O której godzinie jeść śniadanie?

Wszyscy wiemy, że nie wolno pomijać śniadań. Powinniśmy o nich pamiętać zwłaszcza podczas odchudzania. O której godzinie należy zjeść pierwszy posiłek? Co powinno znaleźć się w śniadaniowym menu?
/ 07.01.2013 13:00

O której godzinie zjeść śniadanie

Fot. Fotolia

Dlaczego należy jeść śniadanie?

Pełnowartościowy posiłek powinien rozpoczynać każdy dzień. To właśnie wtedy nasz organizm najbardziej potrzebuje dawki energii, która będzie nas "nakręcać" przez resztę dnia. To również z tego powodu wszelkie diety zakładające, że na śniadanie wystarczy mała czarna, szybko rzucamy w kąt.

Zobacz także: Czego nie jeść na śniadanie?

Bzdurą jest, że śniadanie to dodatkowa porcja kalorii, z której można zrezygnować – kiedy nie zjemy śniadania, prawdopodobnie w ciągu dnia będziemy sięgać po większe porcje jedzenia. Poza tym śniadanie zjedzone w niedługim czasie po przebudzeniu świetnie podkręca metabolizm – wówczas już od rana pracuje on na wysokich obrotach.

Dodatkowo, od rana w organizmie uwalniane są lipazy, czyli enzymy odpowiadające za trawienie tłuszczów oraz proteinazy - rozkładające białka. Nie musimy więc martwić się o to, że śniadanie bazuje na tłuszczach i białkach – właśnie ich powinno być w zdrowym śniadaniu najwięcej.

O której godzinie pora na śniadanie?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jak wcześnie wstajemy. Jeśli wstajemy o 7.00, naprawdę warto zjeść śniadanie nawet pół godziny po obudzeniu, np. po porannej toalecie. Niektórzy sądzą, że nasza strefa klimatyczna wymaga przestrzegania konkretnych pór posiłków - śniadanie o 7.00, II śniadanie o 10.00, obiad o 13.00, podwieczorek o 16.00 i kolacja około 18.00. Ostatni posiłek w ciągu dnia - do godziny 20.00 niezależnie od tego, jak późno kładziemy się spać.

Trudno jednak wymagać, by w tych konkretnych godzinach rzucać wszystko i udawać się na posiłek. Szczególnie trudno byłoby to wytłumaczyć osobie, która zazwyczaj wstaje później niż 7.00...

Właściwie zbilansowane śniadanie to podstawa

W dobrze zbilansowanym śniadaniu nie powinno zabraknąć cennych składników. Szczególnie ważne jest dostarczanie białka oraz tłuszczów, jednak podstawą powinny być węglowodany złożone. Dobrym pomysłem będzie kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, jajko na miękko czy jajecznica. Jeśli chcemy wybrać płatki – można zjeść je z jogurtem naturalnym i ulubionym owocem.

A co jeść w pracy? Polecamy artykuł Moniki Grzesieckiej: Co zdrowego zjeść w pracy?

Redakcja poleca

REKLAMA