W jakich produktach zawarty jest tłuszcz ukryty?

Jaki tłuszcz ukryty jest w rybach?
Tłuszcze w produktach spożywczych ogólnie możemy podzielić na tłuszcze widoczne gołym okiem i tłuszcze ukryte. Jakie zagrożenie może płynąć z nieświadomego spożywania tłuszczów niewidocznych? Jaki tłuszcz ukryty jest w rybach i od czego zależy jego zawartość w gotowym produkcie?
/ 13.06.2011 11:46
Jaki tłuszcz ukryty jest w rybach?

Tłuszcz widoczny i niewidoczny

Tłuszcz dostrzegalny gołym okiem nazywa się tłuszczem widocznym. Jego źródłem jest mięso, drób, masło, margaryna i oleje. Tłuszcz niewidoczny (ukryty), w wielu przypadkach nie może być usunięty z produktu spożywczego (np. pasztety, mielonki, hamburgery, parówki). Ten rodzaj tłuszczu znajduje się w mięsie i jego produktach, mleku i przetworach mlecznych, orzechach, rybach i jajach. Nieświadomość spożywania takich produktów zwierzęcych, z wykluczeniem ryb, zwiększa ilość tłuszczów nasyconych w diecie.

Niewidoczny lub ukryty tłuszcz zwiększa ogólną kaloryczność produktów, które go zawierają (nawet połowę produktu może stanowić tłuszcz nasycony). 

Zobacz też: Lipidogram, czyli jakie tłuszcze mamy we krwi

Tłuszcz zawarty w rybach

Ryby i skorupiaki zawierają dużą ilość protein i mniej tłuszczu oraz kalorii, niż większość produktów mięsnych. Jednak ta zawartość zależy od gatunku spożywanej ryby. Ryby tłuste, do których należy m.in.: makrela, śledź, dorsz, węgorz i tuńczyk, posiadają większą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (DHA – dekozaheksaenowy, EPA- eikozapentaenowy). Wymienione kwasy tłuszczowe obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) i podwyższają HDL – dobry cholesterol.

Zobacz też: Zdrów jak ryba - kwasy omega-3

Co jeszcze wpływa na zawartość tłuszczu w rybach?

Oczywiście, sposób przyrządzenia ryby jest ważnym czynnikiem wpływającym na zawartość tłuszczu. Pieczenie, smażenie na dodatkowym tłuszczu, stosowanie sosów i masła wpływa na zwiększenie kaloryczności ryby i zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Jak najlepiej przyrządzać rybę?

Odpowiednim sposobem przyrządzania ryb jest: grillowanie, duszenie, opiekanie, delikatne podsmażanie i gotowanie z dodatkiem cytryny (likwiduje nieprzyjemny zapach i smak), wina i dowolnych przypraw oraz ziół.

Ryby w puszkach zawierają dodatkowy tłuszcz roślinny, który zwiększa ich kaloryczność.

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA