Czy imbir się obiera? Jak lepiej jeść imbir: ze skórką czy bez?

imbir ze skórką czy bez fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Imbir zazwyczaj obiera się, żeby skorzystać z niego do różnorodnych przepisów i receptur. Obieranie imbiru pozwala pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń ze skórki, ale nie trzeba tego robić. Jedzenie imbiru bez obierania to oszczędność czasu, mniej kuchennych odpadów i (niewielkie) korzyści zdrowotne.
/ 18.06.2022 05:56
imbir ze skórką czy bez fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Imbiru nie trzeba obierać. Jedzenie imbiru ze skórką jest dozwolone, ale nie w każdym przypadku wskazane. Nie obieraj imbiru, jeśli korzystasz z symbolicznej ilości jako przyprawa do jakiegoś dania, ale jeśli robisz potrawę, w której podstawą jest imbir, zeskrob z niego skórkę łyżeczką. Sprawdź, czy szefowie kuchni obierają imbir.

Spis treści:

  1. Czy można jeść imbir ze skórką?
  2. Czy szefowie kuchni obierają imbir?
  3. Zalety jedzenia imbiru ze skórką
  4. Kiedy lepiej obrać imbir?
  5. Jak szybko obierać imbir?

Czy można jeść imbir ze skórką? Czy imbir się obiera?

Imbir można jeść ze skórką, skórka imbiru jest jadalna. Mimo wszystko obieranie imbiru zaleca się powszechnie w szkołach gotowania i tam twierdzi się, że imbir się obiera. Choć jak przyznają sami szefowie kuchni: nie każdy pamięta już, dlaczego imbir się obiera. Mało kto kwestionuje jednak to kulinarne przyzwyczajenie.

Z perspektywy zdrowotnej, obieranie imbiru nie ma sensu, gdyż wyrzucając skórkę, pozbywasz się też części witamin i błonnika. Właściwości imbiru nie zmieniają się przez obranie. Z drugiej strony, skórka imbiru jest najbardziej narażona na wszelkie zewnętrzne zanieczyszczenia: pestycydy, mykotoksyny i inne środki, którymi imbir był potraktowany w transporcie lub przy zbiorach, by przedłużyć jego świeżość. Te z kolei mogą mieć pewne negatywne działanie.

Czy szefowie kuchni obierają imbir?

Spór o obieranie imbiru trwa nawet wśród szefów kuchni. Oficjalnie na kursach gotowania przekazuje się raczej wiedzę, że imbir należy obierać. To też praktyka stosowana w najlepszych restauracjach. 

Szerokim echem wśród kulinarnej społeczności odbiło się „wyznanie” Molly Baz @mollybaz, bestsellerowej autorki książek kucharskich, na łamach magazynu Bon Appétit. Szefowa kuchni wyznała, że choć we wszystkich przepisach, które publikuje w książkach, recepturach, które opracowuje dla kulinarnych magazynów i restauracji, a także videoprzepisach, zawsze poleca obierać imbir, sama nigdy tego nie robi.

Ktoś zdecydował, że trzeba zdjąć tę skórkę, a potem nagle wszyscy zaczęli marnować czas na machanie łyżeczką. Po co, skoro można by było to po prostu zjeść i nigdy nie wiedziałbyś nawet, że tam jest? Nigdy nie obieram imbiru, gdy gotuję dla męża, rodziny i przyjaciół.- komentuje Molly Boz.

Zalety jedzenia imbiru ze skórką

Jedzenie imbiru ze skórką, bez obierania, ma wiele praktycznych zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie less-waste, a nawet zero waste. Minimalizuje ilość produkowanych odpadów.

Po drugie, obieranie imbiru jest uciążliwe, nawet jeśli stosuje się sprytne sposoby na obieranie imbiru. Skorzystanie z imbiru ze skórką po prostu pozwala oszczędzić czas w kuchni.

Skórka imbiru nie ma wyraźnego smaku i charakteryzuje się papierową teksturą. W wielu przepisach zupełnie „znika” i nie masz szans na wyczucie, czy obrano imbir przed przygotowaniem danego posiłku.

Sama skórka imbiru ma też pewne składniki odżywcze, których pozbywasz się, obierając imbir. W wielu warzywach i owocach pod skórką zgromadzone jest najwięcej witamin, tak samo może być w przypadku imbiru.

Sama skórka imbirowa składa się w większości z błonnika, czyli włókien roślinnych.

Kiedy lepiej obrać imbir?

Na chropowatej skórce imbiru faktycznie możne osadzać się więcej bakterii, brudu, mykotoksyn i pestycydów. Zazwyczaj, żeby się ich pozbyć, wystarczy dokładne wyszorowanie imbiru i umycie go, ale w niektórych przypadkach lepiej całkiem pozbyć się skórki.

Obierz imbir, jeśli:

  • wyraźnie widzisz na nim zanieczyszczenia,
  • masz wątpliwości dotyczące źródła pochodzenia danego kawałka imbiru,
  • imbir zalegał przez jakiś czas w twojej lodówce,
  • kupujesz lekko miękki, nie najświeższy imbir.

Imbir lepiej obrać też jeśli stosuje się go w większych ilościach: robiąc nalewkę imbirową, lemoniadę, lub prozdrowotne napary z imbiru na przeziębienie. Przy korzystaniu z imbiru w kuchni, gdy jego ilość jest symboliczna, nie ma sensu go obierać. Nie muszą martwić cię wtedy też przeciwwskazania do jedzenia imbiru.

Jak szybko obierać imbir?

Internet jest pełen szybkich i sprytnych sposobów na obranie imbiru. Oto kilka z nich:

  • Imbir obierz korzystając z łyżeczki i zeskrob nią skórkę z korzenia imbiru. 
  • Wykorzystaj druciak do mycia naczyń i z jego pomocą zeskrob z imbiru skórkę.
  • Włóż imbir do zamrażarki, zanim zabierzesz się za jego obieranie. Skórka znacznie łatwiej oderwie się od miąższu.

obieranie imbiru łyżeczkąfot. Obieranie imbiru łyżeczką/ Adobe Stock, M.Dörr & M.Frommherz

Czytaj także:
Imbir na przeziębienie – jak stosować, właściwości lecznicze, przepisy
Bób: ze skórką czy bez? Kiedy można jeść bób ze skórką, a kiedy lepiej go obrać?
Jak działa imbir na odchudzanie? Mikstury, napoje i napary z imbirem wspierające odchudzanie

Redakcja poleca

REKLAMA