Mało kto potrafi przejść obojętnie obok smakołyków ze świątecznego stołu. Podczas świąt łatwo jest dać się skusić na zjedzenie zbyt dużo, zbyt tłusto, zbyt ciężkostrawnie. Jedzenie w nadmiernych ilościach, niedostosowanych do naszego zapotrzebowania energetycznego, skutkuje m.in. niestrawnością, zgagą i bólami brzucha. Może także być przyczyną znacznie poważniejszych problemów. Jeżeli czujemy, że nasz brzuch jest przepełniony, mamy mdłości, biegunkę lub zaparcie, to sygnał, że organizm nie może poradzić sobie z przejedzeniem. Na szczęście są sposoby na to, by mu pomóc.
Przeczytaj:
- Zgaga objawia się pieczeniem lub bólem przełyku, najczęściej za mostkiem, ale może promieniować aż do gardła. Źródłem tej dolegliwości jest cofający się do przełyku sok żołądkowy. Powstawaniu zgagi sprzyja spożywanie produktów takich jak alkohol, kawa, czekolada, owoce cytrusowe czy mięta. Jak temu zaradzić? Domowy sposób na zgagę to wypicie szklanki ciepłej wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Z pomocą przyjdą nam także zakupione w aptece preparaty zobojętniające kwas żołądkowy.
- Wzdęcia związane są z gromadzeniem się dużej ilości gazów w jelitach. Towarzyszy im uczucie pełności i rozpierania jamy brzusznej, a czasami napadowe skurcze jelit. Na wzdęcia w aptece dostępne są środki absorbujące gazy i działające rozkurczowo. Ulgę może przynieść także napar z mięty, kminku i kopru włoskiego, a także zastosowanie kropli anyżowych lub żołądkowych.
- Niestrawność – mamy z nią do czynienia jeżeli po posiłku pojawią się objawy takie jak uczucie pełności w nadbrzuszu, odbijanie, uczucie szybkiej sytości. Jeżeli podejrzewasz u siebie niestrawność sięgnij po leki zobojętniające. Napar z dziurawca, mięty lub zielonej herbaty może działać kojąco w przypadku niestrawności, należy jednak pamiętać, że nie powinien być gorący.
Czytaj też: Zespół jelita nadwrażliwego.
Jeśli zaczniesz odczuwać, związane z przejedzeniem, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, skorzystaj z naszych rad:
- Zrób przerwę w jedzeniu – daj odpocząć żołądkowi. Jeżeli podejrzewasz, że zjadłeś zbyt dużo, zrezygnuj z dalszego ucztowania. Kilkugodzinna głodówka może pomóc zażegnać kłopoty trawienne.
- Dużo pij – koniecznie nawadniaj organizm pijąc niegazowaną wodę lub herbatki ziołowe.
- Wyjdź z rodziną na spacer. Ruch na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie także na trawienie, dlatego nie warto spędzać całego dnia za stołem.
W sytuacji, gdy związane z przejedzeniem dolegliwości nie ustąpią w ciągu dwóch dni, pomimo zastosowania zaproponowanych przez nas sposobów, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.