Krzewy róży owocowej od wieków cieszą się ogromnym powodzeniem. Ich płatki wykorzystywano do przyrządzania aromatycznych konfitur, a z ich owoców przyrządzano wina, likiery oraz soki. Te ostatnie stosowano w leczeniu m.in. przeziębienia, szkorbutu, stanów ogólnego osłabienia. Wierzono, że owoce róż mają działanie wzmacniające odporność organizmu. Od kilkudziesięciu lat jest to już nie tyle kwestia wiary, co naukowo potwierdzona pewność. Naukowcy odkryli, że w różach owocowych zawartych jest około 130 związków, które mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki.
Cenne związki
Ponad wszelką wątpliwość ustalono, że owoce róż są jednym z najbogatszych źródeł witaminy C. W ich owocach jest jej 30-40 razy więcej niż w owocach cytrusowych. Ponadto w połączeniu z bioflawonoidami ma ona znacznie wyższą skuteczność terapeutyczną niż syntetyczny kwas askorbinowy. Co istotne, witamina C zawarta w owocach róży jest bardziej trwała i charakteryzuje się lepszą biodostępnością.
Oprócz witaminy C w owocach róż występują również inne cenne dla zdrowia związki. Są to m.in. witaminy A, B1, B2, E, K, kwas foliowy, kwas elagowy, kwas galusowy, garbniki, flawonoidy, karotenoidy, cukry i pektyny.
Polecamy: Witamina C - jak uchronić pokarmy przed jej utratą?
Właściwości owoców róży
W badaniach potwierdzono, że zawarte w różach owocowych składniki mają właściwości przeciwwirusowe (związki polifenolowe z wyizolowanych z płatków Rosa damasena wykazywały aktywność przeciwko wirusowi HIV), przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze (m.in. przeciwko E. coli czy Candida albicans). Niektóre odmiany wykazywały właściwości przeciwnowotworowe, cytotoksyczne, przeciwwrzodowe, przeciwalergiczne. Prawdziwą rewolucję w podejściu do róż owocowych może wywołać odkrycie duńskich uczonych, którzy wykazali przeciwzapalne działanie zawartego w owocach dzikiej róży (Rosa canina) galaktolipidu i udowodnili jego skuteczność w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Na szczególną uwagę zasługują również antyoksydacyjne właściwości ekstraktów z róż. W badaniu ekstraktu wodnego z kwiatów Rosa rugosa stwierdzono jego wysoką aktywność przeciwutleniającą, wskazując jednocześnie, że za to działanie odpowiadają zawarte w ekstrakcie pochodne kwasu galusowego oraz polisacharydy.
Wyjątkowe wartości
Analizy składu chemicznego pseudoowoców róż potwierdzają ich wyjątkową wartość dietetyczną, chemoprewencyjną i leczniczą, co w dobie poszukiwania zdrowej żywności powinno zainteresować przedstawicieli branży spożywczej. Ze względu na wspomniane już wcześniej działanie antyoksydacyjne owoce róż mogą się stać cennym składnikiem dla branży farmaceutycznej czy kosmetycznej. Na koniec warto podkreślić, że zasobne w polifenole są nie tylko pseudoowoce róż, ale także ich liście.
Dowiedz się więcej: Jakie soki są najlepsze?
Bibliografia
R. Nowak: Badania fitochemiczne wybranych gatunków z rodzaju Rosa L. Analiza biologicznie aktywnych składników. Akademia Medyczna w Lublinie, Lublin, 2006