Skutki złej diety - 10 przykładów co może spowodować jedzenie fot. Fotolia

Skutki złej diety - 10 przykładów co może spowodować jedzenie

Zanim zjesz, zastanów się 2 razy!
Agata Bernaciak / 30.06.2014 09:54
Skutki złej diety - 10 przykładów co może spowodować jedzenie fot. Fotolia

1. Nadwaga i efekt jojo

To zmora każdej osoby, która kiedykolwiek uwierzyła w działanie popularnych diet cud. Jeśli bierzesz się za walkę z nadwagą, absolutnie nie rezygnuj z posiłków - zmień jedynie ich skład i pory jedzenia. W przeciwnym wypadku przytyjesz.

2. Obrzęki

Najczęściej pojawiają się na skutek wprowadzenia do diety zbyt dużej ilości soli. I nie chodzi tu tylko o tę, którą doprawiasz potrawy! Całe jej masy tkwią w żywności wysokoprzetworzonej, takiej jak fast-foody czy popularne przekąski (chipsy, paluszki, a nawet wędliny!)

3. Wypryski na twarzy

Pojawiają się na skutek toksyn nagromadzonych w twoim ciele. To reakcja obronna organizmu, który jest tak nimi przepełniony, że stara się ich pozbyć właśnie poprzez skórę.

4. Cellulit/rozstępy

Cellulit pojawia się na skutek nierównomiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej lub na skutek diety, której części składowe powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Rozstępy natomiast to towarzysz efektu jojo. Dlatego jeśli decydujesz się na odchudzanie, rób to rozsądnie!

5. Nieprzyjemny zapach

Niestety - to, co jemy można nie tylko wyczuć poprzez zapach z ust, ale i również poprzez zapach potu. Jeśli dieta zawiera w sobie śmieciowe jedzenie, dokładnie tak samo "pachnie" nasz pot, który wydalamy przez gruczoły znajdujące się na powierzchni całej skóry. Szczególnie w okresie letnim!

6. Problemy gastryczne

Ból brzucha, zaparcia, kolki i wzdęcia - to efekty prowadzenia złej diety, ubogiej w wodę i przede wszystkim w błonnik. Jeśli każda porcja posiłku nie zawiera w sobie również porcji warzyw lub owoców możesz być pewna, że problemy gastryczne prędzej czy później się pojawią...

7. Problemy z włosami i paznokciami

Zdarza się, że przez dłuższy okres czasu jadasz mniej więcej takie same posiłki? Jeśli tak, możesz mieć problem z łamliwością paznokci i wypadaniem włosów. Niedostarczanie organizmowi całej gamy witamin i mikroelementów na bieżąco skutkuje właśnie pogorszeniem ich kondycji.

8. Złe samopoczucie

Jedząc fast-foody, słodycze i węglowodany proste w nadmiarze czujesz się ociężała, napuchnięta i ciągle zmęczona. Właśnie tak twój organizm reaguje na źródła energii, którym daleko do ideału. Twoje ciało potrzebuje warzyw i owoców, a nie posiłków podawanych w porcjach jak dla wojska!

9. Szybsze starzenie się

Choć perspektywa szybszego starzenia się organizmu jest trochę odwleczona w czasie, skutki złej diety można zaobserwować na przykładzie wielu gwiazd. Te, które w swoim życiu nie stroniły od alkoholu, używek i wysokoprzetworzonego jedzenia, nawet po przejściu operacji plastycznych wyglądają po prostu źle. A te, które dbały o dietę i aktywność fizyczną, mimo wieku wyglądają kwitnąco!

10. Zła kondycja fizyczna

Skutkiem złej diety jest przede wszystkim pojawienie się błędnego koła, w którym udział biorą po pierwsze - zła dieta, po drugie - brak aktywności fizycznej. Im dłużej źle się odżywiasz, tym bardziej tyjesz. A im jesteś grubsza, tym bardziej nie chce ci się ruszać, bowiem twoja kondycja ulega pogorszeniu. I tu koło się zamyka.

Dowiedz się więcej o tajemnicach zdrowego odżywiania: