(Nie)zbędny tłuszcz?
Przez wiele osób tłuszcz zawarty w pokarmach uważany jest za zbędny dodatek. Jest jednak zupełnie inaczej, dlatego też nie powinno się eliminować go z diety. Niedobory tłuszczu mogą prowadzić do zaburzonego funkcjonowania organizmu. Ten składnik pokarmowy jest nam niezbędny do lepszego przyswajania witamin. Niektóre z nich, jak A, E, D rozpuszczają się właśnie w tłuszczach.
Ponadto tłuszcz pełni funkcję budulcową organizmu, tj. wchodzi w skład błon komórkowych. Jest także składnikiem cholesterolu, w tym tzw. dobrego, który niweluje poziom „złego” cholesterolu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca oraz układu krążenia. Tłuszcz jest też niezbędny do zapewnienia odpowiedniego wyglądu i budowy włosów, paznokci. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na organizm, w tym prawidłową pracę układu nerwowego.
Zobacz także: Ilość białka w diecie na masę
Po jakie produkty sięgać?
Sięgamy po produkty zawierające wspomniany wcześniej tzw. dobry tłuszcz. Unikamy zatem nasyconych kwasów tłuszczowych, w które obfitują produkty pochodzenia zwierzęcego. Ten rodzaj tłuszczy powoduje wzrost poziomu cholesterolu, zatory i czopy w naczyniach krwionośnych, zmiany miażdżycowe, choroby serca i układu krążenia. Osoby chcące przybrać na masie powinny wybierać produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto pamiętać, że wzrost masy ma nie szkodzić naszemu zdrowiu, dlatego też nie należy spożywać w dużych ilościach dań bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe.
Produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe:
- fast food,
- chipsy i paluszki
- czerwone mięso, w tym wieprzowina
- masło, margaryna
- olej palmowy i kokosowy
- produkty mleczne.
Produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe:
- morskie ryby
- ryby bogate w kwasy omega-3, jak łosoś, tuńczyk
- oliwa z oliwek
- pestki i nasiona
- orzechy
- awokado.
Warto pamiętać, by niektóre tłuszcze, jak margarynę, masło, smalec i olej zastępować oliwą z oliwek, która jest znacznie zdrowsza.
Suplementy
Ich przyjmowanie nie jest konieczne. Jeśli jednak zdecydujemy się przyjmować suplementy. Można wybrać preparat wysokobiałkowy, kreatynę, glutaminę lub mieszanki witaminowo-mineralne. Możesz przyjmować także suplementy zawierające kwasy omega-3, ale tylko wtedy, gdy rezygnujesz z jedzenia ryb w których są one zawarte. O przyjmowaniu takich tabletek powinien decydować specjalista.
Zobacz także: Dieta na rozbudowę masy mięśniowej