Masz kaca po jednym kieliszku wina? To może być nietolerancja alkoholu

W piątek wieczorem wyszłaś z koleżankami, wypiłaś kieliszek wina, a teraz cierpisz z powodu gigantycznego bólu głowy? Czy to możliwe, że masz nietolerancję na alkohol?
Barbara Dąbrowska / 7 miesięcy temu
Masz kaca po jednym kieliszku wina? To może być nietolerancja alkoholu

Tak, to możliwe! Nietolerancja alkoholu wynika z genetycznej predyspozycji do wytwarzania mniejszej ilości enzymów rozkładających alkohol w organizmie. Nieprzyjemne objawy będziesz wtedy miała bez względu na to, który alkohol wybierzesz.

Na czym polega nietolerancja alkoholu?

Do usunięcia alkoholu (chemicznie to etanol) z organizmu potrzebne są dwa enzymy:

 • dehydrogenza alkoholowa

Rozkłada etanol do aldehydu octowego. Enzym ten to nasza pierwsza linia obrony przed alkoholem, ale powstały w jego wyniku aldehyd octowy jest równie toksyczny jak etanol. Jego nagromadzenie w organizmie wywołuje kaca.

 • dehydrogenaza aldehydu octowego

Przekształca aldehyd octowy w mniej szkodliwy kwas octowy. Gdy ten etap „odtruwania” zostanie zakończony mijają objawy kaca.

Problem w tym, że jeśli cierpisz na nietolerancję alkoholu twój organizm wydziela znacznie mniejsze ilości obu enzymów. Dlaczego tak się dzieje? Jest to cecha uwarunkowania genetycznie. Konsekwencją jest wolniejsze usuwanie alkoholu i jego metabolitów z organizmu.

Jak objawia się nietolerancja alkoholu?

Objawy nietolerancji alkoholu są podobne to podobne do objawów kaca. Należą do nich:

 • migrenowy ból głowy,
 • mdłości,
 • osłabienie,
 • zaczerwienieni skóry (szczególnie twarzy),
 • biegunka,
 • uderzenia gorąca,
 • przyspieszone bicie serca.

Inne przyczyny nieprawidłowej reakcji na alkohol

Napoje alkoholowe są także źródłem innych związków mogących wywołać reakcje podobne do nietolerancji alkoholu.

 • wino - siarczyny (konserwant), histamina (powstaje w trakcie dojrzewania);
 • piwo - gluten ze słodu jęczmiennego czy pszenicznego lub sam chmiel;
 • wódka - pozostałości białek zboża, z której powstał trunek.

Z tego powodu, pod okiem doświadczonego alergologa, warto ustalić, czy szkodzi ci konkretny alkohol czy też wszystkie, bez względu na rodzaj (wino, piwo, wódka, whisky). Być może potrzebne będą dodatkowe badania (np. testy alergiczne, czy badanie enzymu rozkładającego histaminę).

Czy przy nietolerancji na alkohol można wypić drinka?

Każda osoba cierpiąca na nietolerancję alkoholu ma inny stopień nietolerancji wynikający z mniejszych lub większych ilości enzymów rozkładających etanol. To sprawia, że tolerancja na alkohol jest u każdego inna. Najlepiej jest unikać alkoholu!

Jeśli chcesz wypić niewielką ilość kieruj się swoim doświadczeniem. Prowadź „zapiski alkoholowe”. Notuj swoje samopoczucie wraz z ilością spożytego alkoholu. Jedno małe piwo nie wywołuje objawów, ale po dwóch czujesz się źle? To jest twój poziom tolerancji. Masz ochotę na wino? Rozcieńczaj je wodą, wtedy możesz wypić więcej bez zwiększania ilości przyjmowanego etanolu.

Przeczytaj także:
Jaka jest kaloryczność najpopularniejszych alkoholi?
Jesteś na diecie odchudzającej? Zobacz co pić, by schudnąć szybko i skutecznie!
Właściwości soku z buraka - wykorzystaj je! Pomaga wydłużyć czas treningu!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 miesięcy temu
Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na: igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !
/6 miesięcy temu
Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !
/6 miesięcy temu
Osiągaj szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź na igortreneronline.pl Wygraj 10 tysięcy złotych
POKAŻ KOMENTARZE (1)