Czy kawa na czczo to dobry pomysł? Nie pij kawy na pusty żołądek szczególnie w tej sytuacji

kawa na czczo fot. Adobe Stock, Halfpoint
Picie kawy na czczo nie jest zabronione i można je uznać za neutralne dla organizmu. Możesz pic kawę na pusty żołądek bez obaw o zdrowie. Osoby, które powinny unikać picia kawy na czczo to cierpiący na: refluks, zapalenie żołądka, IBS, wrzody i osoby, które po kawie na czczo po prostu źle się czują. Z najnowszych badań wynika, że każdy z nas powinien unikać też picia kawy przed śniadaniem po nieprzespanej nocy.
/ 15.01.2023 05:27
kawa na czczo fot. Adobe Stock, Halfpoint

Picie kawy na czczo nie jest zabronione i szkodliwe. Uważaj na kawę na czczo, jeśli masz refluks lub źle się po niej czujesz. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której każdy z nas powinien unikać picia kawy na pusty żołądek: chodzi o źle przespaną poprzednią noc. Dowiedz się wszystkiego o piciu kawy na pusty żołądek i upewnij się, że taki nawyk ci nie zaszkodzi.

Spis treści:

 1. Kawa na czczo - czy szkodzi?
 2. Kto nie powinien pić kawy na pusty żołądek?
 3. Nie pij kawy na czczo w tej sytuacji
 4. Picie kawy na czczo - skutki

Kawa na czczo - czy szkodzi?

Kawa na czczo według dowodów naukowych nie szkodzi zdrowym osobom. Jeśli lubisz pić kawę na pusty żołądek przed śniadaniem i dobrze się po niej czujesz, nie ma przeciwwskazań, by dalej to robić.

Niektórzy wykorzystują jako argument przeciw piciu kawy na czczo fakt, iż może ona stymulować produkcję hormonu stresu - krotyzolu. Badania nie potwierdzają jednak takiej zależności, a osoby, które piją kawę regularnie, nie zareagują wzrostem kortyzolu o poranku po wypiciu kawy na pusty żołądek.

Nawyk picia kawy na czczo nie jest ani zdrowy, ani niezdrowy. Można uznać go za neutralny dla zdrowia osoby bez poważnych problemów zdrowotnych.

Nie każdy może pić jednak kawę na czczo bez żadnych skutków ubocznych. Przede wszystkim osoby z chorobami układu pokarmowego powinny unikać picia kawy na pusty żołądek. U niektórych kawa przed śniadaniem wywołuje też objawy refluksu.

Kto nie powinien pić kawy na pusty żołądek?

Kawa na czczo szkodzi i powoduje nieprzyjemne objawy przede wszystkim u osób z różnorodnymi chorobami i zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Oto osoby, które powinny unikać picia kawy na pusty żołądek:

 • osoby z refluksem żołądkowo-przełykowym - kawa na czczo wzmaga objawy refluksu i nasila go;
 • osoby, które źle czują się po wypiciu kawy na pusty żołądek;
 • osoby z zapaleniami żołądka i innych błon śluzowych przewodu pokarmowego;
 • osoby z niedowagą, które próbują przytyć (kawa może czasowo ograniczać apetyt);
 • wykonujący badania krwi: kawa przed badaniami może zafałszować ich wyniki;
 • osoby z nieswoistymi zapaleniami jelit (kawa jest tu ogólnie przeciwwskazana, na czczo i po posiłku także);
 • osoby z rakiem żołądka (nie zaleca się tu picia kawy ogółem);
 • osoby z chorobą wrzodową żołądka - w tym przypadku przeciwwskazane są wszelkie ciepłe napoje i czarna kawa, można rozważyć wypicie na czczo słabej kawy z mlekiem;
 • osoby z zespołem jelita drażliwego (jeśli są wrażliwe na kawę).

kawa na pusty żołądek
fot. Kawa na pusty żołądek nie szkodzi większości osób/ Adobe Stock, ilya_oreshkov

Nie pij kawy na czczo w tej sytuacji

Co ciekawe, brytyjscy naukowcy w badaniu z 2020 roku stwierdzili, że mocna kawa wypita na czczo może szkodzić w jednej sytuacji: po źle przespanej nocy.

Badacze poddali obserwacji grupę 29 uczestników, wpływając na ich sen. Eksperyment uwzględniał 3 różne sytuacje:

 • stabilny, odpowiednio długi nocny sen i węglowodanowy posiłek o poranku;
 • zakłócony sen (uczestnicy byli w nocy stale wybudzani) i węglowodanowy posiłek o poranku;
 • zakłócony sen, wypicie mocnej kawy na czczo, a potem węglowodanowy posiłek.

Celem eksperymentu było sprawdzenie, jak uprzykrzanie uczestnikom wypoczynku nocnego wpłynie na ich metabolizm glukozy. Okazało się, że osoby, które wypiły kawę przed śniadaniem (na czczo) po nieprzespanej nocy, miały zaburzony metabolizm glukozy w porównaniu do osób, które dobrze spały: Odpowiedź organizmu na posiłek węglowodanowy była gwałtowniejsza, a skok glukozy większy. Długofalowo jest to niekorzystny mechanizm, który może prowadzić do insulinooporności, a nawet cukrzycy typu 2.

Jakie wnioski można wyciągnąć z tego badania? Kawa na czczo gorzej wpływa na organizm, jeśli jest wypita po nocy ze snem o słabej jakości. Jeśli chcesz pobudzić się kofeiną z kawy po bezsennej nocy, wypij ją raczej po śniadaniu.

Picie kawy na czczo - skutki

Skutki picia kawy na czczo nie są jednoznaczne i u każdego mogą być inne. Niektórzy nie odczują po wypiciu kawy na pusty żołądek żadnych objawów - to normalny znak, że organizm akceptuje picie kawy na pusty żołądek. Niepokojące skutki picia kawy na czczo, które mogą świadczyć o złej tolerancji tego napoju na pusty żołądek to:

 • refluks i objawy zgagi;
 • bóle brzucha;
 • skurcze żołądka;
 • biegunka;
 • mdłości;
 • nieprawidłowa tolerancja glukozy,
 • objawy IBS.

Źródła:

Smith HA, Hengist A, Thomas J, Walhin JP, Heath P, Perkin O, Chen YC, Gonzalez JT, Betts JA. Glucose control upon waking is unaffected by hourly sleep fragmentation during the night, but is impaired by morning caffeinated coffee. Br J Nutr. 2020 Nov 28;124(10):1114-1120. doi: 10.1017/S0007114520001865. Epub 2020 Jun 1. PMID: 32475359.
Nieber K. The Impact of Coffee on Health. Planta Med. 2017 Nov;83(16):1256-1263. doi: 10.1055/s-0043-115007. Epub 2017 Jul 4. PMID: 28675917.

 

Redakcja poleca

REKLAMA