olej z czarnuszki przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Dionisvera

Olej z czarnuszki – przeciwwskazania i skutki uboczne

Są pewne przeciwwskazania do stosowania oleju z czarnuszki, choć olej z czarnuszki ma szerokie właściwości prozdrowotne. Czarnuszka wspiera odporność, działa przeciwbakteryjnie i antywrzodowo, ale oleju z czarnuszki nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby z niskim ciśnieniem i stosujący niektóre leki.
/ 30.06.2021 13:24
olej z czarnuszki przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Dionisvera

Olej z czarnuszki to zdrowy produkt o wielu udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Czarnuszka siewna jest bogata w antyoksydanty, pomaga obniżać stężenie cholesterolu, ma działanie przeciwzapalne i wspierające wątrobę. Jest jednak kilka sytuacji, w których nie powinno się stosować oleju z czarnuszki. Przeciwwskazaniem do stosowania oleju z czarnuszki jest między innymi ciąża oraz niskie ciśnienie krwi.

Spis treści:

 1. Skutki uboczne oleju z czarnuszki – kiedy nie stosować?
 2. Olej z czarnuszki a interakcje z lekami
 3. Jak stosować olej z czarnuszki? Bezpieczna dawka

Skutki uboczne oleju z czarnuszki – kiedy nie stosować?

Olej z czarnuszki, tak jak inne naturalne oleje: olej z wiesiołka, olej z awokado i np. olej lniany, jest bogaty w wiele biologicznie czynnych związków. Z tego powodu jest mocnym środkiem, który może pomagać w zwalczaniu różnorodnych dolegliwości. Są też pewne przeciwwskazania do stosowania oleju z czarnuszki
 
Czarnuszka w formie nasion, przyjmowana doustnie w niewielkich ilościach, jest prawdopodobnie bezpieczna do stosowania dla każdego. Nie są znane też przeciwwskazania do krótkoterminowego stosowania oleju z czarnuszki.

Olej z czarnuszki w ciąży

Czarnuszka w postaci nasion lub oleju w formie dodatku do potraw może być bezpiecznie stosowana w czasie ciąży i laktacji. Na ten czas lepiej jednak odstawić olej z czarnuszki w większych ilościach (powyżej łyżeczki dziennie), gdyż potencjalnie może on blokować skurcze macicy. Nie przeprowadzono wystarczająco rzetelnych badań z udziałem kobiet w ciąży i kobiet w okresie laktacji, by móc oceniać bezpieczeństwo stosowania oleju z czarnuszki.

Olej z czarnuszki przy niskim ciśnieniu

Stosowanie większych ilości oleju z czarnuszki i naparów z czarnuszki powinno być skonsultowane z lekarzem u osób ze skłonnościami do niskiego ciśnienia krwi. Niedociśnienie to jeden z możliwych skutków ubocznych stosowania oleju z czarnuszki. 
 
Jeśli dojdzie do niedociśnienia, mogą wystąpić objawy takie jak:
 • zmęczenie,
 • obniżona koncentracja,
 • zaburzenia snu,
 • brak energii,
 • omdlenia,
 • zawroty głowy, 
 • spłycony oddech,
 • ogólne obniżenie sprawności.

Olej z czarnuszki może podrażniać skórę

Stosowanie oleju z czarnuszki na skórę może u niektórych wywoływać alergie i podrażnienia. Choć olej z czarnuszki jest często stosowany zewnętrznie na skórę, niektórzy nie reagują na niego dobrze. Znane są przypadki wystąpienia kontaktowego zapalenia skóry po zetknięciu z olejem czarnuszki.
 
Objawia się to swędzeniem, wysuszeniem skóry i jej pękaniem w miejscach, w których olej miał kontakt ze skórą. Czasem w danym miejscu mogą pojawić się krostki lub pęcherze. 
 
Aby sprawdzić reakcję skóry, najlepiej przeprowadzić próbę kontaktową i obserwować reakcję skóry po kontakcie z niewielką ilością oleju. Jeśli nie wystąpią żadne podrażnienia, można wykorzystać olej z czarnuszki na większym obszarze.

Olej z czarnuszki a ból brzucha i nudności

Choć czarnuszka posiada właściwości przeciwbólowe i może nawet łagodzić wrzody żołądka, niektóre osoby są nadwrażliwe na ten składnik. Jeśli po rozpoczęciu stosowania oleju z czarnuszki odczuwasz objawy takie jak:
 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • dyskomfort,
 • odbijanie,
Zmniejsz dawkę oleju z czarnuszki lub zrezygnuj z niego. Niewielki procent osób reaguje negatywnie na olej z czarnuszki, ale to jeden z powodów, dla którego warto rozpocząć wprowadzanie oleju do diety od małych dawek.
olej z czarnuszki
fot. Adobe Stock, Madeleine Steinbach

Olej z czarnuszki a interakcje z lekami

Jedną z potencjalnych obaw dotyczących właściwości oleju z czarnuszki jest występowanie interakcji pomiędzy olejem z czarnuszki a lekami. Dwa popularne leki, z którymi czarnuszka może wchodzić w interakcje to:
 • Warfaryna, znany lek przeciwzakrzepowy.
 • Metroprolol, lek z grupy beta-blokerów stosowany w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca.

Jak stosować olej z czarnuszki? Bezpieczna dawka

Olej z czarnuszki można stosować w różny sposób, w zależności od właściwości, które chcesz uzyskać. Czarnuszka występuje w formie:
 • Nasion, z których można przyrządzać napary;
 • Oleju, który można pić, dodawać do potraw lub stosować zewnętrznie na skórę;
 • Oleju w kapsułkach.
Najczęściej stosowaną w badaniach naukowych dawką oleju z czarnuszki jest dawka 5 ml oleju dziennie. To równowartość małej łyżeczki.
Alternatywnie można zastosować nasiona czarnuszki (zmielone lub w całości). Odpowiednia ilość to od 1 do 3 g nasion czarnuszki.
Czarnuszka w większej ilości także nie powinna powodować skutków ubocznych. Dawka toksyczna oleju z czarnuszki to ponad kilkaset ml. Nie ma więc dużego ryzyka przedawkowania tego preparatu.

Czy przy stosowaniu oleju z czarnuszki należy robić przerwy?

Jeśli traktujesz olej z czarnuszki jak każdy inny jadalny olej i stosujesz go od czasu do czasu w kuchni, nie ma konieczności robienia przerw w jego stosowaniu.
 
Jeśli decydujesz się jednak na wyższe dawki oleju w ilości >5 ml dziennie, po ok. 3 miesiącach codziennego spożywania warto zrobić przerwę.