Produkty zbożowe – dlaczego są zdrowe?

Gluten zawarty jest w pieczywie
Dieta osób chorych na cukrzycę powinna zawierać dużo witamin i składników mineralnych. Znajdziemy je m.in. w produktach zbożowych, które dodatkowo zawierają również błonnik – nazywany często eliksirem dla jelit. Dlaczego są one tak zdrowe i gdzie ich szukać?
/ 04.10.2010 12:46
Gluten zawarty jest w pieczywie

Błonnik – eliksir dla jelit

Błonnik chroni przede wszystkim przed szybkim wzrostem cukru we krwi po spożyciu produktów zbożowych, ponieważ przedłuża proces trawienia i wchłaniania węglowodanów. To jednak nie jedyna zaleta błonnika – poprawia on też pracę przewodu pokarmowego, zwiększa perystaltykę jelit. To powoduje, że nie mamy problemów z zaparciami i zmniejszamy ryzyko wystąpienia uchyłkowatości jelita grubego, a nawet jego nowotworów.

Błonnik rozpuszczalny, zawarty w niektórych produktach (np. w płatkach owsianych) ma właściwości obniżania „złego” cholesterolu LDL, który powoduje miażdżycę. Błonnik jest też ważny dla osób, które chcą schudnąć – produkty, które go zawierają, wypełniają przewód pokarmowy i tym samym dają uczucie sytości oraz szybciej zaspokajają głód. Dziennie powinno się spożywać 20-40 g błonnika. W których produktach zbożowych jest go najwięcej? Przede wszystkim w płatkach owsianych, jęczmiennych, pszennych, żytnich, pumperniklu, chlebie razowym z soją i słonecznikiem, kaszy jęczmiennej, gryczanej, beżowym ryżu, chlebie razowym i chrupkim.

Warto wiedzieć: Cukrzycy są bardziej narażeni na udar mózgu

Witaminy

W produktach zbożowych znajdziemy sporo witaminy B1 i PP. Żadna z nich nie jest gromadzona w organizmie i dlatego musimy dostarczać je do organizmu każdego dnia. Dlaczego są tak ważne?
Witamina B1:

  • jest potrzebna do prawidłowego trawienia, zwłaszcza węglowodanów;
  • wpływa pozytywnie na czynność serca, pracę mięśni i układu nerwowego. 

Witamina PP: 

  • uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów;
  • jest konieczna do prawidłowej pracy mózgu i układu nerwowego.

Składniki mineralne

Wśród nich znajduje się konieczny do właściwej pracy nerwów i mięśni magnez. Przeciwdziała on stresowi, pełni też istotną rolę w procesach spalania cukru. Jego niedobór może odgrywać rolę w insulinooporności, nietolerancji glukozy i w nadciśnieniu. U chorych na cukrzycę poziom magnezu we krwi – szczególnie u osób, które mają źle kontrolowaną glikemię i są leczone lekami moczopędnymi – jest często badany.

Cynk bierze udział w syntezie insuliny, białek, czuwa nad kurczliwością mięśni, poprawia sprawność umysłową. Co ciekawe, osoby chore na cukrzycę na ogół mają niższy poziom cynku niż osoby zdrowe.

Potas poprawia zaopatrzenie mózgu w tlen i obniża ciśnienie krwi. Jest poza tym potrzebny do utrzymania prawidłowego rytmu serca. Potas możemy stracić w wyniku hipoglikemii i w czasie przyjmowania leków na odwodnienie

Kolejnym składnikiem mineralnym obecnym w produktach zbożowych jest żelazo. Jego przyswajalność zwiększa obecność witaminy C. Chroni także przed anemią, na którą są szczególnie narażone kobiety miesiączkujące i osoby starsze (u których żelazo jest gorzej wchłaniane).

Dowiedz się więcej: Tabletki czy insulina - jak się leczyć?

Gdzie szukać tych witamin i składników mineralnych?

Przede wszystkim w produktach zbożowych mało oczyszczonych: w ciemnym pieczywie, kaszach gruboziarnistych (gryczanej, jęczmiennej, jaglanej, ryżu brązowym), płatkach owsianych, jęczmiennych, żytnich i pszennych. Nie znajdziemy ich (w takiej ilości) w białym pieczywie, a zwłaszcza w bułkach, w kaszach drobnych (manna, jęczmienna drobna), mące i białych makaronach.

Redakcja poleca

REKLAMA