Rozwój nowotworu - jakie błędy do niego prowadzą

Rozwój nowotworu - jakie błędy do niego prowadzą fot. Fotolia
Nie tylko to, co jemy, ale i to, jak jemy zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Strzeż się tych przyzwyczajeń!
Agata Bernaciak / 11.07.2014 04:17
Rozwój nowotworu - jakie błędy do niego prowadzą fot. Fotolia

Czy otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka? Otóż tak, ale nie tylko. Szacuje się, że niewłaściwy sposób odżywiania oraz szkodliwe spożywanie alkoholu również są przyczynami ok. 40% nowotworów złośliwych. Dowiedz się, co jeszcze może wpłynąć na rozwój tej choroby...

W jakim stopniu otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka?

Osoby otyłe narażone są nie tylko na choroby układu krążenia i cukrzycę, ale także na raka. Jak się okazuje nadmierna masa ciała jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem ryzyka rozwoju określonych nowotworów.

Dlaczego tak się dzieje? Dzieję się tak ponieważ tkanka tłuszczowa nie tylko magazynuje nadwyżki energii, ale także produkuje różnego typu substancje. W tym m.in. hormon estrogen, którego wysoki poziom zwiększa ryzyko raka m.in.: piersi, trzonu macicy i kilku innych nowotworów.

Dodatkowo przybywa też dowodów, że wysokie BMI może zwiększać prawdopodobieństwo nawrotów raka, osłabia skuteczność chemoterapii i zwiększa umieralność spowodowaną przez nowotwory.

Jaki wpływ na rozwój choroby nowotworowej może mieć zła dieta?

Szacuje się, że ok. 30-40% nowotworów tworzy się wskutek błędów żywieniowych. Okazuje się również, że efekt jo-jo także może stymulować rozwój tej choroby.

Jak przeciwdziałać rozwojowi raka?

Jednym z ważniejszych elementów żywieniowej profilaktyki jest jedzenie odpowiedniej ilości kolorowych owoców i warzyw (przynajmniej 5 razy dziennie), morskich ryb oraz pełnoziarnistych produktów.

W ramach prewencji chorób nowotworowych warto do codziennego menu wprowadzić również niektóre zioła i przyprawy typu oregano, bazylia, tymianek czy kurkuma, które nie tylko pomagają ograniczyć w diecie sól, ale są bogate w substancje aktywne, które bronią organizm przed działaniem czynników rakotwórczych. 

Jeśli cierpimy na nadwagę, warto stracić parę kilogramów. Spadek masy ciała nie tylko poprawia wydolność organizmu, ale i obniża poziom hormonów stymulujących rozwój raka.

Dowiedz się więcej na temat nowotworów:

napisane na podstawie informacji prasowej kampanii „Rak. To się leczy!”

Redakcja poleca

REKLAMA