Picie kurkumy jest zdrowe, ale nie dla każdego. Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania kurkumy

picie kurkumy skutki uboczne fot. Adobe Stock, Fabian Montano
Skutki uboczne picia kurkumy obejmują: zżółknięcie zębów, nadprodukcję żółci i problemy żołądkowe. W skrajnych przypadkach picie kurkumy w nadmiernych ilościach może prowadzić do bólu głowy, mdłości, wysypki, a nawet zażółcenia skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania kurkumy są: szczawianowa kamica nerkowa, alergia na kurkumę i choroby woreczka żółciowego.
/ 03.02.2023 05:47
picie kurkumy skutki uboczne fot. Adobe Stock, Fabian Montano

Picie lub jedzenie kurkumy jest zdrowe, ale może wywoływać skutki uboczne i niepożądane działanie. Sprawdź, jakie są objawy zbyt wysokiego lub częstego jedzenia i picia kurkumy. Upewnij się też, że nie masz jednoznacznych przeciwwskazań do korzystania z kurkumy, przez które całkiem musisz wykluczyć tę przyprawę z diety lub znacznie ograniczyć jej spożycie.

Spis treści:

 1. Skutki uboczne picia kurkumy
 2. Kurkuma - przeciwwskazania
 3. Jak bezpiecznie pić i korzystać z kurkumy?
 4. Interakcje kurkumy z lekami

Skutki uboczne picia kurkumy

Pijesz wodę z kurkumą lub złote mleko dość często i chcesz być wyczulona na skutki uboczne, które mogą ci się przytrafić? Oto lista objawów wskazujących na to, że być może przesadzasz z piciem kurkumy i warto ograniczyć jego częstotliwość lub dawkę kurkumy w porcji.

Wzmożona produkcja żółci - skutek uboczny picia i jedzenia kurkumy

Kurkuma, a konkretniej jej aktywny składnik: kurkumina, powoduje wzmożone wydzielanie żółci. Może być to zaleta lub wada. Z jednej strony dodatek kurkumy do posiłku z tłuszczem usprawnia jego trawienie przez pobudzenie woreczka żółciowego do pracy. Z drugiej strony, jeśli masz już problemy z pęcherzykiem żółciowym, lepiej zastosować dietę ograniczająca wydzielanie żółci z wykluczeniem kurkumy. Ten skutek uboczny obfitego spożywania lub picia kurkumy może być więc pozytywny, lub negatywny — wszystko zależy od kontekstu.

Zażółcenie zębów - skutek uboczny picia kurkumy

Kurkuma to naturalny żółty barwnik. Już szczypta kurkumy dodana do ryżu lub napoju zabarwi go na dość intensywny żółto-pomarańczowy kolor. Jeśli pijesz napoje z kurkumą często, możesz spodziewać się zażółcenia szkliwa zębów. Jest ono odwracalne, ale czasem pozbycie się żółtego kolory z zębów może być frustrujące i wymagające czasu.

Jest prosty sposób na zniwelowanie tego efektu ubocznego picia kurkumy - pij napoje z kurkumą przez słomkę, staraj się przełykać je od razu i nie dopuszczać do dłuższego kontaktu ze szkliwem.

picie kurkumy przez słomkę zapobiega skutkom ubocznym
fot. Picie kurkumy przez słomkę zapobiega skutkom ubocznym w postaci zażółcenia zębów/ Adobe Stock, Fabián Montaño

Zmiana koloru skóry - skutek uboczny kurkumy

Kurkuma, jako naturalny barwnik, może częściowo przyczyniać się do zmiany koloru skóry. Zażółcenie skóry pojawi się oczywiście po zewnętrznym kontakcie skóry z kurkumą: np. po wykorzystaniu maseczki z kurkumą na twarz.

Czy picie kurkumy też może wywołać efekt zabarwienia skóry? Teoretycznie jest to możliwe, kurkuma jest bogata w beta-karoten, który ma taki efekt. Codzienne jedzenie marchewki lub jedzenie pomidorów w dużych ilościach może powodować odpowiednio: karotenodermię lub likopenodermię. Żeby podobny efekt osiągnąć przez przedawkowanie kurkumy, musiałabyś jeść i pić jej codziennie naprawdę dużo. Taki efekt jest więc mało prawdopodobny, ale w ekstremalnych przypadkach - możliwy.

Problemy żołądkowe - skutek uboczny picia kurkumy w nadmiarze

Przyjmowanie kurkumy w dużych ilościach (szczególnie na skutek suplementacji w kapsułkach) może spowodować problemy żołądkowe. W jednym z badań, osoby, które przyjmowały codziennie 1000 mg kurkuminy, skarżyły się na:

 • wzdęcia,
 • refluks,
 • uczucie przelewania się w brzuchu,
 • biegunki.

Pijesz kurkumę codziennie i rozpoznajesz u siebie podobne objawy? Być może warto odstawić picie napojów z kurkumą na jakiś czas.

Jak stosować kurkumę na stawy? Jej korzystne działanie potwierdzono w badaniach

Mdłości i ból głowy - skutek uboczny dużych dawek kurkumy

Niewielki odsetek osób przyjmujących kurkuminę w formie suplementu w dawce 450 mg dziennie skarżył się na bóle głowy i mdłości w trakcie suplementacji. To bardzo rzadki skutek uboczny picia kurkumy, jednak czasem może wystąpić i warto połączyć podobne objawy z tym nawykiem.

Wysypka - skutek uboczny ogromnych dawek kurkumy

Najrzadziej występującym, wręcz ekstremalnym skutkiem ubocznym przyjmowania kurkumy w dużych dawkach, jest wysypka. Zaobserwowano pojawianie się wysypki na skórze osób, które na raz przyjęły dawkę 8 g kurkuminy z kurkumy. To pół standardowej saszetki kurkumy zjedzone na raz. Ten skutek uboczny jest bardzo rzadki i zaobserwowany jedynie kilka razy. Mimo wszystko to potwierdzenie znanej tezy, że każda substancja w odpowiedniej dawce może być lekarstwem, ale też trucizną. Nie inaczej jest w przypadku kurkumy.

Kurkuma - przeciwwskazania

Kamienie nerkowe szczawianowe - przeciwwskazanie do stosowania kurkumy

Kurkuma nie szkodzi na nerki zdrowych osób, ale jeśli masz predyspozycje do kamicy, może ją wzmagać. Kurkuma zawiera ok. 2% szczawianów, które biorą udział w tworzeniu się kamieni nerkowych szczawianowych. Osoby predysponowane do ich powstawania (oraz z historią szczawianowych kamieni nerkowych) powinny ostrożnie spożywać kurkumę. Szczypta tej przyprawy dodana do potrawy nie jest przeciwwskazana, ale już codzienne picie kurkumy w ilości łyżeczki rozpuszczonej w wodzie nie jest wskazane.

Problemy z woreczkiem żółciowym - przeciwwskazanie do stosowania kurkumy

Dieta po operacji woreczka żółciowego wymaga odstawienia kurkumy. To przyprawa, która stymuluje produkcję żółci. Jeśli masz niewielkie kamienie żółciowe niewymagające operacji, możesz stosować kurkumę w małych ilościach. Jeśli jednak dokuczają ci kolki żółciowe lub czekasz na operację pęcherzyka żółciowego, lepiej zrezygnuj ze znacznych dawek kurkumy w napojach i posiłkach.

Jak stosować kurkumę na rwę kulszową? Złagodzi ból i stan zapalny

Alergia na kurkuminę - stanowsze przeciwwskazanie do stosowania kurkumy

Masz alergię na kurkuminę lub kurkumę? To zdecydowane przeciwwskazanie do picia i jedzenia kurkumy. Nie ma tu wyjątków, nawet niewielka ilość tej przyprawy może wywołać objawy uczulenia: wysypkę, zawroty głowy, czerwone plamy na skórze, a u bardzo wrażliwych osób nawet wstrząs anafilaktyczny.

Nietolerancja glutenu - względne przeciwwskazanie do stosowania kurkumy

Nie stosuj kurkumy niewiadomego pochodzenia, jeśli masz nietolerancję glutenu (celiakię). Kurkuma bywa zanieczyszczona skrobią pszenną, mąką, lub innymi składnikami z glutenem. Wybieraj jedynie certyfikowaną kurkumę w proszku z oznaczeniem przekreślonego zielonego kłosa. Możesz bez przeciwwskazań stosować świeży korzeń kurkumy - jest ona naturalne bezglutenowa.

kurkuma przeciwwskazania
fot. Przeciwwskazania do stosowania kurkumy nie obejmują często kurkumy świeżej/ Adobe Stock, nungning20

Jak bezpiecznie pić i korzystać z kurkumy?

Chcesz ograniczyć skutki uboczne picia kurkumy i robić to bezpiecznie i bez ryzyka zdrowotnego? Oto kilka porad, które ci to umożliwią.

 • Pij kurkumę przez słomkę, by ograniczyć jej wpływ barwiący szkliwo.
 • Kupuj kurkumę ze sprawdzonych źródeł, unikaj kupowania przypraw bez etykiet i opakowań. Kurkuma dozwolona do spożycia poza Unią Europejską może mieć podwyższoną zawartość ołowiu i zawierać niedozwolony barwnik metanil yellow, o kontrowersyjnym wpływie na zdrowie.
 • Dla bezpieczeństwa nie przesadzaj ze spożyciem kurkumy, choć jest zdrowa. Zalecana dawka kurkumy dla dorosłych to ok. 2-3 gramy dziennie.
 • Obserwuj swój organizm i w razie wystąpienia niepokojących objawów, powiąż je ze skutkami ubocznymi spożywania kurkumy.
 • Postaw raczej na zwiększenie porcji kurkumy w pokarmie i napojach. Tylko w ostateczności sięgaj po suplementację kurkuminą, która może być uzasadniona, ale nieobce są też jej skutki uboczne.

Interakcje kurkumy z lekami

Kurkuma może wchodzić też w interakcje z różnymi lekami i to z tej właściwości mogą wynikać jej skutki uboczne. Kurkuma spożywcza raczej nie powoduje w tym zakresie problemów, ale ekstrakty i suplementy muszą być przyjmowane pod kontrolą. Oto leki i substancje, z którymi trzeba uważać, jeśli stale pijesz kurkumę lub dodajesz ją do wielu potraw codziennie:

 • leki przeciwzakrzepowe - kurkuma też ma właściwości antykoagulacyjne i może wzmacniać ten efekt, prowadząc np. do niepohamowanego krwawienia;
 • leki przeciwcukrzycowe - kurkuma może wywoływać efekt hipoglikemiczny i wzmacniać działanie leków stosowanych w cukrzycy (np. insuliny);
 • leki przeciwnadciśnieniowe - kurkuma obniża ciśnienie krwi, przyjmując ją jednocześnie z lekami o takim efekcie, można doprowadzić do niebezpiecznie niskiego ciśnienia;
 • leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego - kurkuma poprawia trawienie i stymuluje wydzielanie kwasów żołądkowych, może niwelować więc działanie leków, które mają takie wydzielanie ograniczać.

Jeśli masz wątpliwość, czy przyjmując dany lek, możesz korzystać z kurkumy, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty.

Źródła:

Tang M, Larson-Meyer DE, Liebman M. Effect of cinnamon and turmeric on urinary oxalate excretion, plasma lipids, and plasma glucose in healthy subjects. Am J Clin Nutr. 2008 May;87(5):1262-7. doi: 10.1093/ajcn/87.5.1262. PMID: 18469248.
Sharifi-Rad J, Rayess YE, Rizk AA, Sadaka C, Zgheib R, Zam W, Sestito S, Rapposelli S, Neffe-Skocińska K, Zielińska D, Salehi B, Setzer WN, Dosoky NS, Taheri Y, El Beyrouthy M, Martorell M, Ostrander EA, Suleria HAR, Cho WC, Maroyi A, Martins N. Turmeric and Its Major Compound Curcumin on Health: Bioactive Effects and Safety Profiles for Food, Pharmaceutical, Biotechnological and Medicinal Applications. Front Pharmacol. 2020 Sep 15;11:01021. doi: 10.3389/fphar.2020.01021. PMID: 33041781; PMCID: PMC7522354.
Dhakal S, Chao K, Schmidt W, Qin J, Kim M, Chan D. Evaluation of Turmeric Powder Adulterated with Metanil Yellow Using FT-Raman and FT-IR Spectroscopy. Foods. 2016 May 17;5(2):36. doi: 10.3390/foods5020036. PMID: 28231130; PMCID: PMC5302347.
Giordano A, Tommonaro G. Curcumin and Cancer. Nutrients. 2019 Oct 5;11(10):2376. doi: 10.3390/nu11102376. PMID: 31590362; PMCID: PMC6835707.
Lao CD, Ruffin MT 4th, Normolle D, Heath DD, Murray SI, Bailey JM, Boggs ME, Crowell J, Rock CL, Brenner DE. Dose escalation of a curcuminoid formulation. BMC Complement Altern Med. 2006 Mar 17;6:10. doi: 10.1186/1472-6882-6-10. PMID: 16545122; PMCID: PMC1434783.

Czytaj także:
Olej z czarnuszki – przeciwwskazania i skutki uboczne
Awokado to superfood, ale nie każdemu służy. Kto nie powinien jeść awokado?
Szkodliwość imbiru. Kto nie powinien stosować imbiru i czy można go pić codziennie?

Redakcja poleca

REKLAMA