Świąteczne SOS na przejedzenie – zbiór cennych rad

Święta to czas, gdy zapominamy o liczeniu kalorii i delektujemy się smakiem potraw bożonarodzeniowych, które niestety nie należą do najlżejszych. Aby nie zrobić przykrości naszym mamom czy babciom, często jemy zdecydowanie więcej niż doradzałby zdrowy rozsądek. Co zrobić, aby jednocześnie spróbować wszystkich pyszności ze stołu wigilijnego, a się nie przejeść?
/ 12.12.2012 13:16

świąteczne przejedzenie

Fot. Fotolia

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Najlepszym sposobem na to, aby się nie przejeść, jest zrobienie sobie lekkiej głodówki na tydzień przed świętami. Nie chodzi tu o to, by w ogóle nie jeść, rzecz w tym, aby zrezygnować ze słodyczy i jeść mniej. Dzięki temu z większym entuzjazmem i apetytem zasiądziemy do stołu, aby kosztować wigilijnych potraw.

Gdy przystępujemy już do posiłku, dobrym pomysłem jest nakładanie sobie małych porcji. Pozwoli to na smakowanie różnych potraw i zapobiegnie przejedzeniu. Tym sposobem przed naszymi bliskimi będziemy mogli się pochwalić tym, że spróbowaliśmy wszystkich przygotowanych dań.

Zobacz też: Sposoby na świąteczne przejedzenie

Zioła na trawienie

Jeśli wiemy, że niektóre potrawy świąteczne nie są dla nas i możemy odczuwać po ich spożyciu ciężkość w żołądku, warto zawczasu sięgnąć po tabletki ziołowe zawierające w swoim składzie substancje naturalne ułatwiające trawienie.

Takie leki dostępne są w każdej aptece bez recepty.

Można też sięgnąć po zioła, znane ze swojego dobroczynnego wpływu na procesy żołądkowe. Zaliczyć do nich należy chociażby, miętę, dziurawiec, rumianek czy melisę. Na trawienie dobrze wpływa także kminek, przed posiłkiem można zjeść jego niewielką szczyptę. Gorzka czarna herbata też pomoże.

W święta nie należy zapominać o odrobinie ruchu. Trzeba choć na chwilę, oderwać się od stołu zastawionego po brzegi i wyjść na spacer, aby poczuć się lepiej. Każda aktywność fizyczna jest dobrym pomysłem.

Najważniejsze, aby w święta jeść  z umiarem, choć zachowanie go w tym właśnie czasie jest wyjątkowo trudne.

Polecamy: Jak zachować dobrą figurę i zapobiec przejedzeniu podczas świąt?