Majonez w ciąży: jakie najlepiej wybrać? Który majonez w ciąży może być szkodliwy?

majonez w ciąży fot. Adobe Stock, New Africa
Majonez w ciąży jest bezpieczny, o ile pochodzi ze sklepowej półki. Przemysłowo produkowane majonezy są robione z pasteryzowanych jaj, a pasteryzacja zabija chorobotwórcze drobnoustroje. Inaczej wygląda sprawa z majonezem domowym – ten robi się z jaj surowych, które mogą stać się źródłem zakażenia zagrażającego ciąży.
Ewa Cwil / 06.04.2023 09:42
majonez w ciąży fot. Adobe Stock, New Africa

Jedzenie majonezu w ciąży budzi kontrowersje. W końcu ten pyszny, kremowy sos robi się z jaj, a z jajami w ciąży należy uważać i jeść je wyłącznie po obróbce termicznej. Tymczasem majonez robi się według tradycyjnej receptury z żółtek jaj surowych. I to właśnie może sugerować, że w ciąży z majonezu należy zrezygnować.

Spis treści:

  1. Czy w ciąży można jeść majonez?
  2. Czy w majonezie są surowe jajka?
  3. Jaki majonez w ciąży?

Czy w ciąży można jeść majonez?

Tak, majonez ze sklepu w ciąży jest w pełni bezpieczny. Produkuje się go ze składników w 100% niegroźnych dla ciężarnych, bo pozbawionych bakterii, w tym Salmonelli, którą można się zakazić, jadając surowe jaja. W ciąży najlepiej wybierać majonez z dobrym składem.

Niestety z domowego majonezu w ciąży lepiej zrezygnować. Wyjątkiem jest domowy majonez wegański.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania majonezu w ciąży, o ile jest on przygotowany w sposób bezpieczny i przechowywany prawidłowo. Dobrze jest jednak spożywać go z umiarem, ponieważ może zawierać dużo kalorii, tłuszczu i soli, a tych w diecie ciężarnej nie powinno być w nadmiarze.

Czy w ciąży można jeść sałatki z majonezem?

Sałatki z majonezem sklepowym są w ciąży dozwolone. W ciąży można więc jeść np. sałatkę jarzynową. Upewnij się jednak, że majonez nie jest domowy, szczególnie jeśli jesz sałatkę z majonezem w gościach lub restauracji.

Czy w majonezie są surowe jajka?

W domowym majonezie są surowe jajka, do przygotowania majonezu używa się surowych żółtek. Jednak w majonezie ze sklepu jaja zostały wcześniej poddane pasteryzacji, czyli działaniu wysokiej temperatury, która unieszkodliwia chorobotwórcze bakterie, w tym bakterie salmonelli. Niestety w domowych warunkach nie da się najpierw jaja ugotować, a potem zrobić z niego majonez – takie cuda udają się tylko w przemysłowej produkcji.

Jaki majonez w ciąży

fot. Sałatki z majonezem można jeść w ciąży/ Adobe Stock, Esin Deniz

Jaki majonez w ciąży?

Domowy majonez w ciąży odpada, pozostają więc do dyspozycji jedynie majonezy dostępne w sklepach. Majonez Kielecki w ciąży, majonez Winiary w ciąży, a także wszystkie inne dostępne w sklepach majonezy są dla ciężarnej bezpieczne. Można zatem przy ich wyborze kierować się indywidualnymi preferencjami dotyczącymi, smaku, konsystencji, ceny, czy składu. Oczywiście najzdrowsze są majonezy z krótkim składem.

Każdy majonez trzeba po otwarciu przechowywać w lodówce i zjeść przed upłynięciem daty przydatności do spożycia. Niewłaściwe przechowywanie może bowiem spowodować, że produkt zmieni kolor, zacznie kwaśno pachnieć, zacznie się łuszczyć lub pleśnieć. Którakolwiek z tych oznak powinna wykluczyć jedzenie takiego majonezu w ciąży i nie tylko wtedy, ale zawsze.

Czytaj także:
Ile kalorii ma majonez?


Przepis na wegański majonez z nerkowców

Redakcja poleca

REKLAMA