Jak przechowywać sok z brzozy? Właściwa pasteryzacja i mrożenie. Skąd wiedzieć, że sok z brzozy się zepsuł?

sok z brzozy przechowywanie fot. Adobe Stock, FoodAndPhhoto
Świeży sok z brzozy można przechowywać w lodówce do 3 dni. Sok z brzozy najlepiej zakonserwować na zimę poprzez mrożenie lub pasteryzację. Zamrożony sok z brzozy można przechowywać do 12 miesięcy. Pasteryzacja soku z brzozy pozbawia go części witamin i antyoksydantów, ale zachowuje minerały w oskole.
/ 22.03.2023 05:26
sok z brzozy przechowywanie fot. Adobe Stock, FoodAndPhhoto

Przechowywanie soku z brzozy (oskoły) jest możliwe na kilka sposobów. Wiesz już jak zbierać sok z brzozy? Dowiedz się teraz, jak odpowiednio go przechować. Można go zapasteryzować, zamrozić, a nawet zrobić nalewkę z soku z brzozy. Jak przeprowadzić ten proces właściwie i skąd wiedzieć, że sok z brzozy się zepsuł? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o konserwacji soku z brzozy.

Spis treści:

  1. Przechowywanie świeżego soku z brzozy
  2. Jak zrobić sok z brzozy na zimę?

Przechowywanie świeżego soku z brzozy

Żeby właściwości soku z brzozy zostały zachowane, trzeba odpowiednio go przechować. Świeży sok z brzozy warto przechowywać w lodówce, by zahamować procesy wzrostu bakterii.

Ile może stać świeży sok z brzozy?

Świeży sok z brzozy może stać w lodówce przez ok. 3 dni. Przed upływem tego czasu musisz go wypić lub zastosować jedną z metod konserwacji.

Po czym poznać, że sok z brzozy się zepsuł?

Bardzo świeży sok z brzozy ma neutralny i lekki smak, bardzo przypominający wodę. Świeży sok z brzozy jest niemal transparentny. Sok z brzozy, który rozpoczął psucie się, będzie mętny, może zmienić kolor i smak. Fermentowany sok z brzozy jest odpychający w smaku i zapachu. Zaufaj tu swoim zmysłom: jeśli sok z brzozy pachnie lub smakuje nieatrakcyjnie, nie pij go.

Czy można pić sok z brzozy prosto z drzewa?

Sok z brzozy można pic prosto z drzewa - w tej formie jest najbardziej naturalny i najzdrowszy. Upewnij się jednak, że sok z brzozy nie został zanieczyszczony i jest pozyskiwany w bezpiecznym, nieskażonym miejscu. Dla własnego komfortu możesz przelać sok z brzozy przez sitko, zanim go wypijesz.

Jak zrobić sok z brzozy na zimę?

Chcesz przechować sok z brzozy na dłużej niż kilka dni? Musisz wykorzystać jedną z metod konserwacji oskoły. Najlepszym sposobem na dłuższe przechowanie soku z brzozy jest jego zamrożenie. Sok z brzozy można też pasteryzować, ale traci on wtedy część swoich właściwości.

Sok z brzozy  - pasteryzacja

Sok z brzozy można zapasteryzować, ale wiele z jego cennych właściwości nie zostanie zachowanych. Dobrze zastanów się, czy chcesz skorzystać z takiej metody przechowywania soku z brzozy na zimę, zanim przystąpisz do procesu pasteryzacji.

Sok z brzozy trzeba podgrzać, tracone są więc witaminy i niektóre antyoksydanty w nim zawarte. Sok z brzozy po pasteryzacji zachowuje za to minerały.

Jak przeprowadzić pasteryzację soku z brzozy krok po kroku?

  1. Przelej sok z brzozy do dużego garnka. Możesz dodać do niego dodatki (np. miód, cytrynę, imbir, cynamon).
  2. Podgrzej sok z brzozy do temperatury ok. 80 stopni.
  3. Przygotuj czyste, wyparzone słoiki.
  4. Przelej sok z brzozy do czystych słoików. Zakręć je dokładnie i połóż wieczkiem do dołu.
  5. W dużym garnku zagotuj wodę.
  6. Przełóż słoiki z sokiem z brzozy do garnka z wrzącą wodą (woda powinna sięgać ok. 1/3 wysokości garnka) na ok. 5-10 minut (wieczkiem do dołu).

W ten sposób zapasteryzowany sok z brzozy z powodzeniem możesz przechowywać przez kilkanaście miesięcy - wytrzyma do zimy.

jak przechować sok z brzozy
fot. Jak przechować sok z brzozy/ iStock by GettyImages, Helin Loik-Tomson

Sok z brzozy - mrożenie

Sok z brzozy zdecydowanie można mrozić. Najlepiej zamrozić świeży sok z brzozy bezpośrednio po pobraniu z drzewa. Procesy fermentacji cukrów jeszcze się w nim nie rozpoczęły, będzie miał najbardziej delikatny smak i zachowa najwięcej właściwości. Sok z brzozy możesz zamrozić w butelce lub szczelnym pojemniku na żywność.

Żeby odmrozić sok z brzozy, wyciągnij butelkę z zamrażarki i odczekaj do jej rozmrozenia - możesz już pić odmrożony sok z brzozy. Zamrożony sok z brzozy można przechowywać przez ok. 8-12 miesięcy. To więc doskonały sposób, by zachować wiosenny sok z brzozy na zimę. Taka forma przechowywania soku z brzozy jest najzdrowsza i najbardziej polecana.

Sok z brzozy - przetwory 

Innym sposobem za przechowywanie soku z brzozy jest zrobienie przetworów. Z soku z brzozy można zrobić:

  • syrop (po wymieszaniu z cukrem lub miodem w odpowiednich proporcjach - 3 g cukru/ 100 ml);
  • nalewkę (po rozrobieniu z alkoholem);
  • wino.

Przetwory z sokiem z brzozy mają jednak mniej prozdrowotnych właściwości niż sok z brzozy po odmrożeniu lub pasteryzacji. Jest w nich cukier (też miód) lub alkohol - mało prozdrowotne dodatki, które niwelują zalety soku z brzozy. Traktuj je jako ciekawostkę, ale nie przypisuj im raczej uzdrawiających właściwości.

Czytaj także:
Woda brzozowa jest zdrowa, ale nie dla każdego. Kto nie powinien pić soku z brzozy? Oto przeciwwskazania
Sok z brzozy na odchudzanie. Jak woda brzozowa może cię wyszczuplić?
Woda brzozowa na włosy - jak ją stosować i jakie daje efekty?

Redakcja poleca

REKLAMA