Fot. Fotolia
Kiedy zbliża mi się okres mam straszny apetyt. Jem wtedy przez kilka dni bez opamiętania, po czym apetyt spada gdzieś tak drugiego dnia okresu. Dlaczego tak się dzieje i najważniejsze - czy można to jakoś pohamować?
Zwiększony apetyt przed miesiączką, czyli w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, jest jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ZNP). Jest to zespół objawów, który pojawia się regularnie w drugiej fazie cyklu. Ustępuje zazwyczaj po pierwszych dwóch dniach miesiączki. Objawy te dotyczą sfery fizycznej i psychicznej.
Zobacz także: Jak działają suplementy diety hamujące apetyt?
Prawdopodobną przyczyną ZNP jest brak równowagi hormonalnej w organizmie. W celu zmniejszenia dyskomfortu przed miesiączką, także nadmiernego apetytu, zaleca się:
- Spożywanie częstych 4-5, (minimum co 3 godziny) małych objętościowo posiłków. Pomoże to ustabilizować poziom cukru we krwi i ograniczyć poczucie „wilczego głodu”. Mniejsze porcje posiłków ułatwiają wykorzystanie składników odżywczych z żywności.
- Ze względu na często towarzyszące dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, gazy, ociężałość) zalecam, by były to posiłki lekkostrawne, z ograniczeniem warzyw wzdymających (strączkowe, kapustne). Warzywa gotowane jako jarzynkę do drugiego dania, sałatkę na kolację jak najbardziej tak. Świeże warzywa zawierają więcej witamin i składników mineralnych, m. in: potas (pomidory i przetwory, banany, buraki), który ograniczy gromadzenie wody w organizmie i wzmocni mięśnie. Jednocześnie należy ograniczyć sól i nie spożywać przetworzonej żywności.
- Nie polecam więcej niż 2-3 porcji owoców. Zawierają fruktozę, która wzmaga fermentację w jelitach i przez to może powodować wzdęcia.
Podobnie owocowe przetwory mleczne, które są często dosładzane syropem glukozowym, lub glukozowo- fruktozowym, zawierają zagęstniki, emulgatory, które wzmagają fermentację w jelitach i wzdęcia. Polecam za to produkty mleczne fermentowane naturalne: jogurty, maślankę, kefir oraz twaróg półtłusty. Fermentowane produkty mleczne zwiększają odporność organizmu, wyrównują mikroflorę w organizmie, ograniczają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
- Z produktów zbożowych: pieczywo graham, żytnie, kaszę gryczaną, jęczmienną perłową, jaglaną, ziemniaki, płatki zbożowe. Zawierają więcej składników odżywczych oraz błonnik pokarmowy. Ograniczają szybkie uczucie głodu, po posiłku.
- Z napojów polecam niesłodzone herbatki owocowe oraz ziołowe (rumianek, melisa, pokrzywę), soki warzywne. Ograniczyć należy mocną herbatę i kawę, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i przyspieszają trawienie. Nie polecam także wody gazowanej i napojów i alkoholu.
- Pomimo niechęci do ćwiczeń w tym czasie zachęcam do uprawiania delikatnej aktywności fizycznej w formie spacerów czy gimnastyki zdrowotnej. Poprawi nastrój i złagodzi złe samopoczucie.
Cykl menstruacyjny kobiety regulowany jest przez hormony tj: estrogen i progesteron. Jest naturalnym i uzasadnionym procesem. Dyskomfort organizmu można w pewnym stopniu złagodzić przez stosowanie zaleceń dietetycznych, ćwiczeń fizycznych i relaksu. Zalecenia powinny być indywidualne, związane z potrzebami danej osoby. Nie mniej życzę powodzenia i lepszego samopoczucia.
Zobacz także: Jak pokonać fałszywy głód?