Warzywa i owoce według piramidy żywienia, powinny być dostarczane organizmowi w największej ilości. Stanowią bowiem jej podstawę. Określa się również, że proporcja warzyw do owoców powinna wynosić 2:1. Owoce zawierają więcej cukrów, są bardziej kaloryczne i dlatego powinny być spożywane w ilości mniejszej niż warzywa.
Warzywa z kolei to przede wszystkim bogactwo błonnika, witamin, przeróżnych mikro i makroelementów. Mają na ogół mniej kalorii od owoców. To na ich podstawie ustala się większość diet odchudzających.
Takim przykładowym warzywem, które jest uniwersalne pod względem żywieniowym, jest pomidor. Osiemdziesięcio-gramowy pomidor ma zaledwie 19 kalorii, a jego indeks glikemiczny wynosi 15. Zatem z powodzeniem może zagościć w jadłospisie pragnących zrzucić zbędne kilogramy.
Oprócz tej wspaniałej właściwości, pomidory to źródło wielu innych substancji, które są niewątpliwie korzystne dla naszego organizmu. Zaliczamy do nich potas, witaminy i przeciwutleniacze.
Potas
Pomidory to najekonomiczniejsze źródło potasu. Już osiem sztuk, średniej wielkości opisywanych warzyw, może pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Jak wiemy, potas jest makroelementem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego serca. Działa na nie jak kojący balsam, normując jego pracę. Wspomaga nas także podczas stresowych chwil i zmęczenia. Oprócz tego warunkuje przewodnictwo w neuronach, prawidłowe działanie mięśni, a także aktywuje wiele enzymów naszego ustroju. Warto wiedzieć, że obróbka termiczna pomidorów, zmniejsza w nich ilość potasu.
Likopen
Pomidor to skarbnica przeciwutleniaczy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje likopen, będący karotenoidem, ale nieco odmiennym od pozostałych.
Dzięki jego podaży, zredukujemy ryzyko wystąpienia patologii w naczyniach krwionośnych, których skutkiem mogą być takie groźne stany, jak zawał serca czy udar mózgu. Ma też właściwości neuroprotekcyjne, czyli chroni komórki nerwowe.
Za jego przyczyną, naczynia krwionośne są chronione przed miażdżycą, a także zostają „uszczelnione”. Likopen może także zminimalizować zagrożenie nowotworem bądź spowolnić proces nowotworzenia. Prawdopodobnie dzieje się tak na skutek odbudowy połączeń międzykomórkowych, które uległy autodestrukcji z powodu jakiegoś zaburzenia (którym w tym przypadku jest nowotwór). Co jest istotne, likopen najlepiej wchłania się w obecności tłuszczów, dlatego też można je przyprawić np. oliwą z oliwek. Więcej lepiej przyswajalnego likopenu zawierają przetwory pomidorowe z dodatkiem tłuszczu (oleju, oliwy z oliwek), np. ketchup, koncentrat, przecier.
Witamina C
Kolejnym antyoksydantem jest powszechnie znana witamina C. Ona także wspomaga nasz układ sercowo-naczyniowy, zapobiega nowotworom, ale też stymuluje odporność i wpływa pozytywnie na stan skóry. Oprócz tego może pomóc w unormowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Stymuluje też syntezę kolagenu, co ma odbicie w jędrności i elastyczności skóry, a przy odchudzaniu akurat ten aspekt jest bardzo ważny. Witamina C, podobnie jak potas, ginie w obróbce cieplnej. Temperatura 70°C niszczy tą substancję.
Zatem nie pomijaj w swoim menu pomidorów, gdy próbujesz pozbyć się zbędnego tłuszczyku. Teraz, gdy mamy pomidorowy sezon i są to warzywa w miarę na każdą kieszeń – zajadajmy się nimi do woli i w różnej formie. Może to być prosta sałatka z pomidorów, cebuli i przypraw, sałatka grecka, sok pomidorowy z selerem lub kanapki z pomidorem i innymi warzywami.