme) - zawierają kwas bursztynowy, kwas furmanowy, witaminy z grupy B, glutaminian sodu i glukozę. Mają za zadanie przyspieszyć metabolizm alkoholu etylowego w organizmie, usunąć toksyczne produkty utlenienia alkoholu. Przywracają dobre samopoczucie po nadużyciu procentowych trunków.
Czy istnieją naturalne sposoby walki z kacem?
SEN - przed nim weź koniecznie chłodny prysznic, który spowoduje zwężenie naczyń krwionośnych.
MIÓD - posłodzenie nim sprawi, że cukier przyśpieszy spalanie alkoholu, a jednocześnie dostarczy energii komórkom, które pracują nad odtruwaniem organizmu.
KWAŚNE MLEKO, KEFIRY, JOGURTY - usprawniają trawienie poprzez zwiększone wydzielanie enzymów trawiennych, są bogactwem bakterii Lactobacillus.
KISZONE OGÓRKI, KISZONA KAPUSTA - źródło witaminy C, która działa jak utleniacz, oraz - jak w przypadku kefirów - źródło bakterii Latobacillus, usprawniających trawienie.
ŻUREK, ROSÓŁ (najlepiej z kury, a nie kurczaka) - dostarcza organizmowi kolejnej dawki płynu. Uzupełniają niedobór sodu i potasu.
SOK POMIDOROWY - dostarcza potasu, dzięki czemu znika zmęczenie, osłabienie, bóle mięśniowe i zostaje przywrócona prawidłową pracę serca.
SOKI OWOCOWE - w dużej ilości w małych porcjach, najlepiej z czarnych porzeczek czy pomarańczy.
FILIŻANKA KAWY Z SOKIEM Z POŁOWY CYTRYNY - kawa zwęża naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza ból głowy, a cytryna dostarcza witaminy C i broni przeciwko wolnym rodnikom tlenowym.
KLIN KLINEM - czyli czym się strułeś, tym się lecz. Chodzi tutaj o wypicie standardowej porcji alkoholu, który piliśmy poprzedniej nocy. Powinien złagodzić objawy kaca.
SEKS - przyjemność połączona z pożytecznym, przypominają nam się hasła oświeceniowe. Seks jako chwilowa forma zapomnienia, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie.
KWAS CHLEBOWY - drogocenny napój doceniony jeszcze przez naszych rodziców, uwielbiany przez dziadków, upragniony przez pradziadków. Tak, nasi przodkowie wiedzieli doskonale, jak leczyć w sposób smaczny i skuteczny bezwzględnego kaca. Ku zaspokojeniu naszej ciekawości otrzymywany jest w procesie fermentacji pełnoziarnistego chleba. Zawiera witaminy z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Zobacz też: Alkohol na wakacjach - o czym trzeba pamiętać?
Przepis na „magiczny” kwas chlebowy
Należy zagotować 5 l wody, zdjąć z ognia i wrzucić 25 dag suchego chleba. Przykryć gazą i odstawić na 12 godzin. Następnie przecedzić płyn i dodać do niego 10 dag cukru.
W szklance należy rozetrzeć płaską łyżeczkę drożdży piekarskich ze szczyptą cukru i 2 łyżeczkami cieplej wody. Szklankę z zawartością zostawić i poczekać aż na powierzchni pojawi się piana. Przelać do uprzednio przecedzonego płynu i zamieszać. Następnie przykryć gazą i poczekać 8 h. Rozlać do szklanych butelek, do każdej dodać po 8 sztuk rodzynek i odstawić w chłodne miejsce. Po 2-4 dniach kwas chlebowy powinien być gotowy do spożycia.
Oczywiście, musimy być cierpliwi w przygotowaniu kwasu chlebowego według pokoleniowej receptury, ale dla efektu, który możemy bez mrugnięcia nazwać „jak ręką odjął”, warto trochę poświęcić swojego czasu.
Zobacz też: Skutki picia alkoholu