Celem czego ma być skomponowanie diety, dostosowanej do indywidualnych potrzeb sportowca, która będzie w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na kalorie oraz pozwoli uniknąć błędów żywieniowych prowadzących np. do niedoborów witamin. Te ostatnie bywają częste u osób, które na własną rękę tworzą jadłospis.
Wegetarianin i sport
Podczas uprawiania sportu organizm ludzki pracuje bardzo intensywnie, co jest przyczyną zwiększonego obrotu zarówno witamin jaki i innych składników odżywczych. U sportowców-wegetarian zaleca się dodatkową suplementację kreatyny oraz karnityny. Duże ich ilości znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Przykładowo nie-wegetarianin dostarcza w diecie od 20 do 200mg karnityny z kolei wegetarianin tylko 1 mg, co przy średnim zapotrzebowaniu ok. 15mg/dzień może doprowadzić do jej niedoboru (synteza w organizmie waha się na poziomie 11-34mg). Dotyczy to zwłaszcza osób trenujących, u których zapotrzebowanie jest dużo wyższe.
Bardzo istotne dla sportowców–wegetarian są również: witamina B12, cynk, witamina D i wapń. Duże ilości tych składników znajdują się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jednak z powodzeniem można je dostarczyć do organizmu spożywając wzbogacone mleko sojowe czy całe ziarna zbóż.
Polecamy: Czy wiesz, jakie składniki odżywcze są niezbędne sportowcom?
Aby zapobiec anemii
W przypadku żelaza zagrożenie niedoborem wynika z tego, że postać w jakich żelazo występuje w produktach roślinnych jest słabo przyswajalna przez człowieka w porównaniu z żelazem pochodzenia zwierzęcego. Jednak istnieją podejrzenia, że stopień wchłanialności żelaza roślinnego poprawia się w momencie gdy jest ono spożywane razem z witaminą C.
Bardzo ważną kwestią jest również spożywanie przez sportowców odpowiedniej ilości białek zwłaszcza tych, które są bogate w aminokwasy egzogenne. Co bywa kłopotliwe ponieważ wymaga odpowiedniej kompozycji posiłku. Przykładowo produkty zbożowe są ubogie w lizynę a fasolą zawiera małe ilości metioniny – dlatego powinno się je łączyć aby zapewnić ich optymalną ilość w diecie.
Wegetarianizm w sporcie nie jest łatwy i wymaga od osoby tworzącej dietę dużej wiedzy w tej dziedzinie. Potencjalne błędy dietetyczne mogą bowiem nie tylko odbijać się na wynikach sportowych, ale i na zdrowiu.
Przeczytaj również: Czy żelazo może uchronić przed anemią?