Jedzenie imbiru przez miesiąc – czy ten domowy sposób na różne dolegliwości jest bezpieczny i działa?

Jedzenie imbiru przez miesiąc fot. Adobe Stock, nikilitov
Jedzenie imbiru przez miesiąc to zalecenie, jakie może pojawiać się w niektórych materiałach związanych z prozdrowotnym działaniem tej przyprawy. „Jedz imbir przez miesiąc, a zobaczysz...” i tu następuje lista korzystnych dla zdrowia zmian, jaka ma nastąpić. Faktycznie, imbir ma udowodnione działania na organizm, jednak wiele przypisywanych mu właściwości wciąż wymaga potwierdzenia.
Ewa Cwil / 16.02.2023 05:07
Jedzenie imbiru przez miesiąc fot. Adobe Stock, nikilitov

Jedzenie imbiru przez miesiąc dla fana tej przyprawy będzie niezbyt wymagającym wyzwaniem, natomiast dla kogoś, kto jej nie lubi, może być torturą. Czy warto się męczyć, żeby odczuć wszystkie obiecywane zmiany, jakie ma przynieść taka „kuracja”? Ile imbiru dziennie przyjmować i czy to na pewno dla wszystkich jest bezpieczne? Wyjaśniamy, na co można liczyć, ile imbiru jeść i pić, a kiedy dać sobie spokój z takim wyzwaniem.

Spis treści:

  1. Czy można jeść codziennie imbir
  2. Ile powinno się jeść imbiru dziennie
  3. Co daje codzienne spożywanie imbiru
  4. Po jakim czasie działa imbir

Czy można jeść codziennie imbir?

Większość ludzi może jeść imbir codziennie, ale lepiej nie stosować go w zbyt dużych ilościach, gdyż może zadziałać drażniąco. Imbiru nie zaleca się dzieciom poniżej 2. roku życia, ale np. kobiety w ciąży mogą go stosować, jednak w jeszcze mniejszej dawce niż pozostałe osoby dorosłe.

Jedzenie imbiru przez miesiąc nie jest wskazane dla osób, które mają schorzenia układu pokarmowego (refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy). Imbiru nie wolno też łączyć z przyjmowaniem leków rozrzedzających krew (np. kwas acetylosalicylowy), leków obniżających ciśnienie krwi, beta-blokerów, insuliny.

Ile powinno się jeść imbiru dziennie?

Dzienna dawka nie powinna przekraczać 4 g, natomiast kobiety spodziewające się dziecka powinny ograniczyć się do 1 g imbiru dziennie. Warto wiedzieć, że 1 g imbiru to pół łyżeczki sproszkowanej przyprawy oraz łyżeczka startego świeżego korzenia imbiru.

Szkodliwość imbiru

Imbir jadany w nie za dużej dawce nie ma skutków ubocznych. Może jednak u osób bardziej wrażliwych wywołać podrażnienie języka, błon śluzowych jamy ustnej, a także przełyku i żołądka. Szkodliwość imbiru może ujawnić się po dużej dawce tej przyprawy.

Objawami zjedzenia zbyt dużej ilości imbiru mogą być:

  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • zgaga,
  • odwodnienie.

Co daje jedzenie imbiru przez miesiąc

fot. Co daje jedzenie imbiru przez miesiąc/ Adobe Stock, New Africa

Co daje codzienne spożywanie imbiru?

Choć lista działań przypisywanych imbirowi jest długa, to tylko część z nich została potwierdzona naukowo. Inne nie zostały potwierdzone, ale wstępne badania wskazują, że faktycznie przyprawa ta może wykazywać prozdrowotne działanie.

Imbir zawiera gingerol – fitochemiczny związek fenolowy. Molekularnie gingerol jest podobny do kapsaicyny i piperyny, i jest głównym bioaktywnym składnikiem imbiru. Według badań ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Może wpływać na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, który jest wynikiem nadmiernej ilości wolnych rodników w organizmie.

Udowodnione działanie imbiru:

  • przeciwzapalne,
  • przeciw mdłościom,
  • łagodzące niestrawność (przyspiesza opróżnianie żołądka),
  • zmniejszanie bólów stawów i mięśni.

Imbir jest równie skuteczny jak leki, takie jak kwas mefenamowy i acetaminofen, kofeina lub ibuprofen. Szczególnie skuteczny wydaje się w walce z bólem menstruacyjnym, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmuje się go na początku miesiączki.

Być może działa też (ostatecznie nie udowodniono):

  • przeciwobrzękowo,
  • obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi,
  • zmniejsza ryzyko zakrzepicy,
  • obniża ryzyko choroby Alheimera,
  • może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • wydłuża odczuwanie uczucia sytości po posiłku (imbir na odchudzanie może zadziałać wspomagająco),
  • usprawnia działanie mózgu (czas reakcji i pamięć).

Po jakim czasie działa imbir?

Działanie imbiru można podzielić na doraźne i długoterminowe, co może wiązać się właśnie np. z jedzeniem imbiru przez miesiąc. Jednak kolejny raz należy podkreślić, że nie wszystkie z tych działań zostały ostatecznie potwierdzone naukowo.

  • Po godzinie imbir: rozgrzewa, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, wspomaga trawienie, zmniejsza mdłości.
  • Po 2 godzinach: działa moczopędnie, łagodzi ból menstruacyjny i ból głowy, poprawia koncentrację.
  • W dłuższej perspektywie czasu imbir: może obniżać poziom cholesterolu, poziom cukru we krwi, działać antyoksydacyjnie, np. zapobiegając chorobie Alzheimera.

Czytaj także:
Imbir na przeziębienie: przepisy i stosowanie
Imbir ze skórką czy bez – czy warto obierać korzeń imbiru?
Jak działa napar z imbiru i jak go zrobić

Redakcja poleca

REKLAMA