Pleśń na żywności – groźna czy nie?

Pleśnienie może dotyczyć zarówno produktów świeżych jak i zbyt długo przechowywanych. Każdy z nas, niejednokrotnie natknął się na spleśniały produkt w swoim domu. Co powoduje, że pleśnie rozwijają się na produktach i czy wystarczy odkroić kawałek chleba porażonego pleśnią, aby się ich pozbyć?
/ 21.11.2012 12:02

Pleśnienie żywności jest wynikiem rozwoju pleśni w produkcie, może dotknąć zarówno produktów przechowywanych w temperaturze pokojowej jak i w warunkach chłodniczych. Pleśnie bezwzględnie do wzrostu potrzebują tlenu, dlatego tak często pojawiają się na produktach otwartych i zbyt długo przechowywanych, m.in.  dżem, konfitury. Każda nieszczelność opakowania (rozhermetyzowanie), zwiększa szans pojawienia się pleśni w produkcie. Powodem pojawienia się pleśni, jest także przechowywanie produktów, po zakupie w warunkach odmiennych, niż te zarekomendowane przez producenta na opakowaniu. Pleśnie mogą rozwijać się w trakcie niewłaściwego magazynowania i transportu żywności przez producenta. Przyczyną ich rozwoju może być również, niedostateczne utrwalenie termiczne lub chemiczne żywności.

 Aby wyeliminować zagrożenie rozwoju pleśni w produkcie, producenci żywności coraz częściej stosuję do jej pakowania gazy inertne (inaczej pakowanie w atmosferze modyfikowanej – MAP). Do gazów inertnych zaliczamy azot oraz dwutlenek węgla. Coraz częściej do pakowania twarogów i serków wykorzystuje się azot. Dodatkowo gaz ten ma właściwości spulchniające przez co nadaje serkom czy twarogom puszystości. W branży mięsnej także wykorzystuje się atmosferę modyfikowaną do pakowania wędlin, kiełbas oraz mięsa. Należy podkreślić, że stosowanie gazów inertnych jest bezpieczne dla człowieka.

Zobacz też: Bakterie lodówkowe - dlaczego są groźne?

Redakcja poleca

REKLAMA