Przekąski pod kontrolą
Większość osób stosuje przekąski pomiędzy posiłkami. Mogą to być zarówno słodkie napoje, soki, jak i słodycze, a nawet owoce, desery i zwykłe posiłki. Oprócz osób dorosłych, najczęściej na niezdrowe przekąski narażone są dzieci i młodzież. Ostrożne stosowanie ich u osób ze skłonnością do nadwagi i otyłości, ma zasadnicze znaczenie zarówno w prewencji, jak i leczeniu tych chorób.
Zobacz też: Jaki jest skład naszych ulubionych przekąsek?
,,Złe” przekąski
Wiele osób kojarzy przekąski z ubogą w wartości odżywcze żywnością. Jest to prawda, jeżeli do przekąsek zaliczy się: wysokosłodzone napoje, słodkie batoniki, cukierki, bułki, chipsy, paluszki, wyroby cukiernicze i inne.
,,Dobre” przekąski pomocne w diecie
Oprócz wyżej wymienionych, szkodliwych i niezdrowych produktów, dostępne są inne, którymi można je śmiało zastąpić. Jeśli organizm wymaga dostarczenia kalorii pomiędzy głównymi posiłkami, nie należy się od tego wzbraniać. Uczucie silnego głodu w trakcie kuracji odchudzającej jest nie tylko uciążliwe i niekomfortowe, ale wysyła do organizmu sprzeczne informacje i mobilizuje go do odkładania zapasów energii. Takim sposobem, osoba odchudzająca się mija się z celem i zaburza naturalny proces metabolizmu.
Należy dopasować indywidualnie rodzaj przekąski w zależności od intensywności odczuwania głodu.
Słaby i silny głód
Ze słabym głodem można dotrwać do kolejnego głównego posiłku. Jeśli głód jest silny i bardzo silny, można zjeść małą sałatkę z warzyw (np. sałata z rzodkiewką, sałatka z selera, pomidor z cebulką), bądź samo warzywo (np. surowe plasterki marchwi, selera, czy ogórka).
Zobacz też: Jakie przekąski są dobre dla dzieci?
Uwaga z owocami
Pomiędzy posiłkami nie należy spożywać owoców. Ich wysoki indeks glikemiczny, pomimo dużej zawartości błonnika, wpływa niekorzystnie na metabolizm. Cukry w nich zawarte wchłaniają się w przewodzie pokarmowym do krwi i dają odczucie sytości na krótki czas, lecz zdecydowanie dłuższy niż w przypadku słodyczy. Trzustka, pobudzona przez wysoki poziom glukozy we krwi, wytwarza w tym czasie dużą ilość insuliny – hormonu, który obniża cukier we krwi.
Nawet sporadyczne spożywanie owoców pomiędzy posiłkami nie jest polecane w kuracjach odchudzających, aczkolwiek jest lepszą alternatywą dla słodyczy, gdy chęć na nie jest bardzo silna, a nie ma w pobliżu żadnej innej przekąski.
Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.