Fot. Fotolia
Dlaczego należy jeść śniadanie?
Pełnowartościowy posiłek powinien rozpoczynać każdy dzień. To właśnie wtedy nasz organizm najbardziej potrzebuje dawki energii, która będzie nas "nakręcać" przez resztę dnia. To również z tego powodu wszelkie diety zakładające, że na śniadanie wystarczy mała czarna, szybko rzucamy w kąt.
Zobacz także: Czego nie jeść na śniadanie?
Bzdurą jest, że śniadanie to dodatkowa porcja kalorii, z której można zrezygnować – kiedy nie zjemy śniadania, prawdopodobnie w ciągu dnia będziemy sięgać po większe porcje jedzenia. Poza tym śniadanie zjedzone w niedługim czasie po przebudzeniu świetnie podkręca metabolizm – wówczas już od rana pracuje on na wysokich obrotach.
Dodatkowo, od rana w organizmie uwalniane są lipazy, czyli enzymy odpowiadające za trawienie tłuszczów oraz proteinazy - rozkładające białka. Nie musimy więc martwić się o to, że śniadanie bazuje na tłuszczach i białkach – właśnie ich powinno być w zdrowym śniadaniu najwięcej.
O której godzinie pora na śniadanie?
Wszystko zależy oczywiście od tego, jak wcześnie wstajemy. Jeśli wstajemy o 7.00, naprawdę warto zjeść śniadanie nawet pół godziny po obudzeniu, np. po porannej toalecie. Niektórzy sądzą, że nasza strefa klimatyczna wymaga przestrzegania konkretnych pór posiłków - śniadanie o 7.00, II śniadanie o 10.00, obiad o 13.00, podwieczorek o 16.00 i kolacja około 18.00. Ostatni posiłek w ciągu dnia - do godziny 20.00 niezależnie od tego, jak późno kładziemy się spać.
Trudno jednak wymagać, by w tych konkretnych godzinach rzucać wszystko i udawać się na posiłek. Szczególnie trudno byłoby to wytłumaczyć osobie, która zazwyczaj wstaje później niż 7.00...
Właściwie zbilansowane śniadanie to podstawa
W dobrze zbilansowanym śniadaniu nie powinno zabraknąć cennych składników. Szczególnie ważne jest dostarczanie białka oraz tłuszczów, jednak podstawą powinny być węglowodany złożone. Dobrym pomysłem będzie kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, jajko na miękko czy jajecznica. Jeśli chcemy wybrać płatki – można zjeść je z jogurtem naturalnym i ulubionym owocem.
A co jeść w pracy? Polecamy artykuł Moniki Grzesieckiej: Co zdrowego zjeść w pracy?