Raw food, czyli witarianizm

Spożywanie odpowiednich produktów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory/fot. Fotolia
Raw food – z angielskiego surowe jedzenie – to jedna z odmian diety wegetariańskiej. Opiera się na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw i owoców. Jakie są zalety i wady witarianizmu – jednego z najbardziej restrykcyjnych oblicz diety wegetariańskiej? Spytajmy dietetyka.
Spożywanie odpowiednich produktów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory/fot. Fotolia

Czym jest witarianizm?

Sposób odżywiania w tej diecie oparty na jedzeniu surowych (tj. nie gotowanych i nie przetworzonych), świeżych warzyw i owoców. Dopuszczana jest jedynie obróbka w temperaturze do 40-45oC, która nie niszczy naturalnych enzymów, białek, witamin i mikroelementów – w takiej temperaturze przygotowywany jest np. chleb esseński.

Witarianizm to jedna z najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu. Nie dostarcza pełnowartościowego białka, witaminy B12 oraz żelaza. Ominięcie procesu podgrzewania ma jednak pewne zalety: przede wszystkim zmniejsza straty witaminy C oraz kwasu foliowego. 

Zdecydowanym plusem jest fakt, że w diecie raw food nie znajdziemy produktów obfitujących w tłuszcze nasycone i tłuszcze typu trans. Zwiększone spożycie warzyw i owoców, które gwarantuje dieta, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Czytaj też: Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Plusy i minusy diety raw food

Wiele badań wykazuje, że właśnie z tego względu taka dieta dostarcza więcej witamin antyoksydacyjnych, niż dieta bazująca na obróbce termicznej żywności: np. witarianie spożywają 305% zapotrzebowania na witaminę C, 247% zapotrzebowania na β-karoten, 313% na witaminę E oraz 120% na miedź.

Jednak są też i minusy: dieta bazująca na surowych produktach jest niedoborowa w cynk (pokrywa 92% zapotrzebowania) i selen (tylko 49%). Witarianie mają także niższą masę ciała, średnio wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 20,5. Podczas gdy u spożywających tradycyjną dietę jest on na granicy prawidłowej masy ciała – 25,4.

Jak jest z białkiem?

Kontrowersyjna pozostaje kwestia przyswajalności białka u witarian. Dowiedziono, że ze względu na wyeliminowanie z diety mięsa, przewód pokarmowy witarian jest pozbawiony śluzu, toksyn i resztek pokarmowych, dlatego wchłania całe spożywane białko. W przeciwieństwie do przewodu pokarmowego osób na diecie mieszanej.

Pomimo dość pozytywnych wyników badań uważam, że w naszej strefie klimatycznej dieta ta mogłaby przynieść więcej szkody niż pożytku. Proponuję podejść do niej rozsądnie. Pamiętajmy także, jeśli zdecydujemy się mimo wszystko przejść na dietę raw food, nie róbmy tego zbyt gwałtowanie. Warto takie postanowienie skonsultować z lekarzem, dieta ta z całą pewnością nie powinna być stosowana przez dzieci, kobiety w ciąży, osoby z anemią oraz alergików pokarmowych.

Polecamy: Czy celiakia to alergia pokarmowa?

Redakcja poleca

REKLAMA